۱ مرداد ۱۳۹۳

بزرگ‌ترین غار یخی جهان

۱ مرداد ۱۳۹۳ 8023 بازدیدکننده 3 نظر
بزرگ‌ترین غار یخی جهان در این مقاله می خوانید

در این مقاله با بزرگترین غار یخی جهان، غار آیس‌ریزن‌ولت، آشنا می‌شوید. ...

بزرگ‌ترین غار یخی جهان

غار آیس‌ریزن‌ولت در اتریش با طول تقریباً 42 کیلومتر، بزرگ‌ترین غار یخی دنیاست. واژه آیس‌ریزن‌ولت آلمانی بوده و به معنی دنیای غول‌های یخی است. این غار در سال 1879 کشف شد. تالارهای فراوان این غار به هم مرتبط بوده و به هوا امکان می‌دهند در همه تالارها جریان یابد. به همین علت این غار سرد است و بازدید کنندگان باید لباس زمستانی بپوشند.

 

بزرگ‌ترین غار یخی جهان

غار آیس‌ریزن‌ولت، غار یخی سنگ‌آهکی است که در ورفن اتریش حدود چهل کیلومتری جنوب سالزبورگ قرار دارد. این غار حدود صد میلیون سال پیش با جریان یافتن رودخانه زالساخ (Salzach) در آبراهه‌های کوهستانی ایجاد شده است. در طی یک دوره هزاران ساله، آب با فرسایش سنگ‌ها، شکاف‌ها و حفرات گسترده‌تری در سنگ‌آهک به وجود آورده است. در زمستان که هوای داخل کوه گرم‌تر از بیرون است، هوای سرد وارد کوه و غار شده و دمای نواحی پایین‌تر غار را تا زیر نقطه انجماد کاهش می‌دهد. در بهار آب ناشی از ذوب برف‌ها در داخل درز و شکاف‌های سنگ‌ها جاری شده و وقتی به نواحی با دمای سردتر غار می‌رسد، منجمد شده و به آهستگی سازه‌های طبیعی شگفت‌انگیز یخی در غار را شکل می‌دهد.

 

بزرگ‌ترین غار یخی جهان

بااینکه غار طول حدود 42 کیلومتر دارد، تنها کیلومتر اول آن (منطقه که بازدیدکنندگان اجازه دارند ببینند) پوشیده از یخ است. بقیه غار از سنگ‌آهک تشکیل شده است.

 

بزرگ‌ترین غار یخی جهان

از آنجایی که ورودی غار در تمام سال باز است، بادهای سرد زمستانی به داخل غار وارد شده و برف داخل را منجمد می‌کنند. در تابستان باد سرد از داخل غار به سمت بیرون جریان می‌یابد و مانع ذوب تشکیلات درون غار می‌شود.

 

بزرگ‌ترین غار یخی جهان

غار آیس‌ریزن‌ولت توسط دانشمند علوم طبیعی سالزبورگ آنتون پاسلت (Anton Posselt) در سال 1879 کشف شد. پیش از این اکتشاف، غار تنها برای محلی‌ها شناخته شده بود و چون معتقد بودند این غار ورودی جهنم است از اکتشاف در آن خودداری می‌کردند. یک سال بعد او گزارش مفصلی از اکتشافش در یک نشریه کوه گردی منتشر کرد، اما بعد از آن، این غار مجدداً به فراموشی سپرده شد.

 

بزرگ‌ترین غار یخی جهان

الکساندر وان مورک غارشناس سالزبورگ، یکی از معدود افرادی بود که اکتشاف پاسلت را به خاطر داشت. او چند هیئت اکتشافی را از سال 1912 به بعد به داخل غار رهبری کرد، که خیلی زود توسط مکتشفان دیگر ادامه تعقیب شدند.

 

بزرگ‌ترین غار یخی جهان

امروزه حدود دویست هزار جهانگرد در سال از این غار یخی بازدید می‌کنند.

 

بزرگ‌ترین غار یخی جهان

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040