۲۸ تير ۱۳۹۵

اگر استرس دارید این کارها را انجام ندهید

۲۸ تير ۱۳۹۵ 2175 بازدیدکننده 0 نظر
اگر استرس دارید این کارها را انجام ندهید در این مقاله می خوانید

بسیاری از عوامل استرس زا در زندگی تحت کنترل ما نیستند. با این وجود واکنش‌های ما به این چیزها می‌تواند تأثیر زیادی روی میزان استرس داشته باشد. ...

اگر استرس دارید این کارها را انجام ندهید

زیاد فکر نکنید

مدیریت استرس

همه‌ی ما با چیزهایی روبرو می‌شویم که به ما استرس می‌دهند. طبیعی است بخواهید به این منابع استرس زا نگاه کنید تا بتوانید ببینید برای درک بهتر موقعیت و تغییر آن چه کاری می‌توانید انجام دهید. اما گاهی ذهن ما درگیر طرز فکری می‌شود که موثر نیست و به نوعی حتی منفی است. زمانی که ما روی این نوع طرز فکر تمرکز داریم به جای آنکه بتوانیم اوضاع را بهتر کنیم همه چیز را به هم خواهیم ریخت.

 

نداشتن خواب کافی

مدیریت استرس

چیزهای بسیاری روی سطح استرس تأثیر دارند اما کم خوابی فاکتوری است که تأثیر آن بسیار بزرگ‌تر از چیزی است ما تصور می‌کنیم. زمانی که ما به اندازه‌ی کافی نخوابیم نه تنها در مقابل استرس واکنش بیشتری خواهیم داشت بلکه قدرت عملکرد شناختی ما نیز تحلیل خواهد رفت و در نتیجه مرتکب اشتباهاتی شده و برای خود استرس و نگرانی بیشتری را ایجاد خواهیم کرد.

 

تنقلات نخورید

مدیریت استرس

چیزی که می‌خورید روی وضعیت روحی شما اثرگذار است. درست مانند کم خوابی  که روی رفتار شما تأثیر دارد رژیم غذایی شما نیز همین گونه است. اگر کافئین یا مواد قندی زیاد می‌خورید آن را کنار بگذارید. همچنین استرس می‌تواند روی اشتهای شما اثرگذار باشد و باعث پرخوری عاطفی شود. این مشکل می‌تواند چالش بزرگی برای کسانی باشد که استرس زیادی دارند و بعلاوه  به دنبال رژیم غذایی بهتری هستند.

 

به دشمنان خود تکیه نکنید

مدیریت استرس

زمانی که استرس دارید حمایت عاطفی و دوستان اطراف شما می‌توانند در مقابل چالشی که با آن روبرو هستید به شما کمک کنند. روابطی غیرقابل‌پیش‌بینی که گاه حمایتی بوده و گاه نیستند برای شما دشوار خواهند بود زیرا احساس عدم اطمینان و تنش نسبت به آن خواهید شد. به همین علت نه تنها باید بدانید چه زمانی باید روابط سمی اطراف خود را به پایان برسانید بلکه باید بدانید چگونه روابط سالم در زندگی خود  را حفظ کنید.

 

برنامه‌ی خود را زیاد پر نکنید

مدیریت استرس

زمانی که مشغله‌ی شما زیاد است، حتی اگر برنامه‌تان با چیزهایی پر شده باشد که هیجان‌انگیزند، احساس استرس خواهید کرد زیرا فکر می‌کنید وقتتان کم است. یاد بگیرید به درخواست‌هایی که وقت شما را می‌گیرند نه بگویید و کارهایی در زندگی که به شما استرس می‌دهند را کنار بگذارید، این‌ها بزرگ‌ترین استراتژی ها برای رسیدن به آرامش درونی‌اند.

 

طرز فکر همیشگی خود را کنار بگذارید

مدیریت استرس

الگوهای فکری می‌توانند تبدیل به یک عادت شوند و طرز فکر همیشگی شما به جهانتان رنگ می‌دهد و منجر به استرس می‌شوند. اگر الگوهای فکری شما خوش‌بینانه باشند خوب است. اگر الگوی فکری شما به سمت افکار منفی برود برای شما بد خواهد بود.

 

ورزش را کنار نگذارید

مدیریت استرس

ورزش می‌تواند کمک کند در مدت زمانی کم احساس استرس کمتری داشته باشید و در درازمدت باعث می‌شود در مقابل استرس منعطف تر شوید. با وجودی که ورزش بیش‌ترین فایده را برای ما دارد اما همیشه آن را در آخر می‌گذاریم.

 

افکار منفی را کنار بگذارید

مدیریت استرس

زمانی که روی شرایط فعلی خود کنترل نداشته باشید احساس استرس بیشتری خواهید داشت. حتی گاهی فکر می‌کنیم کنترل کمتری روی شرایط پیداکرده‌ایم. سعی کنید انتخاب‌هایی که برای شما در این شرایط وجود دارد را بشناسید – حتی اگر انتخاب‌هایی نیستند که دوستشان داشته‌اید، این کار کمک می‌کند احساس تسلط بیشتری به شرایط داشته و کمتر فکر کنید در این اوضاع گیر کرده‌اید.

 

فرصت‌ها را از دست ندهید

مدیریت استرس

زمانی که استرس دارید گاه از جنگ و مقاومت خسته می‌شوید و در نتیجه فرصت‌هایی را از دست می‌دهید. گاهی با شکست‌هایی روبرو شده و دست از تلاش می‌کشید، در نتیجه دیگر به سعی و کوشش خود ادامه نمی‌دهید و موانعی موقت برای خود می‌سازید که باعث بروز مشکل بزرگ‌تری خواهند شد.

 

به استرس خود بی‌توجه نمانید

مدیریت استرس

اغلب افراد استرس خود را نمی‌توانند توصیف کنند. مدیریت استرس فرایندی است که یک‌باره تمام نمی‌شود و نیاز به استمرار دارد. باید برای خود یک برنامه‌ی کلی مدیریت استرس داشته باشید که شامل برداشتن عوامل استرس زا و همچنین مدیریت استرس شما باشد. شما باید از استرسی که تجربه می‌کنید آگاهی داشته باشید تا نگذارید سطح آن زیاد بالا برود.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040