۹ دي ۱۳۹۳

افغانستان

۹ دي ۱۳۹۳ 3444 بازدیدکننده 0 نظر
افغانستان در این مقاله می خوانید

با مطالعه ی مقاله ی زیر با کشور افغانستان و بخشی از تاریخچه ی آن آشنا شوید. ...

افغانستان

 

از زمان اسکندر، تاخت‌وتاز نظامی و مهاجرت‌های صلح‌آمیز، افراد گوناگونی را به تقاطع آسیای مرکزی کشانده است در نتیجه افغانستان کشور اقلیت‌های قومیتی است: 38 درصد پشتو، 25 درصد تاجیک، 19 درصد هزاره و 6 درصد ازبک. رشته‌کوه‌های سر به فلک کشیده هندوکش مشرف به افغانستان بوده و آن را به چند بخش تقسیم می‌کند. دره‌ها و دشت‌های شمالی محل سکونت تاجیک‌ها و ازبک‌ها است. پشتوها در فلات جنوبی بیابانی زندگی می‌کنند و هزاره‌ها در سرزمین‌های مرتفع مرکزی ساکن هستند. کابل (جنوب هندوکش) با گذرگاه‌های باریکی به دشت‌های شمالی مرتبط است. 

در سال 1989 اشغال نه ساله شوروی سابق پایان یافت و پس از این که در روسیه گروه رقیب قدرت را به دست آورد،  جنبش مسلمانان، رژیم کمونیست را در سال 1992 سرنگون کرد. از جمله گروه‌های متعددی که آن زمان ایجادشده طالبان بود (گروه ستیزه جوی اسلامی). طالبان در سال 1996 کابل را تصرف کرد و مجازات هایی از جمله قطع عضو و سنگسار و ممنوعیت کار کردن زنان را به شیوه غیر اسلامی و وحشیانه اجرا نمود. در سال 2001 طالبان مجسمه بزرگ بودا در بامیان را در اعتراض به تلاش‌های بین‌المللی برای حفظ آن‌ها، تخریب کرد. سه هفته پس از حمله 11 سپتامبر به نیویورک و واشینگتن دی سی، آمریکا و بریتانیا به بهانه اقدامات ضد تروریستی به افغانستان حمله کردند و در نوامبر 2001 کابل به دست نیروهای ضد طالبان افتاد. 

افغانستان پس از چند دهه جنگ در حال بازسازی اقتصاد خود که عمدتاً کشاورزی است می‌باشد و انتخابات با موفقیت انجام می‌شود. با رأی‌گیری سال 2004 اولین رئیس‌جمهور (حامد کرزای) توسط مردم انتخاب شد. اما هنوز دولت با مشکلات زیادی با طالبان و خدمات امنیتی و عمومی داخلی رو به رو است. افغانستان بزرگ‌ترین منبع تریاک در دنیا است و صنعت مواد مخدر آنجا بخش قابل‌توجهی از اقتصاد افغانستان را تشکیل می‌دهد. 

 

اقتصاد

اقتصاد افغانستان

صنعت: تولید کوچک مقیاس منسوجات، صابون، لوازم خانه و کفش

کشاورزی: تریاک، گندم، میوه، آجیل، پشم

صادرات: تریاک، میوه و آجیل، فرش دست باف، پشم، کتان  

 

گالری تصاویر: افغانستان

 

زنان برقع پوش 

افغانستان

یک زن افغان با پوشش چادر و برقع در خیابان کابل، سال 2004

 

این پوشش سر تا پا در برخی جوامع غربی به عنوان نماد ظلم شناخته می‌شود اما حتی در افغانستان پس از طالبان بسیاری از زنان خود چنین پوششی را ترجیح می‌دهند. 

 

هتل کابل

هتل کابل

در این تصویر یک هتل مدرن با پوشش شیشه‌ای پشت خرابه‌های ساختمان‌های نابودشده در جنگ در کابل افغانستان دیده می‌شود. از زمان بیرون راندن طالبان در سال 2001 سرمایه‌گذاری و کمک‌های خارجی موجب رونق ساخت‌وساز جدید و بی‌نظیر در افغانستان و عمدتاً کابل شده است. 

 

ترافیک کابل 

افغانستان

این تصویر در سال 2006 از بافت قدیمی کابل گرفته شده است که یکی از تأثیرات نفوذ سرمایه‌گذاری خارجی پس از خروج طالبان را نشان می‌دهد. هزاران نفر با ثروت نوظهورشان ماشین خریده‌اند و ترافیک طولانی در خیابان‌ها ایجاد کرده‌اند. سابقاً در این خیابان‌ها بیشتر دوچرخه و گاری‌های بسته به الاغ در حال تردد بود. 

 

ساخت‌وساز در کابل

افغانستان

کارگران افغان در حال نصب داربست در یک ساختمان در حال ساخت‌وساز در پایین شهر کابل هستند ( سال 2004 ). وضعیت اقتصادی در افغانستان از زمان سقوط طالبان بهبود داشته اما شهروندان هنوز به خاطر زیربنای ضعیف حتی در کابل و نرخ بیکاری بالا در کشور (40% در آخرین ارزیابی) دچار مشکلات فراوانی هستند. 

 

مسجد افغانستان 

مسجد افغانستان

تقسیمات قومی و مذهبی شدید در مسجد حضرت علی در مزار شریف در کنار هم قرارگرفته و شیعه و سنی در کنار هم در آنجا به عبادت می‌پردازند. برخی بر این باورند که این زیارتگاه آرامگاه حضرت علی علیه‌السلام (داماد پیامبر) است. 

 

بازار کابل 

بازار کابل

بازار مندوی کابل یک بازار پر رونق روباز است که خریداران و فروشندگان زیادی باعث شلوغی آن شده‌اند . این شبکه بی‌برنامه خیابان‌های باریک و مغازه‌ها برای فرار از آسیب زیاد در طول دهه‌ها جنگ افغانستان بوده است. 

 

موزه ملی کابل 

موزه ملی کابل

این تصویر در مارس سال 2000 از موزه ملی کابل گرفته‌شده که بسته بوده و نشان‌دهنده عوارض تحمیل‌شده چندین دهه جنگ داخلی است. بسیاری از گنجینه‌های این موزه در سال 1988 از ترس نابودی یا چپاول، برداشته و پنهان‌شده‌اند. برخی در تخریب جنگ و طالبان گم شدند اما انبار بزرگی از ابزار و ادوات دست‌ساز نجات یافتند. بسیاری از آثار بازگشته در نمایشگاه گردشگری "گنجینه‌های پنهان موزه ملی کابل" افغانستان به نمایش گذاشته‌شده‌اند.

 

مرد افغان در حال عبادت 

افغانستان

مردی خارج از عید گاه (Eid Gah) که بزرگ‌ترین مسجد کابل است در حال عبادت است. این مسجد در سال 1893 ساخته شد و مکان محبوبی برای گرد هم آمدن و برگزاری مراسم‌ها و بزرگداشت‌ها است. 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040