۳۱ تير ۱۳۹۳

زیباترین پدیده‌های زمین شناسی

۳۱ تير ۱۳۹۳ 5675 بازدیدکننده 2 نظر
زیباترین پدیده‌های زمین شناسی در این مقاله می خوانید

در این مقاله با زیباترین پدیده‌های زمین شناسی آشنا می‌شوید. ...

زیباترین پدیده‌های زمین شناسی

زیباترین پدیده‌های زمین شناسی

سیاره ما زمین، آفرینش‌های طبیعی زیبایی دارد که به قدری شگفت انگیزند که به‌سختی می‌توان ده مورد برتر از آن‌ها را انتخاب کرد. بسیاری از این پدیده‌ها، همانند فوران‌های آتشفشانی یا اثر برخورد شهاب سنگ‌ها، به شیوه طبیعی شکل گرفته‌اند.

 

گودال آبی بزرگ

زیباترین پدیده‌های زمین شناسی

خارج از بلیز (کشوری در امریکای جنوبی) گودال آبی کاملاً دایره‌ای شکل با قطر 400 متر وجود دارد. عمق آب در این گودال 145 متر است و به خاطر عمق زیاد به رنگ آبی تیره دیده می‌شود. جهانگردان از سرتاسر دنیا برای دیدن گودال آبی بزرگ بلیز رفته و وارد آب می‌شوند تا گونه‌های شگفت انگیز ماهی‌ها در این آب‌های شفاف را ببینند. اعتقاد بر این است که چند میلیون سال پیش هنگامی‌که آب بالا آمده و روی این غارها را پوشانده، این پدیده زمین شناسی عظیم شکل گرفته است.

 

چشم صحرای بزرگ آفریقا

زیباترین پدیده‌های زمین شناسی

 یکی از شگفت انگیزترین پدیده‌های زمین شناسی، در صحرای بزرگ آفریقا (Sahara) در موریتانی قرار گرفته و است که به آن ساختار ریچت نیز میگویند. در میانه بیابان خشک و برهنه، شکلی شبیه چشم گاو به قطر 50 کیلومتر دیده می‌شود. حتی خدمه سفینه‌های فضایی نیز از این عارضه زمین شناسی به‌عنوان راهنما استفاده می‌کنند. تصور می‌شد که این صحرا چشم شهاب‌سنگ روی زمین خوانده می‌شد اما اکنون دانشمندان معتقدند که این عارضه با بالا آمدن و فرسایش زمین شکل گرفته است.

 

دروازه جهنم

زیباترین پدیده‌های زمین شناسی

دروازه، شهری در ترکمنستان است که یک سازه زمین شناسی شگفت انگیز به نام دروازه جهنم در آن وجود دارد. این گودال در زمین، ذخیره پایان‌ناپذیر از سوخت گازی دارد. تصور می‌شود حدود 35 سال پیش زمین شناسان که زمین را برای کشف گاز سوراخ کرده‌اند، خیلی عمیق حفاری کرده‌اند و زمین فرو ریخته است. زمین شناسان حتی جرئت نمی‌کنند بالای این گودال رفته و تجهیزاتشان را بردارند. به خاطر ترس از اینکه گاز سمی از زمین خارج شود، آن را آتش زدند و یک مشعل همیشگی در آنجا روشن کردند.

 

برج یخ اربوس

زیباترین پدیده‌های زمین شناسی

کوه آتشفشانی اربوس با هزاران برج یخ در سردترین قاره روی زمین یعنی قطب جنوب، قرار گرفته است. این برج‌ها در ارتفاع بیست متری قرار داشته و دائماً از آن‌ها بخار خارج می‌شود. بخار در دیواره‌های داخلی که سردتر هستند، سرد شده و یخ میزند و به این ترتیب دیواره رشد کرده و بزرگ‌تر می‌شود. این عارضه زمین شناسی همانند برج‌های روی سیاره مریخ، قمرهای کیوان، مشتری و نپتون هستند. این آتشفشان دائماً فعال در روی یخ‌های قطب جنوب، معجزه دیگری در طبیعت است. اربوس آخرین بار در سال 1978 فوران کرد.

 

تخته سنگ‌های شیطانی

زیباترین پدیده‌های زمین شناسی

بومیان استرالیایی که در این ناحیه زندگی می‌کنند به این سنگ‌ها، تخته سنگ‌های شیطانی کارلا کارلا میگویند. این تخته سنگ‌های بزرگ و گرد از جنس گرانیت قرمز، در میان چشم‌اندازی زیبا قرار گرفته‌اند. قطر این تخته سنگ‌ها در برش عرضی ممکن است از 50 سانتیمتر تا 60 متر متفاوت باشد. برخی از آن‌ها به طرز عجیبی روی هم قرار گرفته و تعادل دارند. این تخته سنگ‌ها میلیون‌ها سال پیش هنگامی‌که مواد مذاب (ماگما) زیر ماسه سنگ‌ها جریان داشته و سرد شد، تشکیل شدند. زمان و عوامل محیطی موجب فرسایش این گرانیت‌ها شدند، تا در نهایت امروزه ما بتوانیم این پدیده طبیعی زیبا را مشاهده کنیم. برای بومیان استرالیا تخته سنگ‌های شیطانی اهمیت معنوی ویژه‌ای دارند.

 

غار رید فلوت 

زیباترین پدیده‌های زمین شناسی

غار رید فلوت پدیده‌ای مشهور در ناحیه خودمختار گوانگسی جنوب چین است که به نام کاخ هنر طبیعت (Palace of Natural Art) نیز شناخته می‌شود. این غار آهکی طبیعی با اشکال عجیب و شگفت انگیزی همانند قندیل‌های یخی و سنگ‌ها پر شده، و افکت نورهای رنگی، زیبایی‌اش دوچندان کرده است. این پدیده زمین شناسی به خاطر نی هایی (Reed) که در خارج از غار وجود دارد و برای ساخت فلوت موسیقی مورد استفاده قرار می‌گیرد، رید فلوت نامیده شده است. طول این غار حدود 240 متر بوده و بسیار پهناور است. این غار مکان باستانی است و دیوارهای آن حاوی کنده کاری‌های است که از پادشاهی سلسله تانگ در سال 792 پیش از میلاد حفظ شده است.

 

سالار دو ییونی

زیباترین پدیده‌های زمین شناسی

سالار دو ییونی در جنوب غرب بولیوی قرار دارد. این پدیده زمین شناسی بزرگ‌ترین دریاچه نمک خشک شده است که در ارتفاع بیش از 3000 متری از سطح دریا در رشته کوه‌اند قرار گرفته است و بیش از 10000 کیلومتر مربع مساحت دارد. این چشم‌انداز طبیعی منحصر به فرد توسط لایه‌های چندگانه آب و نمک تشکیل شده است. در میانه مرداب ضخامت نمک 10 متر است. هنگام بارندگی آب روی دریاچه را می‌پوشاند و دریاچه شبیه به یک آینه غول پیکر می‌شود. اعتقاد بر این است که این دریاچه در تلاقی دریاچه‌های نمک و ژئوترمال ایجاد شده است. در این محل چندین گونه فلامینگوی صورتی برای زاد و ولد گرد هم می‌آیند.

 

آنتلوپ کنیون (تنگه انتلوپ)

زیباترین پدیده‌های زمین شناسی

یکی از معروف‌ترین تنگه‌های جنوب غرب ایالات متحده امریکا تنگه آنتلوپ است. این تنگه در ناواجو لند آریزونا واقع شده است. مردم ناواجو آن را Tse bighanilini می‌نامند که معنی آن "مکانی که آب از روی سنگ‌ها جریان می‌یابد" است. تنگه آنتلوپ به دو تنگه جداگانه تقسیم می‌شود: تنگه پایینی و تنگه بالایی. هنگامی‌که آب باران در این مکان جریان می‌یابد سنگ‌ها را ساییده و صاف می‌کند و به آن‌ها شکل منحنی می‌دهد. سیلاب‌های شدید منطقه موجب فرسایش سنگ‌ها شده و مسیرهایی در سنگ‌ها برای خود باز می‌کنند و این راهروهای عمیق در سنگ‌ها اشکال زیبا به وجود می‌آورند و تنگه انتلوپ را شکل می‌دهند. در سال 2006 به علت سیل، مسئولان 5 ماه تنگه انتلوپ را بستند.

 

تپه‌های شکلاتی

زیباترین پدیده‌های زمین شناسی

در استان بوهول در فیلیپین پدیده زمین شناسی زیبایی به نام تپه‌های شکلاتی وجود دارد. در حقیقت این تپه‌ها شکلاتی نیستند بلکه همه این تپه‌ها، در فصل خشک به رنگ قهوه‌ای شکلاتی دیده می‌شوند. تپه‌های شکلاتی سومین اثر زمین شناسی ملی فیلیپین است و در پرچم استان بهل نیز به تصویر کشیده شده‌اند. تپه‌های شکلاتی اشکال متحد الشکل داشته و ارتفاعشان حدود 30 تا 50 متر است. طبق برخی نظرات این تپه‌ها با خودنابودی یک آتشفشان فعال شکل گرفته‌اند. طبق افسانه‌ها این تپه‌ها از اشک غولی که عشقش را از دست داده بود، شکل گرفته است.

 

جنگل سنگی

زیباترین پدیده‌های زمین شناسی

منطقه تسینجی دی بماراها (Tsingy de Bemaraha) در ماداگاسکار، یک میراث جهانی یونسکو و محل جنگل سنگی است. جنگل سنگی شامل سنگ‌های آهکی بزرگ و مرتفع است که مساحت 666 کیلومتر مربع را به خود اختصاص داده و شبیه به برج‌هایی از سنگ آهک هستند. افراد محلی هشدار می‌دهند که در این محل نمی‌توان با پای برهنه راه رفت، چون زمین بسیار شیب‌دار است. در جنگل سنگ گونه‌های حیوانی منحصر به فردی مانند لمور سفید (پستانداری كوچك با ظاهري بين ميمون و موش ) زندگی می‌کنند.

 
 
 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040