۱۶ اسفند ۱۳۹۴

کاشت سبزه در خاک ژله ای

۱۶ اسفند ۱۳۹۴ 7630 بازدیدکننده 0 نظر
کاشت سبزه در خاک ژله ای در این مقاله می خوانید

در این مقاله راه ساده‌ی کاشت سبزه در خاک ژله‌ای برای بذرهای درشت و ریز توضیح داده‌شده است. ...

کاشت سبزه در خاک ژله ای

خاک ژله‌ای پلیمری است که می‌تواند رطوبت را خیلی سریع به خود جذب کرده و به‌تدریج آزاد نموده و در اختیار گیاه قرار دهد. این خاک عمر طولانی دارد ( حدود 7 سال ) و زود فاسد نمی‌شود. همچنین رنگ‌های متنوعی برای آن در بازار موجود است. خاک ژله‌ای سمی نیست اما نباید خورده شود. سبزه‌ای که در این خاک می‌کارید نیاز به مراقبت خاصی ندارد و برای خانم‌هایی که مشغله‌ی زیاد دارند و یا کسانی که به سفر می‌روند انتخابی عالی است. در اینجا راه ساده‌ی کاشت سبزه در خاک ژله‌ای برای بذرهای درشت و ریز توضیح داده‌شده است.

 

موادی که نیاز دارید

موادی که برای این سبزه نیاز دارید آب، بذر دلخواه شما و خاک ژله‌ای است.

 

آماده‌سازی خاک ژله‌ای و کاشت سبزه

خاک ژله‌ای خود را برای 12 ساعت در یک لیوان خیس کنید. پس‌ازآن خاک را آبکشی کنید.

 

خاک آماده‌شده را در ظرف دلخواه خود بریزید. برای استفاده از زیبایی خاک بهتر است آن را در ظرفی بلوری خالی کنید. سه‌چهارم ظرف شما باید با خاک پر شود.

 

برای بذرهای درشت نیازی به خیس کردن بذر نیست. آن را به شکل یک لایه روی خاک ژله‌ای بریزید.

 

حالا روی بذرها کمی خاک ژله‌ای بریزید. این خاک باید به‌اندازه‌ای باشد که بذر دیگر دیده نشود. حالا بذر شما میان دو لایه خاک ژله‌ای قرار دارد.

 

روی سطح خاک با اسپری آب‌پاشی کنید.

 

ظرف را با یک پلاستیک بپوشانید.

 

هر شب با اسپری به خاک ژله‌ای آب‌پاشی کند تا حدی که مرطوب شود. با بودن پلاستیک نیازی به آب دادن نیست اما بهتر است روزی یک‌بار پلاستیک را از روی خاک‌بردارید و با اسپری آب‌پاشی کنید.

 

با جوانه زدن بذر یعنی حدود 4 یا 5 روز بعد پلاستیک را بردارید.

 

پس از گذشت 15 روز سبزه‌ی شما آماده است.

 

برای کاشت بذرهای ریزتر اگر روی خاک پاشیده شوند سبزه‌ی شما یکدست نخواهد شد. پس اول کمی خاک ژله‌ای را در مخلوط‌کن له کنید و روی خاک ژله‌ای در ظرف بریزید.  حالا بذرها را روی آن بپاشید. باقی مراحل مانند بذرهای درشت است.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040