۶ بهمن ۱۳۹۴

سپاه سفالین

۶ بهمن ۱۳۹۴ 3441 بازدیدکننده 0 نظر
سپاه سفالین در این مقاله می خوانید

لشکر سفالین مجموعه‌ای از مجسمه‌های سفالی است که سپاهی از چین را به تصویر می‌کشد. این مجسمه‌ها حدوداً به اواخر قرن سوم پیش از میلاد تعلق دارند. ...

سپاه سفالین

لشکر سفالین مجموعه‌ای از مجسمه‌های سفالی است که سپاه چین شی هوان، اولین امپراتور چین را به تصویر می‌کشد. این لشکر شکلی از به خاک‌سپاری امپراتور  است که همراه او به خاک سپرده‌شده‌اند و هدف آن حفاظت از امپراتور بعد از مرگ بوده است.

این مجسمه‌ها حدوداً به اواخر قرن سوم پیش از میلاد تعلق دارند و در سال 1974 توسط کشاورزان محلی در استان شاآنشی پیدا شدند. ارتفاع مجسمه‌ها با توجه به شخصیت و مقام آن‌ها متفاوت است و بلندترین آن‌ها ژنرال‌ها هستند. مجسمه‌ها شامل سربازها، اسب‌ها و ارابه‌ها می‌باشند. بر اساس تخمین‌های زده‌شده مشخص‌شده است این سپاه بیش از 8000 سرباز، 130 ارابه، 520 اسب و 150 سواره‌نظام اسب داشته است.  

 

شهر مردگان

سپاه سفالین

سپاه سفالین بخشی از شهر مردگان بزرگ‌تری است. تمام شهر برای امپراتور ساخته‌شده و اطراف محوطه‌ای را احاطه کرده است که مقبره‌ی امپراتور در آن قرار دارد. مقبره  در دامنه‌ی کوه مانت لی قرار داشته و شکلی مانند هرم دارد. سپاه در سمت شرق مقبره قرارگرفته است. مقبره‌ی شی هوان ساختاری است که کوچک‌شده‌ی قصر سلطنتی او است.

این مقبره اصطبل، ادارات و سالن‌های متعددی دارد که توسط دیوارهایی از خاک کوبیده شده احاطه‌شده‌اند و راه‌های ورودی دارند. برای ساخت این مجموعه دو هزار سال قبل حدود 5 متر خاک شنی مایل به قرمز جمع‌آوری‌شده است. در زمان حفاری در گورهای اطراف کوه لی باستان شناسان متوجه وجود چندین قبر مربوط به قرن 18 و 19 شدند. حفاران این قبرها ظاهراً متوجه برخی مجسمه‌های سپاه سفالین شده بودند و آن‌ها را بی‌ارزش دانسته و همراه با خاک برای پر کردن قبرها به‌کاربرده‌اند.

 

گودال‌ها

سپاه سفالین

4 گودال اصلی با ارتفاع حدوداً 7 متر پیداشده‌اند. این گودال‌ها حدوداً در 1.5 کیلومتری شرق مقبره‌ی امپراتور هستند. این سربازان برای محافظت از مقبره از سمت شرق در نظر گرفته‌شده بودند، جهتی که تمام ایالت‌ها تسخیری امپراتور در آن قرار داشته‌اند.

 

گودال اول

سپاه سفالین

گودال اول 230 متر طول و 62 متر عرض دارد و سپاه اصلی با بیش از 6000 مجسمه در آن جای گرفته است. این گودال 11 دالان دارد که اغلب آن‌ها بیش از 3 متر عرض داشته و کف آن با آجرهای کوچک فرش شده است. سقف دالان‌ها چوبی بوده و با میله‌هایی بزرگ نگه‌داشته می‌شود. این طراحی برای مقبره اشراف‌زادگان نیز استفاده‌شده و راهروهای کاخ پادشاه را شبیه‌سازی می‌کند.  سقف چوبی برای ضدآب شدن با نی و چندلایه خاک رس پوشانده شده است و پس از تکمیل خاک بیشتری به آن اضافه‌شده و ارتفاعش از محوطه‌ی اطراف 2 تا 3 متر بالاتر رفته است.

 

گودال‌های دیگر

جاذبه های گردشگری

گودال دوم گروه‌های سواره‌نظام و پیاده‌نظام به همراه ارابه‌های جنگی را در خود جای‌داده است و به نظر می‌رسد گارد نظامی را نشان می‌دهد. گودال سوم بخش فرماندهی است و افسران عالی‌رتبه و ارابه‌های جنگی را نشان می‌دهد. گودال چهارم خالی است، شاید کار آن توسط سازندگان ناتمام گذاشته‌شده است.

 

جاذبه های گردشگری

برخی مجسمه‌ها در گودال اول و دوم آسیب‌هایی ناشی از آتش را نشان می‌دهند که نشانه‌های آن در تیرهای چوبی سوخته‌ی سقف نیز قابل‌مشاهده است. این‌ها در کنار اسلحه‌های گم‌شده شواهدی هستند که مقبره غارت‌شده و بعد سوزانده شده است. نتیجه‌ی آن شکاف در سقف و شکستن برخی مجسمه‌ها است. این مجسمه‌ها امروزه ترمیم‌شده‌اند.

گودال‌های دیگر داخل شهر مردگان نیز کاوش شده‌اند. این گودال‌ها در داخل یا خارج دیوارهایی قرار دارند که مقبره را احاطه کرده‌اند. این گودال‌ها دارای ارابه‌های برنزی، مجسمه‌های سفالین افراد بزرگ، لباس‌ها و زره‌ها، حیوانات کمیاب، کارگرها، محل دفن اسب‌ها و ... هستند.

 

جاذبه های گردشگری

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040