۱۸ آبان ۱۳۹۲

جاذبه های توریستی مسجد و کلیسای جامع مسکیتا، کوردوبا، اسپانیا

۱۸ آبان ۱۳۹۲ 5621 بازدیدکننده 4 نظر
جاذبه های توریستی مسجد و کلیسای جامع مسکیتا، کوردوبا، اسپانیا در این مقاله می خوانید

کوردوبا یکی از شهرهای اسپانیا می باشد که در این مقاله بخش از آثار تاریخی آن ذکر گردیده است. ...

جاذبه های توریستی مسجد و کلیسای جامع مسکیتا، کوردوبا، اسپانیا

مسجد کوردبا در اسپانیا

مسجد و کلیسای جامع کوردوبا که به آن مسکیتا (Mezquita) و مسجد بزرگ کوردوبا نیز گفته می شود، یک مسجد اسلامی مربوط به قرون وسطی در شهر کوردوبای اسپانیا است که پس از رواج مسیحیت در اسپانیا، تبدیل به کلیسای جامع کاتولیک شد.

این مسجد، یکی از کاملترین آثار تاریخی سبک معماری شمال آفریقا (Moorish) می باشد. بعد از سال 200 میلادی، مسلمانان اسپانیایی اعتراضات و درخواست هایی برای پذیرفتن امکان انجام عبادات اسلامی در آن انجام دادند، ولی اعتراضات آنها، هم توسط رهبران کاتولیک اسپانیایی و هم توسط واتیکان رد شد.

 

علت تقسیم کلیسا

پس از فتح پادشاهی ویزیگوت توسط مسلمانان، کلیسا بین مسلمانان و مسیحیان تقسیم شد. هنگامی که شاهزاده تبعیدی اموی عبدالرحمان اول به اسپانیا گریخت و والی اندلس را شکست داد، او به مسیحیان اجازه داده که کلیساهای ویران‌شده خویش را مجدداً ساخته و نیمی از کلیسای سن وینسنت را از مسیحیان خریداری کرد. عبدالرحمان  اول و فرزندان او در طول دو قرن، در کلیسا تغییراتی دادند تا آن را به شکل یک مسجد در آورند. علاوه بر این، عبدالرحمان اول مسجد را به عنوان بخشی از قصر خود قرار داد و نام آن را به افتخار همسرش تغییر داد. محراب مساجد همیشه به سمت خانه کعبه قرار می‌گیرد و با وجود اینکه مکه در سمت شرق  از جنوب شرقی این عمارت قرار دارد، محراب آن به سمت جنوب است.

 

تغییرات حاصل شده در مسجد

این مسجد در طول زمان تغییرات زیادی را به خود شاهد بود: عبدالرحمان دوم دستور داد یک مناره جدید برای آن ایجاد کنند، در حالی که الحکم دوم، در سال 961، ساختمان را بزرگ کرده و محراب آن را تزئین کرد. آخرین اصلاحات توسط المنصور بن ابی عامر در سال 987 انجام شد. این مسجد، توسط یک مسیر پیاده رو که در حال حاضر از بین رفته است به قصر پادشاه مرتبط بود. مسکیتا در  سال 987، با تکمیل حیاط و سالن بیرونی، به اندازه حال حاضر رسید.

 

جایگاه مسجد کوردوبا در بین مسلمانان 

مسجد جامع کوردوبا به مدت سه قرن جایگاهی پر اهمیت در بین جامعه مسلمان آندلس داشت. در کوردوبا، پایتخت اسپانیا، مسجد به عنوان قلب و جاذبه اصلی شهر دیده می‌شد. محمد اقبال، سالن ستون دار این مسجد را به داشتن " ستون‌های بی‌شمار مانند ردیف‌های درختان نخل در آبادی سوریه " توصیف کرده است. در چشم مردم آندلس" زیبایی این مسجد چنان خیره کننده بود که در هیچ وصفی نمی‌گنجید."

سالن اصلی این مسجد برای کارهای متنوعی مورد استفاده قرار می گرفته است. از آن برای نمازهای جمعه، نمازهای جماعت پنج‌گانه مسلمانان و مکانی برای تذهیب شخصی استفاده می‌شد. همچنین، از آن برای آموزش آیین و قوانین شریعت در زمان خلافت عبدالرحمن و جانشینان وی استفاده می‌شد.
مسجد کوردوبا، خصوصیات و شمایلی همانند مسجد بزرگ دمشق داشت، و به همین دلیل واضح است که عبدالرحمن از طرح آن مسجد برای ساخت مسجد بزرگ کوردوبا استفاده کرده است.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040