۲۰ اسفند ۱۳۹۳

7 روش مقابله با چالش‌ها

۲۰ اسفند ۱۳۹۳ 3531 بازدیدکننده 0 نظر
7 روش مقابله با چالش‌ها در این مقاله می خوانید

ما دائماً در تمام بخش‌های زندگی خودمان، با چالش‌های زیادی مواجه می‌شویم. در ادامه یک سری راهنمایی در مورد روش مقابله با چالش‌های روزمره آورده شده است. ...

7 روش مقابله با چالش‌ها

 برای بیشتر افراد، قبول کردن و مواجهه با چالش‌های به وجود آمده، کار مشکلی است. واقعیت این است که شما در طول زندگی شخصی و حرفه‌ای، با مشکلات سختی مواجه خواهید شد. بسیاری از ما از مواجهه با سختی‌ها ترسیده و از آن‌ها فرار می‌کنیم، به این دلیل که نمی‌خواهیم شرایط را همان‌طور که هست قبول کنیم. فرار از مشکلات، بدترین کاری است که در مواجهه با چالش‌ها می‌توانید انجام بدهید. از الآن این انضباط را در خود به وجود بیاورید که به نکته‌هایی همانند موارد زیر عمل کرده و با چالش‌ها به‌درستی برخورد کنید:

 

واکنش افراطی نشان ندهید.

مقابله با چالش‌ها

واکنش افراطی در مقابل مشکلات، باعث می‌شود که شما تصمیمات بدی بگیرید. زمانی که ما کنترل احساسات خود را در اختیار نداشته باشیم، تصمیماتی می‌گیریم که در آینده از آن‌ها پشیمان خواهیم شد. دفعه بعدی که با یک چالش مواجه شدید، افکار خود را همانند یک بیننده موردبررسی قرار دهید. این باعث می‌شود که بتوانید تصمیم‌های هوشمندانه‌تری بگیرید.

 

واقعیت زمان حال را قبول کنید.

مقابله با چالش‌ها

چیزها و افراد را همان‌طور که هستند قبول کنید. شما باید این مسئله را درک کنید که همه‌چیز همان‌طور که شما می‌خواهید پیش نخواهد رفت. اگر شما نتوانید واقعیت را قبول کنید، در زندگی خود خیلی احساس خستگی و عصبانیت خواهید کرد. بسیاری از مردم، تلاش می‌کنند که افراد و چیزهایی را تغییر بدهند که کنترلی بر روی آن‌ها ندارد، و زمانی که شرایط بر طبق خواسته آن‌ها پیش نمی‌رود، احساس بدبختی می‌کنند. زمانی که شما بتوانید واقعیت (ازجمله چالش‌هایی که با آن‌ها مواجه هستید) را بپذیرید، احساس آرامش بیشتری داشته و می‌توانید با شفافیت بیشتری در مورد گام‌هایی که هرروز باید در مسیر هدف خود بردارید فکر کنید.

 

دیگران را سرزنش نکنید.

مقابله با چالش‌ها

بسیاری از افراد عادت دارند که دیگران را به خاطر مشکلات خودشان سرزنش می‌کنند. آن‌ها مسئولیت کامل تصمیماتی که در زندگی خود گرفته‌اند را قبول نمی‌کنند. هرچقدر شما بیشتر دیگران را به خاطر چالش‌هایی که با آن‌ها مواجه هستید سرزنش کنید، علاقه دیگران به خود را بیشتر کاهش داده و باعث می‌شوید که آن‌ها نخواهند در کنار شما باشند. کاری که در زمان مواجهه با یک چالش شخصی باید از انجام آن خودداری کنید، این است که انگشت اتهام خود را به سمت دیگران نشان نگیرید.

 

گسیختگی را تجربه کنید.

مقابله با چالش‌ها

این عادت را در خود به وجود آورید که خود را از نتایج کار جدا کنید. گسیختگی به این معنی است که شما به هیچ نتیجه مسلمی در زندگی پیوسته نیستید. به‌طور مثال درصورتی‌که شما قرار است یک سخنرانی عمومی انجام بدهید، درصورتی‌که به‌طور پیوسته به این فکر کنید که مخاطبین چه فکری در مورد شما می‌کنند، اضطراب و فشار روانی زیادی را تجربه خواهید کرد، ولی درصورتی‌که قبول کنید که یکسری از افراد از صحبت‌های شما خوششان نخواهد آمد و دیگران ممکن است صحبت‌های شما را دوست داشته باشند، این باعث می‌شود که ازلحاظ ذهنی و احساسی، زیاد از برخورد افراد با خود ناراحت نشوید. زمانی که شما گسیختگی خود از  کارها را امتحان می‌کنید، بسیاری از ترس‌ها و ناامنی‌های شما از بین خواهد رفت.

 

بیش‌ازحد شرایط را تجزیه‌وتحلیل نکنید.

مقابله با چالش‌ها

درصورتی‌که شما بیش‌ازحد به یک شرایط و یا یک واقعه پیش‌آمده فکر کنید، شروع به قضاوت کردن در مورد همه‌چیز و همه‌کس خواهید کرد. زمانی که شما بیش‌ازحد فکر کنید، قبول واقعیت برای شما بسیار مشکل‌تر شده و این فکر در ذهن شما ایجاد می‌شود که چیزی مشکل دارد. تجزیه‌وتحلیل بیش‌ازحد ممکن است باعث شود شما برای رسیدن به اهداف خودتان کاری انجام ندهید، و این مسئله می‌تواند در طولانی‌مدت موجبات ناکامی‌های زیادی را برای شما فراهم کند.

 

تغییر در زندگی خود را قبول کنید.

مقابله با چالش‌ها

شما همیشه در زندگی خود با تغییرات مواجه خواهید شد. بسیاری از افراد تغییرات را دوست ندارند و با آن‌‌ها مقابله می‌کنند، زیرا تغییرات باعث می‌شود که آن‌ها از منطقه راحتی خود خارج شوند. شما ممکن است در زمان‌های خاصی از زندگی خود، ناراحت و یا شادباشید، ولی مسئله مهم این است که بدانید هیچ‌کدام از آن‌ها دائمی نیستند. شما باید ذهن خود را طوری پرورش بدهید که صرف‌نظر از وضعیت احساسی که تجربه می‌کنید، همیشه احساس آرامش و رضایت داشته باشد.

 

سبک زندگی خود را با دیگران مقایسه نکنید.

مقابله با چالش‌ها

درست است که مقایسه نکردن خود با دیگران ممکن است بسیار مشکل باشد، ولی هرچقدر بیشتر این کار را انجام بدهید، احساس ناکامی بیشتری خواهید کرد. همیشه افرادی وجود دارند که از شما موفق‌تر هستند. نکته کلیدی که باید به خاطر داشته باشید، این است که شما داستان و موفقیت خودتان در زندگی را ایجاد می‌کنید.
 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040