۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۷

سفر به شهر بیرجند

۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ 1054 بازدیدکننده 0 نظر
سفر به شهر بیرجند در این مقاله می خوانید

بیرجند، مرکز خراسان جنوبی، با آب‌وهوای نیمه بیابانی خود زمستان‌های سرد و تابستان‌های بسیار گرمی را دارد. برای آشنایی با دیدنی‌های این شهر با ما همراه شوید. ...

سفر به شهر بیرجند

عمارت و باغ  اکبریه

عمارت اکبریه در دوران قاجار و به دستور شوکت الملک ساخته شده است. این عمارت دو طبقه قبلاً بیرون از شهر بوده و با وسعت گرفتن شهر حالا در حومه‌ی آن جای گرفته است. در سال 2011 باغ اکبریه در میراث جهانی یونسکو ثبت شد. در داخل باغ چندین عمارت مختلف دیده می‌شود. وسعت این باغ حدود چهل‌وپنج هزار متر مربع است.

از عمارت اکبریه برای انجام امور دیوانی و پذیرایی استفاده می‌شده است. پس از درگذشت شوکت الملک، پسر او یعنی اسدا... علم که وزیر دربار شاه بوده است این باغ را برای سکونت خود در برخی ایام سال انتخاب کرد.

 

 

ارگ کلاه‌فرنگی

از دیدنی‌های دیگر شهر بیرجند می‌توان به ارگ کلاه‌فرنگی اشاره کرد که در اواخر دوره‌ی زندیه و در زمان سلطنت قاجارها ساخته شده است. این ارگ متعلق به امیر علم خزینه بوده که آن را به فرمانداری بیرجند اهدا کرده است.امروزه ارگ کلاه‌فرنگی ساختمان استانداری خراسان جنوبی شده است. معماری و  طراحی بی‌نظیر ارگ که به شکل یک شش‌ضلعی می‌باشد باعث جلب توجه کارشناسان معماری گشته است. بالای ارگ به یک مخروط سفید رنگ خواهید رسید. طراحی خاص این ارگ باعث جلب توجه شما خواهد شد.

 

 

باغ بهلگرد

باغ بهلگرد به دوران قاجار برمی‌گردد. این مجموعه از دو باغ، دو عمارت، سکونتگاه، یک اصطبل و یک یخدان طبیعی تشکیل شده است.عمارت روی چهارستون آجری و مدور قرار دارد که این‌ها تزئینات بنا بوده و می‌توان گفت در کل تجملات زیادی ندارد. علت جذابیت این باغ بیشتر یخدان طبیعی آن است. این یخدان در 150 متری شمال عمارت جای گرفته است. در آن دوران در طول فصل زمستان کارگران با استفاده از یخ زدن آب نهری که به داخل استخر می‌ریخته یخ ساخته و با زیاد کردن آب قطر یخ را بیشتر می‌کردند. این یخ‌ها برای گرمای تابستان ذخیره می‌شده‌اند.

 

 

بند دره

بند دره در واقع نام سدی تاریخی است که در نزدیکی شهر بیرجند جای دارد. این سد از دیدنی‌های شهر بیرجند است. قدمت بند دره به اوایل دوران قاجار و اواخر زندیه برمی‌گردد. آب این سد از دره بالا و پایینی عبور می‌کند و به همین علت بند دره نام گرفته است. طول تاج سد حدود 31 متر، ارتفاع آن 13 متر و عرض تاج آن بین 3 تا 5 متر است. ضخامت دیوار سد چیزی حدود 8 متر بوده و در قسمت بالا به 3 تا 5 متر می‌رسد. بند دره بزرگ‌ترین بند کوهستانی شهر بیرجند می‌باشد.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040