۳۱ خرداد ۱۳۹۴

جزیره قشم

۳۱ خرداد ۱۳۹۴ 4901 بازدیدکننده 0 نظر
جزیره قشم در این مقاله می خوانید

جزیره‌ی قشم بزرگ‌ترین جزیره‌ی خلیج‌فارس است که در استان هرمزگان ایران قرار دارد. ...

جزیره قشم

موقعیت جغرافیایی

جزیره‌ی قشم در چند کیلومتری جنوب خلیج‌فارس و در مقابل بندرعباس و بندر خمیر قرار دارد. این جزیره 300 کیلومترمربع منطقه‌ی آزاد دارد. طول جزیره 135 کیلومتر بوده و در تنگه‌ی هرمز قرار دارد. پهن‌ترین بخش جزیره در مرکز جزیره بوده و 40 کیلومتر است. باریک‌ترین بخش از جزیره 9.4 کیلومتر است.  وسعت جزیره‌ی قشم 1491 کیلومترمربع است و 2.5 برابر بحرین می‌باشد. شهر قشم در شرقی‌ترین بخش از جزیره قرار دارد و فاصله‌ی آن از بندرعباس 22 کیلومتر است.

دمای میانگین جزیره تقریباً 27 درجه‌ی سانتی‌گراد است. جمعیت محلی این جزیره اغلب به ماهیگیری، ساخت شناورهای چوبی، تجارت و خدمات به بازدیدکنندگان مشغول‌اند.

 

تاریخچه

اسناد تاریخی نشان می‌دهد قدمت جزیره‌ی قشم به دوران قبل از اسلام باز می‌گردد. نام‌های قشم، کیش و تنب نشان‌دهنده‌ی قدمت سکونت تمدن ایلام قرن‌ها قبل از میلاد مسیح در این منطقه است. ظاهراً در قرن دوم این جزیره توسط بطلیموس به نام الکساندریا یا آراسیا نام‌گذاری شد. به دلیل موقعیت استراتژیک قشم، این جزیره بارها موردحمله‌ی مهاجمان قرارگرفته شد ازجمله تمدن ایلام، خلافت امویان، خلافت عباسیان، انگلیس و پرتغالی‌ها. در طول امپراتوری ساسانی  دولت جزیره را ابارکاوان نام گذاشت. بر اساس مستندات تاریخی جزیره‌ی قشم به‌عنوان یک مرکز تجارت و ناوبری شهرت داشته است. در دوران دیلمیان و آل‌بویه تجارت در این منطقه رونق گرفت، به‌طوری‌که کشتی‌های تجاری میان جزیره‌ی قشم، هند و آفریقا درحرکت بودند.

 

اقتصاد و مکان‌های دیدنی

ماهیگیری حرفه‌ای است که اغلب ساکنان جزیره به آن مشغول‌اند. در زمین‌های زراعی محدود این جزیره خرما و خربزه کشت می‌شود. نمک در ساحل جنوب شرقی جزیره استخراج می‌شود. قشم برای جاذبه‌های گردشگری زیادش مشهور است مانند جنگل‌های دریایی حرا. بر اساس آمار محیط‌زیست حدود 1.5 درصد از پرنده‌های جهان و 25 درصد از پرنده‌های ایران به این جنگل‌ها مهاجرت می‌کنند. قلعه‌ی تاریخی پرتغالی‌ها، مسجد تاریخی، مقبره‌های سید مظفر و بی‌بی مریم، تالاب‌های متعدد و جنگل‌های حرا در میان جاذبه‌های گردشگری این جزیره هستند که در دل آب‌های نیلگون خلیج‌فارس قرارگرفته است.

غارهای نمکی و منطقه‌ی حفاظت‌شده‌ی شیب دراز که در آن لاک‌پشت‌هایی پوزه عقابی محافظت می‌شوند. جزایر ناز در بخش جنوبی جزیره‌ی قشم قرار دارند.  صدف‌ها، مرجان‌ها و ماهی‌های رنگارنگ جزیره برای بسیاری از گردشگران قابل‌توجه‌اند. در زمان جزر و مد آب می‌توان روی یک کانال از ماسه بین جزایر قشم راه رفت.

 

دیدنی های قشم

قلعه پرتغالی ها

 

دره ی ستاره ها

 

دره ی چاه کوه


جزایر ناز

 

دلفین ها

 

جنگل های حرا

 

غار نمک

 

غار خربس

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040