۲۲ دي ۱۳۹۵

شهرهای گمشده در تاریخ

۲۲ دي ۱۳۹۵ 2117 بازدیدکننده 0 نظر
شهرهای گمشده در تاریخ در این مقاله می خوانید

اتفاقات عجیب در طول تاریخ گاه یک شهر را از بین برده است. این شهرها نیز برای  زمان زیادی در تاریخ پنهان بوده‌اند. ...

شهرهای گمشده در تاریخ

انکگور، کامبوج

شهرت شهر انکگور به زمانی بین قرن 9 تا 15 میلادی می‌رسد که پایتخت امپراتوری خمر بوده است. پس از حمله‌ی سربازان تایلندی این شهر ویران شد و ویرانه‌های آن رها شدند. با گذشت زمان گیاهان و درختان اطراف شهر را پوشاندند. در سال 1850 ویرانه‌های شهر توسط یک مأمور فرانسوی پیدا شدند و بعدها باستان شناسان برای بازسازی این معبد به سراغ آن رفتند. این شهر زیبا امروزه پذیرای میلیون‌ها  بازدیدکننده از سراسر جهان است.

 

شهر سوخته، ایران

این شهر تاریخی بقایای شهری باستانی است که در حاشیه‌ی جاده‌ی زاهدان به زابل قرار دارد. زمانی این شهر در ساحل رودخانه‌ی هیرمند ساخته شده بود. قدمت شهر سوخته به شش هزار سال قبل بازمی‌گردد و مربوط به زمان تمدن جیرفت است. حتی سینوهه نیز در کتاب خود از این شهر تاریخی یاد کرده است. امروزه این شهر هفدهمین شهر باستانی ثبت شده در یونسکو است و از زیباترین شهرهای باستانی در جهان به شمار می‌آید.

 

پترا، اردن

شهر پترا در 262 کیلومتری جنوب عمان و در راه اصلی این شهر به بندر عقبه قرار دارد. این شهر در دل کوه  قرارگرفته و در میان سنگ‌هایی تراشیده شده است که سرخ یا صورتی هستند. نام این شهر از همین اصل گرفته شده است، پترا در یونانی به معنای صخره می‌باشد. این پایتخت تاریخی در سال 105 میلادی توسط رومیان نابود شد.

امروزه بقایای مانده از این شهر از جاذبه‌های گردشگری مشهور اردن شناخته می‌شود و از مراکز مهم  تاریخی در سراسر جهان است. در سال 2007 پترا را در میان عجایب هفتگانه قرار دادند.

 

تروآ، ترکیه

شهرت شهر تروآ به ایلیاد هومر بازمی‌گردد. تروآ در شمال غرب ترکیه قرار گرفته و محل بروز جنگ تروی است. عمر این شهر مخروبه به اواخر قرن 13 قبل از میلاد بازمی‌گردد. برای مدتی زیاد همه بر این تصور بودند که این شهر یک شهر خیالی است. سرانجام یک باستان‌شناس آلمانی با حفاری این مکان چندین شهر روی هم ساخته را پیدا کرد. این شهر همانند همان توصیف‌های هومر بود. بر اساس اکتشافات باستان شناسان تروآ در حدود سه هزار سال قبل از میلاد ساخته شده است و هر بار شهر جدیدی روی شهر قبل احداث شده می‌باشد.

 

پمپئی، ایتالیا

آثاری از شهر ویران‌شده‌ی پمپئی در نزدیکی ناپل در ایتالیا به چشم می‌خورد. بر اثر فعالیت آتش‌فشان کوه وزوو این شهر کاملاً ویران شده بود. پس از این دوران تا 1500 سال بعد شهر در زیر خاک و خاکسترهایی مدفون شده بود که ارتفاع آن به 4 تا 6 متر می‌رسید. در سال 1599 شهر پمپئی کشف شد و امروزه  در میان میراث جهانی یونسکو جای گرفته است.

 

افِسوس، ترکیه

ویرانه‌های شهر افسوس در سه کیلومتری جنوب شهر سلجوق در استان ازمیر ترکیه جای گرفته‌اند. این شهر باستانی هرساله پذیرای گردشگران بسیاری است. گفته می‌شود شاید انجیل یوحنا در یکی از هفت کلیسای این شهر نوشته شده باشد. بر اساس عقیده‌ی افراد زیادی افسوس محل زندگی اصحاب کهف بوده است و آن‌ها در غاری که در نزدیکی شهر قرار دارد به خواب رفته‌اند.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040