۲۴ اسفند ۱۳۹۳

آفتاب: روش طبیعی برای مقابله با استرس

۲۴ اسفند ۱۳۹۳ 2518 بازدیدکننده 0 نظر
آفتاب: روش طبیعی برای مقابله با استرس در این مقاله می خوانید

استرس واقعیتی ناگزیر در زندگی است، اما می‌توانید به روش طبیعی با آن مقابله کنید: خیلی ساده است، در یک روز آفتابی بیرون بروید. ...

آفتاب: روش طبیعی برای مقابله با استرس

آفتاب سروتونین را افزایش می‌دهد

محققان انجمن تحقیقات قلب بیکر در ملبورن دریافته‌اند که میزان سروتونین در زمستان کاهش می‌یابد. سروتونین یک انتقال‌دهنده عصبی است که اشتها، خواب، حافظه و خلق را تنظیم می‌کند.

این گروه تحقیقاتی بیان کردند که تنها عاملی که بر خلق شرکت‌کننده‌ها تأثیر می‌گذاشت، میزان قرارگیری در معرض آفتاب در روز بود. مواجهه بیشتر با آفتاب به معنی خلق بهتر بوده و آفتاب کمتر منجر به علائم افسردگی می‌شود.

مطالعات نشان می‌دهد کم بودن میزان سروتونین با اختلال خلق فصلی که بیشتر در ماه‌های زمستانی اتفاق می‌افتد، همبستگی مستقیم دارد.

 

آفتاب می‌تواند استرس و درد جراحی را کاهش دهد

فواید نور آفتاب

پژوهشگران دانشگاه پیترزبوگ و دانشگاه کارنگی ملون پژوهشی انجام دادند تا بررسی کنند آیا آفتاب بر خلق و درد بیمارانی که تحت جراحی قرار دارند، تأثیر می‌گذارد یا نه.

آن‌ها دریافتند بیمارانی که در اتاق‌های روشن بودند استرس کمتری گزارش کرده و داروی کمتری نسبت به بیمارانی که در اتاق‌های کم‌نور قرار داشتند، مصرف می‌کردند. این مطالعه همچنین نشان داد که حتی مواجهه غیرمستقیم با آفتاب (مثلاً از طریق پنجره) می‌تواند خلق فرد را بهبود ببخشد.

 

نور طبیعی روز می‌تواند خواب را بهبود ببخشد

مقابله با استرس

آفتاب تولید ملاتونین در بدن را متوقف می‌کند. ملاتونین هورمونی است که در شب تولیدشده و به شما احساس خواب‌آلودگی می‌دهد. مواجهه دائمی با خورشید به بدن شما کمک می‌کند ریتم شبانه‌روزی (سیرکادین) خود را حفظ کند. ریتم شبانه‌روزی سیکل بیست‌وچهارساعته‌ای است که فرایندهای بیوشیمی، فیزیولوژی و رفتاری بدن را تنظیم کرده و وقتی بیرون تاریک باشد در شما احساس خستگی ایجاد می‌کند.

هرروز در یک‌زمان مشخص به مدت 15 دقیقه بیرون بروید (ترجیحاً صبح هنگام) تا بدنتان متوجه شود دیگر شب نیست. اگر با عینک آفتابی جلوی ورود نور خورشید به چشم گرفته نشود، آسان‌تر به غده صنوبری در مغز رسیده و به آن علامت می‌دهند که ترشح ملاتونین را متوقف کند.

 

آفتاب خطر سرطان را کاهش می‌دهد

مقابله با استرس

مطالعات ارتباط ویتامین دی (که به ویتامین آفتاب نیز مشهور است) را با محافظت در مقابل سرطان کلون (روده بزرگ)، کلیه و سینه نشان داده‌اند. همچنین آفتاب با بهبود سلامت استخوان‌ها و کاهش مرگ‌ومیر کلی مرتبط است. بیماری‌های ایمنی، قلبی عروقی و عصب‌شناختی با کمبود ویتامین دی همراه هستند. با افزایش قرارگیری در معرض خورشید می‌توانید خطر این بیماری‌ها را کاهش دهید.

ویتامین دی در ترکیب با درمان‌های دیگر سرطان به بهبود پیش اگهی (پیش‌بینی مریضی) بیمار کمک می‌کند. اگرچه فاکتورهای محیطی، ژنتیکی و غذایی می‌توانند تأثیر ویتامین دی بر بدن را پنهان کنند.

 

مثل همیشه در آفتاب نیز باید حد تعادل رعایت شود

مقابله با استرس

آفتاب فواید زیادی برای سلامتی دارد. فاکتورهایی مانند رنگ‌دانه پوست، زمان روز و این‌که پوست چه مقدار در معرض آفتاب قرار می‌گیرد، همگی در تعیین دوز سالم و مفید آفتاب برای شما اهمیت دارند.

افرادی که پوست روشن دارند در داغ‌ترین زمان روز نباید بیش از 10 دقیقه بدون ضد آفتاب در مواجهه با آفتاب قرار بگیرند چون بیشتر از این مقدار خطر سرطان پوست را افزایش می‌دهد.

افرادی که می‌خواهند برنزه کنند و آفتاب‌سوخته نشوند حدود 15 دقیقه بدون ضد آفتاب در معرض خورشید باید قرار بگیرند اما افرادی که پوست تیره‌تر دارند برای تأمین ویتامین دی خود ممکن است تا شش برابر بیشتر از افراد باپوست روشن نیاز به آفتاب داشته باشند.


 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040