۱۸ آبان ۱۳۹۲

جاذبه های توریستی کلیسای سنت پیتر، واتیکان

۱۸ آبان ۱۳۹۲ 4440 بازدیدکننده 3 نظر
جاذبه های توریستی کلیسای سنت پیتر، واتیکان در این مقاله می خوانید

کلیسای سنت پیتر به عنوان یکی از مقدس‌ترین مکان‌های کاتولیک در جهان شناخته می‌شود که خواندن این مقاله شما را با آن آشنا خواهد کرد. ...

جاذبه های توریستی کلیسای سنت پیتر، واتیکان

مقدمه

کلیسای سن پیتر باسیلیکا، بزرگ‌ترین کلیسای دنیا و مرکز شروع مسیحیت مدرن است. ساختمان اصلی آن در طول دوره‌ای که بیش از صد سال به طول انجامید، توسط بزرگ‌ترین معماران ایتالیایی آن دوره ساخته شد.

 

محل ساخت کلیسا

این کلیسا بر روی تپه واتیکان، در عرض رودخانه تیبر از مرکز تاریخی رم ساخته شده است. مکان ساخت آن بسیار سمبلیک است، این مکانی است که سن پیتر، یکی از حواریون اصلی حضرت عیسی، به شهادت رسیده و در سال 64 بعد از میلاد در آن دفن شده است. سن پیتر به عنوان اولین پاپ شناخته می‌شود، پس ساخت مقبره اصلی کلیسای کاتولیک دوره پاپ ها در این مکان، کاملاً منطقی به نظر می رسید.کلیسای سنت پیتر، یک کلیسا اواخر دوره رنسانس است که در داخل شهر واتیکان واقع شده است .

 

طراحان و نوع معماری کلیسا

این کلیسا که اساساً توسط دوناتو برامانته، میکل آنژ، کارلو  مادرنو و جیان لورنزو برنینی طراحی شده است، برجسته ترین کار معماری رنسانس و یکی از بزرگ‌ترین کلیساهای جهان است . در حالی که کلیسای سنت پیتر، نه کلیسای مادر کاتولیک روم و نه کلیسای جامع اسقف رم است، با این وجود به عنوان یکی از مقدس‌ترین مکان‌های کاتولیک در جهان شناخته می‌شود. از سنت پیتر به عنوان " کلیسایی با یک موقعیت منحصر به فرد در دنیای مسیحیت "و "بزرگ‌ترین کلیسای مسیحیت " یاد می‌شود.

 

کلیسا و محل دفن پاپ و جانشینان او

طبق قوانین روم کاتولیک، این کلیسای سلطنتی، محل دفن سنت پیتر، یکی از دوازده حواریون عیسی مسیح و طبق سنن، اولین اسقف روم و در نتیجه اولین فرد در خط جانشینی پاپ است. طبق سنت و برخی مدارک و شواهد تاریخی، آرامگاه سنت پیتر به طور مستقیم در زیر محراب کلیسا قرار دارد. به این دلیل، بسیاری از پاپ‌ها از دوره‌های اولیه مسیحیت، در سنت پیتر دفن شده‌اند. از زمان کنستانتین بزرگ، بر روی این سایت یک کلیسا تأسیس شد. ساخت کلیسای جدید که جایگزین کلیسای قدیمی قرن چهارم میلادی شد، در سال 1506 میلادی آغاز شده و در نوامبر 1626 به اتمام رسید.

 

علت جذب توریست به کلیسای سنت پیتر

کلیسای سنت پیتر، به عنوان مکانی زیارتی برای انجام وظایف عبادی معروف است. به علت موقعیت این کلیسا در واتیکان، پاپ ریاست برخی از کارهای تشریفاتی را بر عهده گرفته که این تشریفات، افراد زیادی را به کلیسا و یا میدان سنت پیتر جلب می‌کند. کلیسای سنت پیتر، وابستگی تاریخی زیادی را با افراد و وقایع مختلف تجربه کرده که از جمله آن‌ها می‌توان به شروع دوره پاپ‌ها، ایجاد و اصلاح فرقه پروتستان و دیدن هنرمندان بسیاری که از جمله مهم‌ترین آن‌ها به میکل‌آنژ می‌توان نام برد، اشاره کرد. از نظر هنر معماری، این کلیسا برترین سازه زمان خود شناخته می‌شود. سنت پیتر یکی از چهار کلیسایی است که لقب کلیسای اعظم (کلیسای سلطنتی) را به خود اختصاص داده‌اند.
 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040