۳ اسفند ۱۳۹۴

کاشت سبزه عید به شکل طاووس

۳ اسفند ۱۳۹۴ 7102 بازدیدکننده 0 نظر
کاشت سبزه عید به شکل طاووس در این مقاله می خوانید

جهت ساختن این سبزه‌ی زیبا در درجه‌ی اول باید برای آن یک ماکت تهیه کنید. در اینجا ما از یک سبد حصیری به شکل قو کمک گرفته‌ایم. اندازه‌ی سبد به اندازه‌ی سبزه‌ی دلخواه شما بستگی دارد. ...

کاشت سبزه عید به شکل طاووس

در ابتدا دسته‌ی سبد و همچنین قسمت انتهایی آن یعنی دم قو را جدا کنید. دقت کنید سبد از هم باز نشود.

برای ساخت برآمدگی پشت طاووس از یک اسفنج فشرده استفاده کنید، مانند اسفنج‌های مبل‌سازی. اسفنج را قیچی کرده و به شکل توپ درآورید. اندازه‌ی توپ باید به حدی باشد که پرهای طاووس با کمی فشار پشت آن داخل سبد جا شوند. زمان جا انداختن توپ و پرها باید آن‌ها را با چسب محکم کنید. دقت کنید چسب مورداستفاده‌ی شما ضدآب باشد تا در اثر آب دادن سبزه کار از هم باز نشود.

قبل از نصب پر و توپ باید به نکته‌ای دقت کنید. باید داخل سبد را با جسم سنگینی پر کنید تا بر اثر رشد سبزه و سنگین شدن پشت سبد، برعکس نشود. داخل بخش برآمدگی تنه را با خرده‌سنگ می‌توانید پر کنید.

برای ساخت پرهای طاووس از یونولیت کمک می‌گیریم. یونولیت را با یک چاقوی گرم مانند شکل برش داده و با چسب ضدآب به اسفنج بدنه و سبد متصل می‌نمایید. برای محکم‌تر شدن یونولیت و اسفنج در سبد با یک تکه سیم مفتولی آن را محکم کنید. سیم را دورتادور سبد و از بین یونولیت و اسفنج عبور دهید تا کار شما کاملاً محکم شود.

 

کاشت سبزه

کاشت سبزه

حالا ماکت شما آماده است. برای این کار بذرهای لعاب‌دار مناسب‌اند. ما از بذر منداب برای قسمت سبز و از بذر خرفه و خاکشیر برای بخش قرمزرنگ استفاده کرده‌ایم. بذر را برای 2 تا 3 ساعت خیس کنید تا لعاب بیندازد. دو فنجان بذر منداب و 4.5 فنجان آب را ترکیب کنید. برای خرفه هم 2 فنجان بذر خرفه، 1 فنجان خاکشیر و 5 فنجان آب مناسب است. روی تمام قسمت‌هایی که می‌خواهید سبز کنید را با ضخامت 1 سانتی‌متر پنبه قرار دهید. برای چسبیدن بهتر پنبه می‌توان ابتدا سطح را با آبپاش کمی مرطوب کرد. بعد از گذاشتن پنبه روی آن یک پارچه‌ی نخی ظریف بکشید و با کمک نخ و سوزن و یا سوزن ته گرد آن را مانند ماکت فرم دهید. این پارچه باید دقیقه سایز ماکت بوده و در هیچ جا کوچک یا بزرگ نباشد. با ماژیک روی پارچه طرح دلخواه خود را رسم کنید تا مشخص شود در کدام بخش کار باید از چه بذری استفاده کرد. پس از لعاب‌دار شدن بذرها آن را مانند الگو روی شکل می‌کشیم. بذر منداب باید فقط یک لایه باشد و برای خرفه ضخامت 2 تا 3 میلی‌متر لازم است. در آخر بذرها را با آبفشان آبیاری می‌کنیم.

بعد از تخلیه شدن آب و تا زمان جوانه زدن بذرها و رویش برگ‌های سبز ریز کار را داخل یک کیسه‌ی بزرگ شفاف نگه‌داری کنید. کیسه برای سبزه‌ی شما یک محیط گلخانه‌ای ایجاد می‌کند. فقط در چند جای کیسه سوراخ‌های بزرگ برای جابجایی هوا قرار دهید. تا زمان سبز شدن بذرها روزی سه بار به آبفشان به آن آب دهید و مجدداً کیسه را روی آن بکشید. وقتی برگ‌های ریز جوانه زدند کیسه را برداشته و روزی دو بار خیلی آرام روی سبزه آب بریزید. در صورت سرد نبودن هوا 4 تا 5 روز زمان می‌برد تا سبزه‌ی شما مانند عکس ابتدای مقاله درآید.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040