۱۸ آبان ۱۳۹۳

10 جاذبه‌ی برتر گردشگری در استانبول

۱۸ آبان ۱۳۹۳ 3726 بازدیدکننده 0 نظر
10 جاذبه‌ی برتر گردشگری در استانبول در این مقاله می خوانید

اگر قصد سفر به شهر زیبای استانبول را دارید این مقاله کمک زیادی به شما خواهد کرد. در اینجا با برترین جاذبه های گردشگری استانبول آشنا خواهید شد. ...

10 جاذبه‌ی برتر گردشگری در استانبول

 

استانبول شهری است که از فرهنگ‌ها و تاریخش به خوبی استفاده می‌کند و با به هم آمیختن آن‌ها به شهری هیجان‌انگیز تبدیل‌شده که چیزهای زیادی برای ارائه به مسافران از سراسر جهان دارد. استانبول که در دوران نوسنگی پایه‌گذاری شد، امروزه شهری مدرن است که از طریق مساجد، بازیلیکاها(کلیساهای مهم و بزرگ)، و کلیساهای جامع و بازارهای قدیمی‌اش، به میراث تاریخی‌اش وفادار باقی مانده است. بزرگ‌ترین شهر ترکیه، با قرار گرفتن بین شرق و غرب فضایی زیبا و جذاب ارائه می‌دهد که تمام بازدیدکنندگان را خیره می‌سازد. شرح مختصری از برترین جاذبه‌های گردشگری استانبول:

 

برج گالاتا 

برج گالاتا

 

برج گالاتا با 67 متر ارتفاع بر فراز خط افق استانبول قرار دارد و مناظر دیدنی از این شهر قدیمی و اطرافش ارائه می‌دهد. این برج سنگی قرون وسطی که به عنوان برج مسیح شناخته‌شده، هنگامی که در سال 1348 ساخته شد بلندترین ساختمان در استانبول بود.  این برج امروزه نیز همچنان برجی بلند در استانبول است. برج گالاتا در طی قرن‌ها تغییریافته و مدتی به عنوان برج دیده‌بانی برای مشاهده‌ی نقاط آتش‌سوزی استفاده می‌شده است. امروزه بالاترین نقطه‌ی این برج دارای یک کافه، رستوران، و باشگاه شبانه است که دسترسی به آن‌ها از طریق یک آسانسور در این ساختمان نه طبقه صورت می‌گیرد که در آن می‌توان مناظر خیره‌کننده‌ای را مشاهده کرد.

 

موزه‌ی باستان‌شناسی استانبول

موزه‌ی باستان‌شناسی استانبول

 

یکی از مهم‌ترین موزه‌های ترکیه موزه‌ی باستان‌شناسی استانبول می‌باشد که در واقع سه موزه است: موزه‌ی باستان‌شناسی، موزه‌ی شرق باستان، و موزه‌ی کوشک کاشی‌کاری شده (موزه هنر اسلامی) شده. این سه موزه مجموعاً دارای بیش از یک میلیون شیء از تمدن‌های سراسر جهان می‌باشند. این موزه که در سال 1891 تأسیس شد اولین موزه‌ی ترکیه بود و در محوطه‌ی کاخ ثوپقاپی واقع شده بود. قدمت موزه‌ی کوشک کاشی‌کاری شده به سال 1472 برمی‌گردد. این موزه‌ها دارای هزاران اثر گران‌بها از جمله تابوت اسکندر کبیر می‌باشند.

 

کلیسای چورا

کلیسای چورا

 

کلیسای چورا ممکن است کمی دور از مسیر پر رفت‌وآمد گردشگری باشد، اما بازدیدکنندگان میگویند که هنر زیبای بیزانس ارزش تلاش برای رفتن به آنجا را دارد. موزاییک‌ها و نقاشی‌های دیواری زندگی عیسی مسیح و مادرش مریم را به تصویر می‌کشند. این کلیسا که به عنوان کلیسای نجات‌دهنده‌ی مقدس در چورا  شناخته شده است به عنوان یکی از زیباترین آثار بازمانده از معماری بیزانس توصیف شده است. کلیسای چورا که به دوره‌ی کنستانتین برمی‌گردد در ابتدا یک صومعه بود . چند قرن بعد یک مسجد شد و در سال 1948 به یک موزه تبدیل شد. 

 

آب انبار بازیلیکا

آب انبار بازیلیکا

 

آب‌انبار بازیلیکا از قرن ششم که امپراتور رومی ژوستینین یکم (یوستی نیانوس) دستور ساخت آن را داد آب ساکنان استانبول را تأمین می‌کند. بازدید از این مکان گردشگران را در مورد فناوری به‌کاربرده شده توسط رومیان باستان برای ساخت این شگفتی معماری که در آن دوره بسیار پیشرفته بود شگفت‌زده می‌کند. آب‌انبار زیرزمینی که تنها چند قدم از مسجد آبی فاصله دارد در محل بازیلیکایی ساخته شد که در قرن سوم بنا شده بود. این آب‌انبار که به عنوان قصر غرق‌شده شناخته شده است، می‌تواند تا 2.8 میلیون فوت مکعب آب ذخیره کند. این آب انبار یکی از مکان‌هایی است که در فیلم از روسیه با عشق از فیلم‌های جنایی جیمز باند که در سال 1963 فیلم‌برداری شد از آن استفاده شده است. 

 

کاخ دُلمه باغچه

کاخ دُلمه باغچه

 

مجلل، باشکوه، و زیبا تنها برخی از صفات به‌کاربرده شده برای توصیف کاخ دُلمه باغچه می‌باشند که با کاخ ورسای مقایسه شده است. این کاخ که خیرهکنندهترین کاخ ترکیه است در قرن 19 با استفاده از 14 تن برگ طلا ساخته شد و آمیزه‌ای از معماری سنتی عثمانی  و سبک‌های اروپایی نئوکلاسیک، باروک، و روکوکو می‌باشد. در این کاخ که محل سلطنت 6 پادشاه از سال 1856 تا 1924 بوده است، یزرگترین چلچراغ بلور بوهمی دنیا که هدیه‌ای از طرف ملکه ویکتوریا بود واقع شده است. موقعیت کاخ دلمه باغچه خیره کننده است: این کاخ در امتداد خط ساحلی بُسفر ساخته شده است. 

 

مسجد سلیمانیه

مسجد سلیمانیه

 

بازدیدکنندگان مسجد سلیمانیه میگویند که زیبایی و آرامش این مسجد به آن‌ها حس الهام‌بخش معنویت می‌دهد. دستور ساخت این مسجد که در تپه‌ی سوم استانبول قرار دارد در سال 1550 توسط سلطان سلیمان والاگهر صادر شد. این مسجد واقعاً باشکوه است و آمیزه‌ای از بهترین معماری اسلامی و بیزانس می‌باشد. این مسجد در طی سال‌ها به شدت آسیب دید، از جمله در جنگ جهانی اول، هنگامی که یک آتش‌سوزی در زمانی که باغ‌ها به عنوان انبار سلاح استفاده می‌شد شروع شد. این مسجد در اواسط قرن 20 بازسازی شد. این مسجد با چهار مناره علامت‌گذاری شده است که نشان می‌دهند یک پادشاه آن را ساخته است.  هنگامی که این مسجد ساخته شد گنبد آن مرتفع‌ترین گنبد در امپراطوری عثمانی بود. 

 

بازار بزرگ

بازار بزرگ

 

مسافرانی که به خرید علاقه دارند نباید بازدید از بازار بزرگ ترکیه را که با 5000 مغازه  یکی از بزرگ‌ترین بازارهای سر پوشیده در دنیا می‌باشد از دست بدهند. این بازار با بیش از یک چهارم میلیون بازدیدکننده در هر روز، دارای اقلام مهمی مانند جواهرات، فرش، ادویه‌جات، عتیقه‌جات، و سرامیک‌هایی که با دست رنگ‌آمیزی شده‌اند می‌باشد . قدمت این بازار به سال 1461 بازمی‌گردد و امروزه محل دو مسجد، چهار چشمه، دو حمام یا حمام بخار، و  شبستان جواهرات است که در آن از قدیم کمیاب‌ترین و با ارزش‌ترین اقلام  پیدا می‌شده‌اند.  این بازار جایی است که خریداران در آن سکه‌های طلا، جواهرات با سنگ‌های قیمتی، اسلحه منبت‌کاری و مبلمان عتیقه خواهند یافت. 

 

سرای توپقاپی

سرای توپقاپی

 

یکی از جاذبه‌های استانبول که باید ببینید کاخ توپقاپی است که تاریخ و مناظر خیره‌کننده را به هم می‌آمیزد و نباید باعجله از آن عبور کرد. کاخ توپقاپی که غنی از تاریخ امپراطوری عثمان است، توسط 5 کیلومتر دیوار سنگی با 27 برج احاطه شده است. توپقاپی که به قرن پانزدهم برمی‌گردد بر روی تپه‌ای مشرف بر دریای مرمره، بسفر، و شاخ طلایی واقع شده است. این کاخ زمانی اقامتگاه رسمی سلطنتی پادشاهان امپراطوری عثمان و مسند دولت ترکیه بود اما امروزه موزهای است که به عنوان بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین کاخ جهان در نظر گرفته شده است. بازدیدکنندگان می‌توانند به قسمت‌های مختلف حرمسرا، جایی که دولت کار می‌کرد، مجموعه‌ای از اسلحههای قدیمی که پادشاهان از آن‌ها استفاده می‌کردند، آشپزخانه‌ی قصر با مجموعه‌ای بزرگ از ظروف چینی، و خزانه‌داری با کلکسیون جواهرات و ساعت‌هایش، نگاهی اجمالی بیندازند. 

 

مسجد آبی

مسجد آبی

 

مسجد آبی که در اوایل قرن 17 ساخته شد، امروزه همچنان یک محل عبادت باقیمانده است. بدین معنا که بازدیدکنندگان لازم است بازدیدشان را به دقت زمان‌بندی کنند زیرا مسجد در زمان نمازهای پنجگانهی مسلمانان به روی گردشگران بسته است. تمام بازدیدکنندگان باید کفش‌های خود را در آورند و زنان باید موهای خود را بپوشانند. این کارها هزینه‌ی کمی است که برای دیدن گنج‌های ارزشمند این مسجد که شامل 20000 کاشی سرامیکی در طرح‌های مختلف گل لاله و 200 پنجره‌ی شیشه‌ای رنگی، همگی با طرح‌های پیچیده می‌توان پرداخت.  این مسجد که توسط سلطان احمد ساخته شد نام خود را از کاشی‌های آبی روی گنبد و سطوح بالایی فضای داخلی گرفته است.  

 

ایا صوفیه

ایا صوفیه

 

ایاصوفیه زمانی محلی برای عبادت بود و در طی قرن‌ها در خدمت مذاهب مختلف قرار گرفت. ایاصوفیه به عنوان یک کلیسای یونانی ارتودوکس شرقی آغاز به کار کرد و زمانی که در سال 537 ساخته‌شده، خانه‌ی اسقف قسطنطنیه بود. ایا صوفیه تقریباً به مدت 6 دهه در قرن 12 یک کلیسای کاتولیگ رومی بود. در سال 1453 به یک مسجد تبدیل شد و تا سال 1931 که بسته شد همچنان یک مسجد باقی ماند. در سال 1935 به عنوان یک موزه بازگشایی شد. ایا صوفیه زمانی بزرگ‌ترین کلیسای جامع در جهان و الهام‌بخش سایر مساجد از جمله مسجد آبی بود زیرا نمونه‌ای عالی از معماری روم شرقی به شمار می‌رفت. ایاصوفیه بیشتر به دلیل موزاییک‌هایی که صحنه‌های مختلف مذهبی را به تصویر می‌کشد مشهور است.  

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040