۱ بهمن ۱۳۹۶

موزه‌ی مردان نمکی

۱ بهمن ۱۳۹۶ 1361 بازدیدکننده 0 نظر
موزه‌ی مردان نمکی در این مقاله می خوانید

اگر در مورد زنجان بدانید حتماً نام موزه‌ی مردان نمکی به گوشتان خورده است. این موزه از دیدنی‌ترین جاذبه‌های این شهر می‌باشد. ...

موزه‌ی مردان نمکی

اگر در مورد زنجان بدانید حتماً نام موزه‌ی مردان نمکی به گوشتان خورده است. این موزه از دیدنی‌ترین جاذبه‌های این شهر می‌باشد.

 

در زمستان سال 1372 عده‌ای در معدن چهرآباد زنجان به کار مشغول بودند. آن‌ها ناگهان به یک جسد مومیایی برخورد کردند و این اتفاق آغازی برای یافتن شش مرد نمکی ایران بود. البته هریک از این مردان در سال‌های متفاوت و در حین کار کارکنان معدن اتفاقی پیدا شده‌اند.

 

جسد این مردان نمکی در زمان برخورد با ماشین‌آلات استخراج معدن آسیب زیادی دیده است و تنها یکی از اجساد است که می‌توان گفت تقریباً سالم مانده می‌باشد. بر اساس تحقیقات انجام‌شده جسد این مرد به چیزی حدود 1700 سال پیش و به اواخر دوران اشکانی یا اوایل ساسانی تعلق دارد. او در زمان مرگ تنها 17 سال سن داشته و قدی حدوداً 175 سانتی‌متر داشته است. گروه خونی این مرد B+  بوده و با آزمایش سی‌تی‌اسکن مشخص شده است علت مرگ او سقوط از ارتفاع و برخورد سر با ضربه‌ی شدیدی می‌باشد.

 

 

در بین شش مرد نمکی این موزه سه مورد از آن‌ها اتفاقی پیدا شده و سه مورد دیگر را باستان شناسان یافته‌اند. جالب اینجاست که تمام این مردان برای یک دوره‌ی تاریخی نیستند. مردهای 3، 4 و 5 برای دوره‌ی هخامنشی و حدود 2300 سال پیش می‌باشند و مردهای 1، 2 و 3 مربوط به چیزی حدود 1700سال قبل. بر این اساس باستان شناسان به نتیجه رسیده‌اند که این معدن در طول تاریخ حداقل دو بار ریزش داشته و این مردان نیز به‌احتمال زیاد از کارکنان معدن بوده‌اند.

 

 

اما چرا اجساد این مردان سالم مانده است؟ علت این است که در معدن نمک بوده‌اند و نمک باعث تجزیه‌ی کم بدن آن‌ها شده است. ششمین جسد به دلیل اینکه امکانات و شرایط مناسب برای نگهداری آن نیست همان‌طور در معدن دست نخورده مانده ولی مرد شماره یک در موزه ملی تهران و دیگر اجساد در موزه ذوالفقاری زنجان نگهداری می‌شوند.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040