۱۸ آبان ۱۳۹۲

جاذبه های توریستی معبد کارناک، مصر

۱۸ آبان ۱۳۹۲ 5957 بازدیدکننده 3 نظر
جاذبه های توریستی معبد کارناک، مصر در این مقاله می خوانید

معبد کارناک یکی از معابد مهم مصر می باشد که به عنوان مکان تفریحی و گردشگری مصر شناخته شده است با خواندن این مقاله با جاذبه های توریستی معبد کارناک آشنا می شوید ...

جاذبه های توریستی معبد کارناک، مصر

شگفتی های معابد کارناک

معابد کارناک (Karnak) به عنوان ایپت ایسوت (Ipet isut = گزیده‌ترین مکان‌ها) توسط مصریان باستان شناخته می‌شد. این مجموعه، معابدی هستند که فرعون‌ها در طول بیش از 2000 سال آن‌ها را ساخته و گسترش دادند. این معبد به خدایان سه‌گانه آمون (Amun) ، موت (Mut) و  خونسو (Khonsu) ی تب (thebe) اختصاص داده شده است.این مکان متروک، همچنان قادر است که بسیاری از شگفتی‌های دنیای مدرن را تحت‌الشعاع عظمت خود قرار داده و در روزهای اوج خود، به طور قطع بسیار با هیبت و الهام‌بخش بوده است.

 

نحوه ساخت معبد

 

در چشم جمعیت اکثراً بی‌سواد مصریان باستان، این مکان تنها می‌توانست جایگاه خدایان قلمداد شود. معبد کارناک، یکی از بزرگ‌ترین ساختمان مذهبی ای است که تا به حال ساخته شده است. زائران امروزه این معبد را عمدتاً گردشگران تشکیل می‌دهند. این سلسله معابد، مکانی به وسعت 200 هکتار را در خود پوشش داده و محوطه مقدس آمون به تنهایی 61 هکتار است . سالن ستون دار آن، با وسعت 54000 فوت مربع با 134 ستون ، هنوز هم بزرگ‌ترین اتاق هر ساختمان مذهبی در جهان است . علاوه بر محراب اصلی، که با عنوان حوزه آمون شناخته می‌شود ، چند معبد کوچک‌تر و یک دریاچه وسیع مقدس نیز در این منطقه وجود دارد .

 

مدت زمان ساخته شدن معبد

تفاوت اصلی کارناک و باقی معابد و سایت‌های موجود در مصر، مدت زمانی است که برای ساخت آن صرف شد. ساخت معابد در دوره مرکزی پادشاهی مصر شروع شده و تا دوره بطلمیوس ادامه پیدا کرد. در حدود 30 فرعون در ساخت بناها سهم داشته و آن را به اندازه، پیچیدگی و گستردگی ای که در جای دیگری نمونه‌ای مشابه نداشت رساندند. تعداد کمی از خصوصیت‌های کارناک منحصربه‌فرد هستند، ولی اندازه و تعداد قسمت‌های آن خارق‌العاده هستند. خدایانی که در آن وجود دارد، از برخی از خدایان اولیه، تا خدایانی که در دوره‌های بسیار جدید تمدن مصری پرستیده می‌شد متفاوت هستند. با وجود اینکه الآن اثری از آن وجود ندارد، ولی معبد قدیمی ای که توسط آمنهوتپ چهارم آخن آتن (Akhenaten) نیز ساخته شده بود، در آن قرار داشت.

 

معبد پتاح

یکی از چند معابد کوچک‌تر ، معبد پتاح (PTAH) است که هر بازدیدکننده‌ای باید از این دیدار کند. این یک معبد کوچک است و در مرز شمال شرقی مجموعه واقع شده است. برای رفتن به آن، شما باید از بین ستون‌های قسمت شمال دادگاه بزرگ ( که در زمان ورود به مجموعه در سمت چپ شما قرار دارد ) عبور کرده و مسیر خود را از بین خرابه‌های دیوار بیرونی ادامه دهید . در این معبد، تنها مجسمه باقی‌مانده سخمت (Sekhmet) که هنوز پابرجا است قرار دارد. اتاق این معبد کوچک و تاریک است و درک واقعی از حسی که زمان ورود به معابد در گذشته به افراد دست می‌داد را به بیننده منتقل می‌کند. نور از بالا به سر این مجسمه که به زیبایی حکاکی شده است تابیده و آن را به زیبایی روشن می‌سازد و منظره‌ای که هر عابدی در هزاران سال گذشته در جلو چشم خود می‌دید را در جلوی چشم بینندگان معاصر تداعی میسازد.

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040