۲ اسفند ۱۳۹۳

چقدر زمان می‌برد تا عادت جدیدی شکل بگیرد؟

۲ اسفند ۱۳۹۳ 9380 بازدیدکننده 0 نظر
چقدر زمان می‌برد تا عادت جدیدی شکل بگیرد؟ در این مقاله می خوانید

چه مدت طول می کشد تا ما عادت جدیدی پیدا کرده و رفتارمان تغییر کند؟ در این مقاله مطالعه ای آورده شده است که این سوال را بررسی می کند. ...

چقدر زمان می‌برد تا عادت جدیدی شکل بگیرد؟

به گفته ارسطو: این رفتار انسان است که شخصیت او را شکل می‌دهد. ویلیام جیمز می‌نویسد:اگر جوانان می‌دانستند که چقدر سریع به بسته‌هایی از عادت‌های رفتاری تبدیل می‌شوند، در زمان جوانی که خمیرمایه آن‌ها محکم نشده است بیشتر ملاحظه رفتارهای خود را می‌کردند. اما چگونه این عادت‌های روزمره تثبیت‌شده را تغییر می‌دهیم؟ می‌دانیم که این تغییر به چیزی بیش از "قدرت اراده "  نیاز دارد.

جرمی دین روانشناس، علاقه‌مند بود بداند چقدر طول می‌کشد تا ما رفتار جدیدی پیدا کنیم یا تغییری در رفتار قدیمی‌مان ایجاد کنیم و با جستجو در سایت‌های مختلف مرتب با پاسخ روانشناسان معروفی مواجه می‌شد که زمان جادویی 21 روز را مطرح می‌کردند. و به مدد اینترنت هنوز هم این عدد همه‌منظوره، از طول رژیم غذایی گرفته تا ثبت خاطرات کاربرد دارد اما هیچ مبنای علمی اثبات‌شده‌ای برای آن ارائه نمی‌شود.  در کتاب "ایجاد و ترک عادت: دلیل انجام دادن و ندادن رفتارها چیست و چگونه تغییرات را دائمی کنیم "، دانش واقعی عادت‌ها از طریق شواهد تجربی در مورد نحوه ایجاد عادت ، موردبررسی قرارگرفته است. او مطالعه تأثیرگذاری را مطرح می‌کند که پاسخ ملموس‌تری به این سؤال بی‌پاسخ در مورد مدت‌زمان پایدار شدن یک عادت جدید ارائه می‌کند:

در مطالعه‌ای که در کالج دانشگاهی لندن انجام شد ، از 96 شرکت‌کننده خواسته شد تا یک رفتار روزمره را که می‌خواهند تبدیل به عادت شود را انتخاب نمایند. همه آن‌ها چیزی را انتخاب کردند که به‌طور عادی انجام نمی‌دادند و می‌شد هرروز آن را تکرار کرد و اکثراً هم مربوط به‌سلامت بود: آن‌ها مواردی همانند خوردن مقداری میوه همراه نهار، و 15 دقیقه دویدن پس از شام را انتخاب کردند. در هر یک از 84 روز مطالعه، آن‌ها به وب‌سایت مراجعه کرده و اینکه آیا آن رفتار را انجام داده‌اند یا خیر و نیز اینکه آن رفتار چه مقدار خودجوش احساس می‌شد را گزارش کردند.

 

شکل گیری عادات

شاید شگفت‌آور نباشد که این ایده عمل بدون تفکر(ازلحاظ علمی:خودکار) از قرار معلوم پیش‌ران اصلی عادت‌های ما است. و این مسئله به روشن شدن سؤال اصلی این تحقیق نیز کمک می‌کند: واقعاً چه مقدار زمان می‌برد تا فرد عادت جدیدی را شکل دهد؟ "دین "می‌نویسد:

ساده‌ترین جواب این است که به‌طور میانگین در میان شرکت‌کننده‌هایی که داده‌های کافی در مورد آن‌ها جمع‌آوری‌شده است، 66 روز طول کشیده است تا یک عادت جدید را شکل دهند. همان‌طور که می‌توانید تصور کنید تفاوت قابل‌توجهی در مدت‌زمان شکل‌گیری عادت‌ها وجود دارد و این بستگی به رفتاری که فرد قصد انجام آن را داشت دارد.  افرادی که تصمیم داشتند بعد از صبحانه یک لیوان آب بنوشند نهایتاً 20 روز زمان‌برد تا این رفتار به‌صورت خودکار انجام شود هرچند افرادی که سعی داشتند مقداری میوه با نهارشان بخورند حداقل دو برابر این مدت زمان برد تا این رفتار تبدیل به عادت شود. تمرین عادت "50 بار بشین پاشو پس از قهوه صبح " تبدیل به دشوارترین عمل شد چون یکی از شرکت‌کنندگانی که این عادت را انتخاب نموده بود پس از 84 روز هم نتوانست به هدف خود برسد. البته 10 دقیقه پیاده‌روی بعد از صبحانه برای یکی دیگر از شرکت‌کنندگان پس از 50 روز تبدیل به عادت شد.

 

شکل گیری عادات

وقتی محققان به تعیین نتایج پرداختند متوجه شدند رابطه‌ای غیرخطی بین عادت و خودکاری وجود دارد، بدین معنی که هرچه تکرارها زودتر اتفاق بیفتد احتمال بیشتری برای تثبیت عادت وجود دارد و این بهره باگذشت زمان کمتر می‌شود. "دین" در تشریح این موضوع می‌گوید:

این قضیه مانند بالا رفتن از یک تپه است که با شیبی کم شروع‌شده و آرام‌آرام زاویه آن تندتر می‌شود. اول کار پیشرفت خوبی دارید اما هر چه قدر به قله نزدیک‌تر می‌شوید ازنظر ارتفاع پیشرفت کمتری خواهید داشت.

در حقیقت، کند شدن این بهره در میان بعضی از شرکت‌کنندگان به‌طور ویژه‌ای مشهود بود،( افرادی که ایجاد عادت در آن‌ها به‌راحتی طبیعی نمی‌شد) به‌اندازه‌ای که محققان از اینکه چقدر این تشکیل عادت زمان‌بر می‌شود تعجب کرده بودند:

اگرچه این مطالعه 84 روز ادامه یافت اما با ادامه دادن منحنی نتایج مشخص شد که بعضی از عادت‌ها می‌تواند تا 254 روز طول بکشد تا خودکار شود.

آنچه این تحقیق عنوان می‌کند این است که احتمالاً زمان 21 روز برای ایجاد یک عادت می‌تواند کافی باشد، به‌شرط آنکه رفتار موردنظر چیزی همانند نوشیدن یک لیوان آب بعد از صبحانه باشد. هر چیزی که سخت‌تر از این باشد، زمان بیشتری را می‌طلبد تا تبدیل به یک عادت واقعاً دائمی شود و در مورد بعضی از فعالیت‌ها زمان خیلی طولانی‌تری نیاز است.

اگرچه ممکن است این یافته‌ها در وهله اول ناامیدکننده به نظر برسد، اما درواقع از این لحاظ که به ما یادآوری می‌کند که عادت‌ها نیز مانند نبوغ، تنها به پشتکار و تمرین مضاعف مربوط می‌شود، می‌تواند دلگرم‌کننده باشد. در حقیقت، این مسئله ما را به این نیمه دوم کمتر شنیده‌شده و درعین‌حال محوری گفته ارسطو می‌رساند که :" فضیلت، یک عمل نیست، بلکه یک عادت است".
 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040