۲۹ بهمن ۱۳۹۳

خطرات اعتمادبه‌نفس بیش‌ازحد و راه‌های دوری از آن‌ها

۲۹ بهمن ۱۳۹۳ 2921 بازدیدکننده 0 نظر
خطرات اعتمادبه‌نفس بیش‌ازحد و راه‌های دوری از آن‌ها در این مقاله می خوانید

اعتمادبه‌نفس بیش‌ازحد، یکی از مواردی است که در افراد تازه‌کار و موفق زیاد دیده می‌شود. این امر ممکن است توانایی آن‌ها در ارزیابی موقعیت و تصمیم‌گیری منطقی را تحت‌الشعاع خود قرار دهد. ...

خطرات اعتمادبه‌نفس بیش‌ازحد و راه‌های دوری از آن‌ها

گروهی را در نظر بگیرید که در حال کار بر روی یک پروژه نرم‌افزاری هستند. آن‌ها تخمین می‌زنند که می‌توانند کار را در سه ماه به پایان برسانند. ولی به علت موانع و مشکلاتی که برای آن‌ها برنامه‌ریزی نکرده بودند، پروژه بسیار طولانی شده و هزینه آن سنگین می‌شود. دلیل این مسئله، اعتمادبه‌نفس بیش‌ازحد گروه برای حل مشکلات و کوتاهی آن‌ها در درک شرایط واقعی است.

 

اعتمادبه‌نفس بیش‌ازحد، یک مشکل متداول است. بدبین بودن خوب نیست، ولی داشتن اعتمادبه‌نفس بیش‌ازحد نیز روشی پذیرفته نیست. دلایل آن در ادامه آورده شده است:

 

1. شما نمی‌توانید به وعده خود عمل کنید.

این مسئله‌ای است که در مثال بالا اتفاق افتاد. درصورتی‌که شما بیش‌ازحد به توانایی‌های خود اعتماد داشته باشید، ممکن است واقعیت را نادیده گرفته و جانب احتیاط را از دست بدهید.

 

2. ممکن است بیش‌ازحد خودتان را سرزنش کنید.

خطرات اعتمادبه‌نفس بیش‌ازحد

این جنبه دیگر اعتمادبه‌نفس بیش‌ازحد است. درصورتی‌که شما در مورد چیزی بیش‌ازحد به خود اعتماد داشته باشید و شکست بخورید، ممکن است بیش‌ازحد خودتان را به خاطر نتیجه به‌دست‌آمده سرزنش کنید. این مسئله در زمان رکود اقتصادی در غرب به‌خوبی خود را نشان داد. در این دوره، تعداد زیادی از مدیران عامل شرکت‌ها، از کار خود برکنار شدند. باوجوداینکه نمی‌توان مدیرعامل شرکت‌ها را به خاطر رکود اقتصادی کل صنعت سرزنش کرد، ولی به خاطر اعتمادبه‌نفس بیش‌ازحد هیئت‌مدیره در زمان انتخاب آن افراد برای مدیریت، مدیران عامل باز هم به خاطر وضعیت آن دوران مورد سرزنش قرارگرفته و از کار خود اخراج شدند و این مسئله هزینه زیادی برای شرکت‌ها در برداشت.

 

الآن که شما با خطرات اعتمادبه‌نفس بیش‌ازحد آشنا شدید، آیا می‌توانید بر آن چیره شوید؟ برای این کار از راهنمایی‌های زیر استفاده کنید:

 

نقش شرایط غیرقابل‌پیش‌بینی را نیز قبول کنید.

خطرات اعتمادبه‌نفس بیش‌ازحد

بسیاری از افراد در بازار اقتصادی، فکر می‌کنند که می‌توانند سمت‌وسوی  بازار را تخمین بزنند. هرچقدر پیش‌بینی‌های درست بیش‌تری انجام دهند، در مورد این توانایی خود اعتمادبه‌نفس بیشتری به دست می‌آورند. آن‌ها از این مسئله اطلاع ندارند که در خیلی از موارد، تنها شرایط بر وفق مراد آن‌ها بوده است. سخت کار کردن مهم است، ولی قضا و قدر نیز سهم مهمی در شرایط و وضعیت دارد.

پل گراهام یک‌بار نوشت که بیل گیتس فرد خیلی باهوشی است، ولی قضا و قدر هم خیلی به او کمک کرده است. بدون نقش قضا و قدر، او احتمالاً در پایین جدول ثروتمندان قرار می‌گرفت و تبدیل به یکی از ثروتمندترین مردان جهان نمی‌شد. بیل گیتس نیز در موقعیت‌های مختلفی گفته است که خیلی خوش‌شانس بوده است.

 

بیش‌ازحد خود را قدرتمند ندانید.

خطرات اعتمادبه‌نفس بیش‌ازحد

در ادامه نکته قبلی، لازم است این مسئله را نیز مدنظر داشته باشید که در زمان موفقیت، بیش‌ازحد احساس قدرت در خودتان نکنید. این مسئله را نیز به خاطر داشته باشید که ممکن است صرفاً شرایط بر وفق مراد شما بوده باشد.

البته منظور این نیست که نباید سخت کار کنید. به‌هرحال، افراد موفق کسانی هستند که از فرصت‌ها استفاده کرده و سخت کار می‌کنند. ولی بدون فاکتور شرایط، کار سخت شما هم خیلی نمی‌تواند شما را بالا ببرد.

 

میزان پیچیدگی پروژه را درک کنید.

خطرات اعتمادبه‌نفس بیش‌ازحد

زمانی که شما می‌خواهید یک پروژه را شروع کنید، خوب در مورد آن جستجو کرده و عمق و طول آن را مشخص کنید. سعی کنید تله‌های بالقوه طول مسیر را شناسایی کنید. درصورتی‌که زمانی را برای درک پیچیدگی واقعی پروژه صرف کنید، در آینده از وقایع غافلگیرکننده ناخوشایند دور خواهید ماند.

 

یک تور نجات داشته باشید.

خطرات اعتمادبه‌نفس بیش‌ازحد

حتی بعد از درک پیچیدگی پروژه، باز هم لازم است یک تور نجات برای خود در نظر بگیرید. برای مقابله با موارد پیش‌بینی‌نشده، زمان و منابع بیشتری برای خودتان در نظر بگیرید. ولی مراقب باشید که بیش‌ازحد به خودتان فرجه ندهید، زیرا روحیه رقابتی شما از رقیبان دیگرتان کمتر خواهد شد.

 

برای شکست آماده‌باشید.

خطرات اعتمادبه‌نفس بیش‌ازحد

برخی از افراد آن‌قدر به خودشان اعتمادبه‌نفس دارند که اصلاً به‌احتمال شکست فکر نمی‌کنند.

همان‌طور که مشاوران مالی توصیه می‌کنند، هیچ‌گاه همه سرمایه و آینده خود را بر روی چیزی سرمایه‌گذاری نکنید که احتمال شکست آن (حتی به میزان کم) وجود دارد. این مسئله در مواردی همانند بازار بورس بسیار شایع است که افراد تازه‌کار تمام پول خود را در یک دسته خاص سرمایه‌گذاری می‌کنند و به علت نوسانات بازار میزان زیادی از پول خود را از دست می‌دهند.

پس احتمال شکست خوردن را بدهید، و برای آن آماده‌باشید.


 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040