۱۸ اسفند ۱۳۹۲

بیستون

۱۸ اسفند ۱۳۹۲ 4009 بازدیدکننده 4 نظر
بیستون در این مقاله می خوانید

بیستون در امتداد مسیر تجارت باستانی و راه ارتباطی فلات مرتفع ایران با بین النهرین واقع شده و بقایایی از زمان ماقبل تاریخ می‌باشد.               ...

بیستون

مقدمه

بیستون در امتداد مسیر تجارت باستانی و راه ارتباطی فلات مرتفع ایران با بین النهرین واقع شده و بقایایی از زمان ماقبل تاریخ و همچنین دوره‌ی مادها، هخامنشیان، ساسانیان و ایلخانیان در آن بر جای مانده است.

 

بیستون

ارزش تاریخی اصلی این محوطه باستان شناسی، نقوش برجسته و کتیبه‌های آن است که به خط میخی و به دستور داریوش اول (داریوش کبیر) در زمان به دست گرفتن فرمانروایی امپراتوری پارس در سال521 قبل از میلاد، حجاری شده اند. در این حجاری ها داریوش در حالی به تصویر کشیده شده است که کمانی ( به نشانه ی پادشاهی و سلطنت ) در دست دارد و پایش را بر سینه ی شخصی گذاشته که در مقابل او و به پشت، بر زمین افتاده است. بر اساس افسانه‌ها، این شخص گئومات، مغ ماد و مدعی تاج و تخت است که داریوش با قتل او به پادشاهی رسید.

 

بیستون

در زیر و اطراف نقش برجسته، در حدود 1200 خط کتیبه وجود دارد و داستان جنگ‌های داریوش را بازگو می‌کند که در سال‌های 521-520 قبل از میلاد و در برابر حاکمانی به راه انداخت که قصد تجزیه امپراتوری تاسیس شده توسط کوروش را داشتند. کتیبه به سه زبان نوشته شده است. قدیمی‌ترین متن به زبان ایلامی است که داستان شاه و یاغیان را شرح می‌دهد و به دنبال آن یک نسخه از داستان‌های مشابه به زبان بابلی آمده است. آخرین قسمت از کتیبه دارای اهمیت فراوانی است. در این نسخه داریوش برای اولین بار به زبان فارسی باستانی به شرح اقدامات و کارهای خود پرداخته است. این کتیبه تنها متن تاریخی به جای مانده از هخامنشیان است که می تواند سندی در تاُسیس دوباره امپراتوری توسط داریوش اول باشد. به علاوه این کتیبه گواهی بر تبادل توانایی‌ها در توسعه هنر متعالی و نوشتار در قلمرو امپراتوری پارس است همانطور که نشانه‌هایی از دوره مادها (قرون 8 تا 7 پیش از میلاد)، دوره هخامنشیان (قرون 6 تا 4 پیش از میلاد) و دوره های پس از هخامنشی بر جای مانده است.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040