۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۳

منطقه چشم نواز کوه امی و بودای غول پیکر لشان

۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۳ 4874 بازدیدکننده 1 نظر
منطقه چشم نواز کوه امی و بودای غول پیکر لشان در این مقاله می خوانید

اولین معبد بودایی چین، در قرن اول میلادی در منطقه زیبای قله کوه امی، در استان سیچوان ساخته شده و به همراه سایر معابد، این منطقه را یکی از مقدس‌ترین مکان‌های آیین بودایی کرده است. ...

منطقه چشم نواز کوه امی و بودای غول پیکر لشان

منطقه چشم نواز کوه امی و بودای غول پیکر لشان 

اولین معبد بودایی چین، در قرن اول میلادی در منطقه زیبای قله کوه امی، در استان سیچوان ساخته شده و به همراه سایر معابد، این منطقه را یکی از مقدس‌ترین مکان‌های آیین بودایی کرده است. طی قرن‌های بعدی، گنجینه‌های فرهنگی این منطقه افزایش یافت که چشمگیر ترین آن‌ها بودای غول پیکر لشان است که در قرن هشتم میلادی بر دامنه کوه حک شده و رو به محل تلاقی سه رودخانه نشسته است. این پیکره با ارتفاع 71 متر، بزرگترین تندیس بودا در جهان است. کوه امی نیز به سبب پوشش گیاهی بسیار متنوع خود، مورد توجه قرار گرفته است. گیاهان نیمه گرمسیری و جنگل‌های کاج، دامنه این کوه را پوشانده‌اند و درختان کهنسال این کوه در مدت بیش از 1000 سال، همچنان استوار مانده‌اند. 

 

کوه امی

ارزش برجسته جهانی 

آیین بودایی اولین بار از منطقه کوه امی (امیشان) وارد خاک چین شد و از آن جا بود که به طور گسترده‌ای در شرق ترویج یافت، از اینرو این منطقه اهمیت فرهنگی بسیار زیادی دارد. معبد گوانگ جیانگ اولین معبد بودایی چین است که در قرن اول میلادی در قله کوه امی ساخته شد. نام این معبد در سال 1614 میلادی از سوی دربار سلطنتی به هئوا ژانگ تغییر یافت. 

 

کوه امی

وجود بیش از سی معبد دیگر در کوه امی (از جمله معبد وانی یان که در قرن چهارم میلادی ساخته شده و مجسمه برنزی بودا با ارتفاع 7.85 متر در آن قرار دارد) و ساخت باغ معبدهای متعدد (همچون عمارت چینگ یین که مجموعه‌ای متشکل از عمارت‌ها، برج ها و صحن‌های مربوط به اوایل قرن ششم میلادی است و معبد بائو و باغ لیگوئو یا همان معبد فوهو که در اوایل قرن هفدهم میلادی بنا شده‌اند)، این منطقه را به یکی از مقدس‌ترین مکان‌های آیین بودایی مبدل کرده است. 

 

کوه امی

بودای غول پیکر لشان با 71 متر ارتفاع چشمگیر ترین بنای منطقه است که در قرن هشتم میلادی بر دامنه قله جیائو، رو به محل تلاقی سه رودخانه تراشیده شده و بزرگترین تندیس بودا در جهان است. همزمان با ساخت این پیکره غول پیکر، شرح چگونگی ساخت آن نیز بر روی لوحی حک شده که تا به امروز باقی مانده است. بتکده لینگ بائو ( قرن نهم میلادی) و معبد دافو (بودای بزرگ) با قدمتی مربوط به اوایل سلسله چینگ، دیگر بناهای موجود در اطراف تندیس بودای لشان هستند. دو اثر ارزشمند مجسمه برنزی بودای داشی (قرن نهم) و مجموعه مجسمه‌های آمیدا گرایی از جنس آهن و با روکش طلا (قرن یازدهم) در معبد وویو قرار دارند. بیش از پانصد مقبره مربوط به سلسله هان (از قرن یکم تا چهارم) در پرتگاه ماهائو وجود دارد که به خاطر کنده‌کاری‌های بی نظیر و کتیبه‌های خوشنویسی شده خود بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. 

 

کوه امی

چشم انداز منطقه کوه امی بسیار زیبا و چشمگیر است و به سبب نقش مهم آن در ورود آیین بودایی به چین، از اهمیت معنوی و فرهنگی بالایی برخوردار است. وجود آثار فرهنگی متعدد (به ویژه آثار معماری سنتی چین) در این محیط طبیعی، سبب به وجود آمدن چشم انداز فرهنگی بی نظیری شده است. 

 

پوشش گیاهی

پوشش گیاهی کوه امی نیز بسیار زیبا بوده و از جنگل‌های همیشه سبز نیمه گرمسیری تا جنگل‌های کاج در دامنه کوه، تنوع دارد. این منطقه با وسعت 15400 هکتار، نمودی چشمگیر از تلفیق هنر انسانی با زیبایی طبیعت است که دو محیط مجزای کوه امی و محوطه چشم نواز بودای غول پیکر لشان را با مهارت و ظرافتی بی نظیر، به منظره‌ای یکپارچه مبدل ساخته است.  

 

کوه امی

معیار (iv)

بیش از 30 معبد در کوه امی وجود دارد که ده عدد از آن‌ها بسیار بزرگ و قدیمی هستند و در سبک معماری سنتی منطقه ساخته شده‌اند. بیشتر این معابد با بهره‌گیری از عوارض زمینی در دامنه کوه‌ها بنا شده‌اند و به لحاظ انتخاب محل، طراحی و ساخت، شاهکار ابتکار و خلاقیت محسوب می‌شوند. تکنیک‌های پیشرفته به کار رفته در معماری و ساختمان این معابد، جزو بالاترین نمونه های معماری معابد چینی هستند.

 

رابطه‌ی معابد و گنجینه‌های چین

برخی از ارزشمندترین گنجینه‌های فرهنگی چین که وابسته به این معابد هستند کشف شده‌اند. بودای غول پیکر یکی از چشمگیرترین آثار فرهنگی از این نمونه است که در قرن هشتم میلادی بر دامنه قله جیائو کنده شده و رو به محل تلاقی سه رودخانه مین جیانگ، دادو و کینگ یی نشسته است. این پیکره با ارتفاع 71 متر، بلندترین تندیس بودا در جهان است.

 

کوه امی

معیار (vi) 

در کوه امی، اهمیت ارتباط بین عوامل ملموس و نا ملموس و همچنین عوامل طبیعی و فرهنگی به بالاترین حد خود رسیده است. این کوه یکی از چهار مکان مقدس آیین بودایی بوده و از این رو اهمیت تاریخی بسیاری دارد. آیین بودایی در قرن یکم میلادی از هند و از راه جاده ابریشم وارد منطقه کوه امی شد و اولین معبد بودایی چین، در این مکان بنا گردید.

 

میراث فرهنگی آیین بودایی در کوه امی

میراث فرهنگی غنی آیین بودایی موجود در کوه امی، تاریخ  مستندی به قدمت بیش از 2000 سال دارد که محوطه‌های باستان شناسی، معماری‌های مهم، مقبره‌ها، فضاهای مذهبی و مجموعه‌ای از صنایع دستی فرهنگی ازجمله مجسمه‌سازی، کتیبه‌نویسی بر روی سنگ، خوشنویسی، نقاشی و موسیقی و سایر هنرهای سنتی را در خود جای داده است. 

 

کوه امی

معیار (x)

کوه امی به خاطر تنوع بسیار بالای گل و گیاه در این منطقه، اهمیت ویژه‌ای به لحاظ حفاظتی و پژوهشی دارد. تنوع زیستی این منطقه بسیار چشمگیر است و در حدود 3200 گونه گیاه در 242 خانواده ثبت شده است که 31 گونه تحت حفاظت ملی قرار دارند و بیش از 100 گونه، بومی این منطقه هستند. این تنوع به واسطه قرار گرفتن کوه امی در حاشیه نقطه انتقالی آبگیر سیچوان و ارتفاعات شرقی هیمالیا به وجود آمده است. در محدوده ارتفاع 2600 متری کوه، پوشش گیاهی متنوعی از جمله  جنگل‌های همیشه سبز نیمه گرمسیری و پهن برگ، جنگل‌های ترکیبی همیشه سبز پهن برگ و برگ ریز، جنگل‌های ترکیبی پهن برگ و سوزنی برگ و جنگل‌های سوزنی برگ دامنه‌ای وجود دارد. این حیات گیاهی استثنایی، تنوع جانوری  بالایی نیز دارد که در حدود 2300 گونه در این منطقه شناسایی شده اند و برخی از آن‌ها جزو نمونه‌هایی هستند که در سراسر جهان در خطر انقراض قرار دارند. 

 

کوه امی

تمامیت

وسعت محدوده میراث جهانی کوه امی و بودای غول پیکر لشان به ترتیب 15400 هکتار و 17.88 هکتار است که اهمیت فرهنگ بودایی و معماری باستانی را به خوبی بیان می‌کند. کوه امی یکی از چهار کوه مقدس بودائیان در چین است که به مدت حدودا 3000 سال تحت حفاظت قرار گرفته است. در دوره های اخیر و با تبدیل شدن کوه امی به یک منطقه گردشگری در سال 1982 میلادی، قوانین حفاظتی بسیار سختگیرانه تر شده است. مقررات ملی، استانی و شهری متعددی جهت حفاظت از منطقه وضع شده و طرح راهنمای حفاظت از منطقه نیز فراهم شده است. خوشبختانه، به دلیل اندازه و صعب العبور بودن منطقه، بیشتر مکان های کوه امی از گزند سرقت و آسیب در امان مانده است. استمرار آیین بودایی و حضور راهب‌ها که نگهبانان معبد هستند باعث شده تا حفاظت بیشتری از این معابد صورت بگیرد. 

 

کوه امی

اصالت

اصالت منطقه چشم نواز کوه امی و بودای غول پیکر لشان تا حد زیادی به خاطر رابطه عوامل دست‌ساز انسانی و محیط طبیعی وابسته است و از این نظر اصالت بالایی دارد. پروژه‌هایی جهت حفاظت و مرمت هر بنا انجام شده که در حالت کلی معتبر هستند. کوه امی به سبب تقدس خود از دیرباز با قوانین و روش‌های سنتی تحت حفاظت بوده و سابقه مرمت و حفاضت از این مکان به اواسط قرن دهم میلادی بر می‌گردد. در حال حاضر نیز مقررات بسیار سختگیرانه‌ای جهت حفاظت از این مکان وضع شده و از اینرو ارزش برجسته و اصالت منطقه به خوبی حفظ شده است.  

 

کوه امی

حفاظت و مدیریت مورد نیاز

مدیریت کوه امی از اواسط قرن دهم میلادی آغاز شده و اولین طرح جامع مدیریت منطقه در سال 1980 میلادی به اجرا در آمده است. اقدامات مدیریتی این کوه بر اساس "مقررات دولت مرکزی جهت حفاظت از مناطق گردشگری" و "مقررات دولت محلی استان سیچوان جهت حفاظت از میراث جهانی" و همچنین "مقررات حفاظت از مناطق گردشگری استان سیچوان" تنظیم و انجام می شود. علاوه بر این جهت مدیریت و حفاظت منطقه کوه امی و بودای غول پیکر لشان، کمیته ای مشتمل بر 27 بخش تشکیل شده و با اصلاح طرح جامع حفاظتی، چارچوب های قانونی و سیاسی لازم برای مدیریت منطقه فراهم گشته است. تمامی پروژه‌های آسیب رسان بر ارزش میراث جهانی محدود شده اند و نیاز به تاییدیه دولتی دارند و حمایت‌های مالی لازم جهت حفاظت از منطقه بر عهده دولت‌های مرکزی و محلی است.

در طول هزار سال گذشته، ارتباط ارزش‌های طبیعی و فرهنگی منطقه، به خوبی تا به اکنون حفظ شده است. افزایش تعداد گردشگران و زائران و به دنبال آن توسعه منطقه، مهمترین خطری است که کوه امی را تهدید می‌کند. تصرفات عمده‌ای در منطقه انجام شده است، از جمله تله کابین قله طلایی کوه که سالانه 300000 نفر را از روی منطقه آسیب پذیر جنگل‌های کوهستانی جابجا می‌کند و همچنین مونوریل سبکی که در سال 1998 میلادی و  پس از ثبت اثر شروع به کار کرده است. ایستگاه‌ها و غرفه‌های متعدی جهت عرضه نوشیدنی و صنایع دستی وجود دارد که از جلوه فضای طبیعی کوه کاسته است ولی با این حال اهداف ویژه و بلند مدت مدیریت کوه به گونه‌ای تنظیم شده‌اند که با وجود افزایش فشار بازدید کننده، ارتباط سنتی طبیعت و فرهنگ پا بر جا بماند و از این رو با مدیریتی هدفمند، تمامیت و اصالت منطقه حفظ شده است.

 
 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040