۳ آبان ۱۳۹۶

حوض سلطان

۳ آبان ۱۳۹۶ 1608 بازدیدکننده 0 نظر
حوض سلطان در این مقاله می خوانید

دریاچه‌های نمک از جاذبه‌های بی‌نظیر کویر هستند. اغلب در فصول بی‌باران خبری از آب در این دریاچه‌ها نبوده و با نمک پوشانده می‌شوند. ...

حوض سلطان

در بخش جنوبی رشته کوه البرز در حدود 85 کیلومتری جنوب تهران دریاچه‌ای نمکی دیده می‌شود. در طول سال بر اساس میزان بارندگی ظاهر این دریاچه متفاوت خواهد بود. در تابستان کف نمکی دریاچه کاملاً دیده می‌شود و در زمستان آب دریاچه را می‌گیرد. این دریاچه دو حوض جدا از هم است که به حوض غربی حوض سلطان و به حوض شرقی حوض مره می‌گویند.

 

 

و اما دریاچه چگونه ایجاد شده است؟ این دریاچه حدود 140 سال قبل بر اثر ساخت جاده تهران قم ایجاد شد و بازمانده‌ای از دریای بزرگ ساوه است. به همین علت به آن دریاچه ساوه نیز می‌گویند. هر ساله نمک زیادی از دریاچه گرفته می‌شود. به علت نمک زیاد دریاچه به آن دریاچه نمک نیز می‌گویند.

 

 

در فصل‌هایی از سال که بارندگی زیاد نیست کف نمکی دریاچه دیده می‌شود. عرض دریاچه حدود 16 کیلومتر است و به قدری قدم زدن روی آن هیجان دارد که افراد زیادی تمام عرض دریاچه را پیاده می‌گذرانند. از خصوصیات جالب دیگر این دریاچه گونه‌های گیاهی زیاد آن است که به بیش از 40 گونه می‌رسند. همچنین 240 گونه ریز موجودات هوازی در دریاچه هستند که شرایط ژنتیکی خاصی داشته و در این شرایط شور به حیات ادامه می‌دهند.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040