۱۵ تير ۱۳۹۳

10 باغ برتر

۱۵ تير ۱۳۹۳ 7700 بازدیدکننده 1 نظر
10 باغ برتر در این مقاله می خوانید

اگر قصد مسافرت دارید، ما به شما 10 باغ برتر جهان را معرفی می کنیم، تا در هنگام سفر از دیدن آنها لذت ببرید. ...

10 باغ برتر

کاخ ورسای  فرانسه

آندره لو نوتر، طراح باغ معروف فرانسوی، این باغ‌ها را به دستور لویی چهاردهم در جنوبی غربی پاریس در قرن 17 بنا کرد. "پادشاه خورشید" می‌خواست که آن‌ باغ‌ها شکوه قصرش که در ورسای بود، و خود نشانه‌ای از حکومت مطلقه او بود، را بیشتر کنند. این باغ‌ها با وسعت 101 هکتار، توسط مسیرهایی که به باغچه‌های گل منتهی می‌شود، گوشه‌های آرامی که مزین به مجسمه‌های کلاسیک هستند، دریاچه‌های تزیینی، و کانالی برای قایق‌سواری پادشاه لویی، تزئین شده‌اند.

 

کاخ ورسای، ورسای، فرانسه

 

باغ‌های گیاه‌شناسی سلطنتی  در کیو

باغ‌های گیاه‌شناسی سلطنتی در کیو

باغ‌های گیاه‌شناسی سلطنتی در فاصله 16 کیلومتری از لندن قرار دارند. در میان 132 هکتار باغ مزین، گلخانه‌ها از محبوب‌ترین نقاط این باغ‌ها هستند. با درآمیختن علوم گیاه‌شناستی و حفاظت محیط‌زیست با یکدیگر، یک فضای دل‌نشین در زیر گنبد این گلخانه‌ها به وجود آمده است. گلخانه‌ی معتدل بزرگ‌ترین گلخانه‌ مربوط به دوره‌ی ویکتوریا در جهان است. در گلخانه‌ی بو نسای درختانی وجود دارد که عمرشان بیش از 150 سال است. زیر سقف شیشه‌ای و شیب‌دار گلخانه‌ی پالم (نخل)، 10 منطقه‌ی آب‌وهوایی مناسب برای رشد درختان بائوباب و وانیل وجود دارد. کلبه‌ی ملکه شارلوت برای گردش و نارنجستان برای نهار بسیار مجذوب‌کننده‌ هستند. 

 

باغ‌های پاورزکورت

باغ‌های پاورزکورت

باغ‌های پاورزکورت و ویلای باشکوه آن‌که به سبک پالادیان بناشده، در پاورزکورت، در جنوب دوبلین قرارگرفته‌اند. این مجموعه در قرن هجدهم میلادی طراحی‌شده و در داخل 19 هکتار باغ تشریفاتی که دریاچه‌هایی پوشیده را در خود جای‌داده، قرارگرفته است. زمین‌ها، آبشارها، پارک‌ها، آلاچیق‌ها و گذرگاه‌های زیبای پوشیده از درخت این مجموعه، حاصل ترکیب سبک‌های دوره‌ی رنسانس ایتالیایی و باغ‌ها و املاک بزرگ فرانسوی و آلمانی هستند. بالکن‌های پلکانی و مناظر تشریفاتی با پیاده‌روهای زیبایی به هم متصل شده و توسط کوه‌های شگفت‌انگیز ویکلو احاطه‌شده‌اند. 

 

باغ‌های بوچارت

باغ‌های بوچارت

باغ‌های بوچارت نمونه بی‌نظیری از پروژه‌ی موفقیت‌آمیز احیای زمین هستند. این زمین که سال‌ها توسط شرکت سیمان پورتلند استفاده می‌شد، در سال 1904 میلادی تحلیل رفته و ارزش معدنی خود را از دست داد. در همین زمان بود که جنی بوتچارت، همسر مالک شرکت سیمان پورتلند، این منطقه را با خاک مزارع اطراف پر کرد و آن را تبدیل به یک باغ 22 هکتاری ‌کرد که با 700 نوع گیاه مختلف پوشیده شده که از ماه مارس تا اکتبر شکوفه می‌دهند.

 

ویلا دی ایسته، تیولی در ایتالیا

ویلا دی ایسته، تیولی در ایتالیا

ازآنجا که زندگی در تیولی غیر تحمل بود، کاردینالی از کلیسای رنسانس تصمیم گرفت تا با تغییر صومعه‌ مخروبه بندیکتین و تبدیل آن به یک ویلای زیبا، رنگ تازه‌ای به زندگی ببخشد. او این زمین را به یکی از زیباترین باغ‌های جهان تغییر داد و مجموعه بی‌نظیری از فواره‌ها را در آن ایجاد کرد. ویلا دی ایسته توسط یونسکو به‌عنوان یکی از 31 مکان اصلی تاریخی/ هنری در ایتالیا ثبت شد. فواره‌های پوشیده از خز و بسیار زیبایی در این مجموعه وجود دارند که ازجمله آن‌ها می‌توان به فواره‌ی "دل بیچیرون" (که در آن آب از یک حوضچه‌ی صدفی شکل به بیرون می‌ریزد)، فواره‌ی "رومه تا" (که مینیاتوری از رم است و با شمایلی از رومولوس و رموس که در حال شیر خوردن از ماده گرگ‌ هستند تکمیل‌شده است) و خیابان صد فواره که در آن آب از فواره‌هایی به شکل سر حیوانات، نیلوفر آبی، قایق کوچک و ... خارج می‌شود. 

 

دامبارتون اوکس

دامبارتون اوکس

این باغ‌ها در منطقه‌ی شمالی جرج تاون که یکی از مدرن‌ترین همسایگان واشنگتن است واقع‌شده‌اند. زمانی که شما در هرکدام از این باغ‌ها قدم می‌گذارید، احساس می‌کنید که وارد یک مغازه عاج فروشی شده‌اید. به دور بالکن فواره، حصاری سنگی کشیده شده و شاخه‌های مو از روی این حصار به سمت زمین سرازیر شده‌اند. آمفی تئاتری به سبک رومی در اطراف برکه‌ای نیلگون بناشده که کوچه عشاق از کنار آن می‌گذرد. همچنین مسیری که قبلاً برای عبور گاوها از این برکه استفاده می‌شد امروزه به گذرگاه ملیساند مشهور گشته که احتمالاً این نام در ارتباط با اپرای فراموش‌نشدنی پلاز و ملیساند است. 

 

باغ‌های ویلا افروسی دی روچیلد

باغ‌های ویلا افروسی دی روچیلد

در اوایل دهه‌ی 1900، بئاتریس افروسی، همسر یکی از بارون های روچلد، در کنار دریای خروشان لیگوریا، ویلایی با تزیینات صورتی رنگ و به سبک ونیزی ساخت که با باغ‌هایی شگفت‌انگیز احاطه‌شده است. مسیرهای پرپیچ‌وخم از درون هفت باغ محصور گذشته و به باغ‌های فرانسوی که در مرکز قرار دارد می‌رسند. آبگیر پوشیده از نیلوفر‌های آبی، فواره‌های رقصنده، و معبد عشق که برگرفته از ترانیون در کاخ ورسای است، از زیبایی‌های این مجموعه به شمار می‌رود. این مجموعه از باغ‌های متعددی تشکیل‌شده است که ازجمله آن‌ها می‌توان به باغی به سبک پروانسی پوشیده از درختان زیتون و اسطوخدوس، باغ سنگ‌شناسی با  مجسمه‌هایی که آن‌قدر بزرگ هستند که نمی‌توان آن‌ها را در ویلا نشان داد ، باغ‌های شگفت‌انگیز و همچنین باغ‌های اسپانیایی، ژاپنی، و فلورانسی اشاره کرد. 

 

استورهد

 استورهد

اشراف انگلیس در قرن هجدهم میلادی به دنبال کلاسیک‌ترین نوع از هر چیز بودند. استورهد نمونه‌ای بی‌نظیر از شیفتگی اشراف انگلستان به روزگاران گذشته است. هنری هویار دوم برای نشان دادن این شیفتگی، نمونه‌ای از خرابه‌ها و ساختمان‌های کلاسیک مانند پانتئون و معبد آپولو  را در باغ‌های خود در ویلتشر بنا نمود. 

 

باغ وانگشی یوآن (شاهکار تقسیم بندی باغ)

باغ وانگشی یوآن (شاهکار تقسیم بندی باغ)

این باغ مسکونی که در جنوب شرقی چین قرارگرفته، در طول دوره‌ی پادشاهی سونگ (960 تا1270 میلادی) طراحی شد. چیدمان آلاچیق‌ها، سرسرا ها، اتاق‌های موسیقی، بیشه‌های زیبای بامبوی، و استراحتگاه‌های کنار آب این باغ، اثری هنری در هماهنگی طبیعی است. در بخش مرکزی این باغ، دنیایی کوچک نهفته است: انبوهی از سنگ‌های زردرنگ به شکل کوه روی‌هم جمع شده و  غارهایی در آن شکل گرفته‌اند، و همچنین یک پل قوسی باریک به نام "هدایتگر به‌سوی آرامش" از روی یک آبگیر گذشته و به آلاچیق کوچکی در بخش مرکزی آن منتهی می‌شود.  

 

سن سوسی در پوتسدام، آلمان

سن سوسی در پوتسدام، آلمان

فردریک کبیر، شاه پروس، کاخ باشکوهی را با سبک روکوکو برای اقامت تابستاتی خود ساخت، جایی که بتواند بدون دغدغه و شاد زندگی کند. تندیس‌ امپراتوران روم، مجسمه‌های تزیینی، و چایخانه‌ چینی‌، در جای‌جای این باغ زیبا به چشم می‌خورند.

 
 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040