۲۳ فروردين ۱۳۹۵

چگونه فردی مسئولیت پذیر باشیم

۲۳ فروردين ۱۳۹۵ 4674 بازدیدکننده 0 نظر
چگونه فردی مسئولیت پذیر باشیم در این مقاله می خوانید

حس مسئولیت‌پذیری تنها به خودتان بستگی دارد. شما رفتار و گفتار خودتان را انتخاب می‌کنید. مسئولیت‌پذیری یک مهارت است که باید آن را یاد بگیرید. راه‌های زیادی برای یادگیری آن وجود دارد. ...

چگونه فردی مسئولیت پذیر باشیم

بهانه نیاورید

تقویت حس مسئولیت پذیری

هر زمان که مرتکب اشتباهی شدید مسئولیت آن را بپذیرید. به‌جای آنکه کسی یا چیزی دیگر را بخواهید مقصر کنید سعی کنید دلیل واقعی شکستتان را پیداکرده و به آن اقرار کنید. با بهانه آوردن مسئولیت از عهده‌ی شما برداشته می‌شود اما فردی بزدل خواهید شد. اگر نمی‌توانید کاری را کامل کنید، مثلاً سر ساعت در جایی حاضر شوید، قول ندهید.  

 

ناله و شکایت نکنید

تقویت حس مسئولیت پذیری

شکایت‌کنندگان اغلب افرادی هستند که زیاد صحبت می‌کنند و کاری انجام نمی‌دهند. آن‌ها از کلمات جالبی استفاده می‌کنند و خوب حرف می‌زنند اما وقتی نوبت عمل می‌رسد کاری نمی‌کنند. به‌جای این کار ناله و شکایت را کنار بگذارید و کمی مسئولیت بپذیرید. اگر از روش انجام کاری ناراضی هستید آن را خودتان انجام دهید و یا با فردی که آن کار را اشتباه انجام می‌دهد مشورت کنید. ما منفی‌بافی و شکایت دائم درباره‌ی جهان اطراف خودتان، مطمئن باشید همه‌جا را از چیزهای منفی پر خواهید کرد.  

 

مدیریت مالی یاد بگیرید

تقویت حس مسئولیت پذیری

یکی از مهم‌ترین مسئولیت‌هایی که به‌عنوان یک فرد بزرگ‌سال دارید مراقبت از منابع مالی شماست. شما کاری پیدا می‌کنید، حقوق می‌گیرید و می‌خواهید هر ماه با آن زندگی خود را بگذرانید. متأسفانه همه نمی‌دانند چگونه می‌توانند منابع مالی خود را مدیریت کنند. اغلب افراد بیشتر حقوق خود را قبل از آخر ماه خرج می‌کنند. گاهی حتی از پرداخت قبوض ممانعت می‌کنند زیرا چیز جالبی پیداکرده‌اند که می‌خواهند بخرند. این‌ها نمونه‌هایی از افرادی هستند که مسئولیت‌پذیر نمی‌باشند.

 

کارها را عقب نیندازید

تقویت حس مسئولیت پذیری

افراد موفق انسان‌های سخت‌کوش هستند. برای رسیدن به موفقیت در هر زمینه‌ی زندگی شما باید برای آن سخت تلاش کنید. بعلاوه باید مسئولیت‌پذیر باشید. بدون مسئولیت‌پذیری شما پیشرفت زیادی نخواهید داشت. اولین گامی که برای موفقیت باید بردارید این است که کارها را عقب نیندازید. زمان‌هایی که وقت آزاد دارید را هدر ندهید. عقب انداختن کارها شما را به جایی نمی‌رساند. اگر وقت آزاد دارید در راهی هوشمندانه از آن استفاده کنید.

 

ثابت‌قدم باشید و برنامه‌ی خود را ادامه دهید

تقویت حس مسئولیت پذیری

داشتن یک روال خوب است. یک برنامه یعنی نظم و این یعنی شما در مسیر درستی قرار دارید. اگر کار می‌کنید سعی کنید هر روز در یک ساعت خاص از خواب بیدار شوید. حتی در تعطیلات آخر هفته می‌توانید به‌جای آنکه تا ظهر در رختخواب بمانید زودتر بیدار شوید. این به برنامه‌ی شما ثبات می‌دهد. بعلاوه باید برای کارها و امور شخصی  خود برنامه داشته باشید. اگر برخی کارها در تمام طول هفته تکرار می‌شوند آن‌ها را در برنامه‌ی خود بگنجانید. خارج شدن از برنامه می‌تواند روال را برهم زده و تعادل را از بین ببرد.

مسئولیت‌پذیری یعنی شما روی همه‌ی کارهایتان کنترل دارید. شما اجازه نمی‌دهید دیگران مقصر اشتباهات شما شوند و یا دوستان یا خانواده‌ی خود را فراموش کنید. همچنین نباید بگذارید تنبلی مانع کار شما شود. اگر کاری به شما سپرده شده است باید تا انتها آن را انجام دهید.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040