۱۸ بهمن ۱۳۹۳

9 طرز تفکر منفی که افراد را از شما دور می‌کند

۱۸ بهمن ۱۳۹۳ 3162 بازدیدکننده 0 نظر
9 طرز تفکر منفی که افراد را از شما دور می‌کند در این مقاله می خوانید

در این مقاله سعی شده است که الگوهای تفکر منفی که افراد سالم را ضعیف کرده و آن‌ها را در مقابل مشکلات زمین‌گیر می‌کند آورده شود. ...

9 طرز تفکر منفی که افراد را از شما دور می‌کند

گر شما می‌دانستید که افکارتان چقدر قدرتمند هستند، هیچ‌گاه حتی یک فکر منفی را به ذهن خود راه نمی‌دادید

الگوهای آورده شده در این مقاله از تعداد زیادی از روان‌شناسان و مربیان رفتاری گردآوری‌شده و در بسیاری از افراد که طرز تفکر منفی دارند دیده می‌شود. این افکار می‌تواند تأثیر مخربی بر روی رشد شخصی و حرفه‌ای، و روابط افراد داشته باشد.

البته بهتر است با خودمان صادق باشیم. برای همه ما پیش‌آمده است که هرازچندگاه گرفتار این نوع از افکار شویم. هیچ‌کدام از ما در برابر افکار منفی که راه خود را به ذهن ما باز می‌کنند ایمن نیستیم. بااین‌حال این مسئله باعث نمی‌شود که در برابر آن‌ها تسلیم شویم. خواه تفکر منفی در شما دائمی بوده و یا یک پدیده گاه‌وبیگاه باشد، لازم است بتوانید برای رسیدن به شادی و موفقیت بلندمدت، این افکار را در ذهن خود تشخیص داده و طرز فکر خود را به صورتی پیوسته به سمت مثبت حرکت بدهید.

در ادامه 9 مورد از متداول‌ترین افکار منفی که در افراد دیده می‌شود آورده شده و راهنمایی‌هایی برای دور شدن از آن‌ها ذکرشده است:

 

من باید دقیقاً همان فردی باشم که آن‌ها از من می‌خواهند.

دوری از طرز فکر منفی

لحظه‌به‌لحظه زندگی شما، فرصتی گران‌قیمت است که برای پیدا کردن خود واقعی‌تان به شما داده‌شده است. درصورتی‌که ما برای دیگران زندگی کنیم، سعی کنیم که انتظارات آن‌ها را برآورده کنیم، و یا کارهایی انجام دهیم که آن‌ها را تحت تأثیر قرار بدهیم، ممکن است کاملاً خودمان را گم کنیم. آیا شما به این دلیل که واقعاً به این کارها اعتقاد دارید آن‌ها را انجام می‌دهید؟ نیازها و اهداف خودتان را به خاطر بیاورید. به خاطر بیاورید که خودتان چه کسی هستید. زندگی، کارها، و روابط خودتان را طوری تنظیم کنید که خودتان نیز شاد باشید، به این دلیل که درنهایت، درصورتی‌که با خودتان صادق و روراست نباشید، نمی‌توانید با دیگران صداقت داشته باشید.

 

من آن‌ها را دوست ندارم به این دلیل که آن‌ها متفاوت هستند.

دوری از طرز فکر منفی

به خودتان این قول را بدهید، قول بدهید که قبل از شروع این نوع افکار جلوی خودتان را بگیرید و نوع‌دوست باشید و در مورد افراد به‌سرعت قضاوت نکنید. قول بدهید که به اشتباهات خودتان خندیده و از آن‌ها درس بگیرید و متوجه شوید که همه افراد امکان اشتباه دارند و همه ما انسان هستیم. احساس رشد شخصی، تنها در فضایی می‌تواند رشد کند که تفاوت بین افراد به‌خوبی پذیرفته‌شده، اشتباهات تحمل شده، ارتباطات آزاد بوده، و قوانین انعطاف‌پذیر باشند.

 

زندگی دیگران بسیار ساده‌تر از زندگی من است.

دوری از طرز فکر منفی

با ظاهر افراد در مورد آن‌ها قضاوت نکنید. همه افراد مشکلات و چالش‌های پنهانی خود را دارند. قوی‌ترین افراد در بین ما آن‌هایی نیستند که قدرت خود را به دیگران نشان می‌دهند، بلکه آن‌هایی هستند که درصحنه مبارزات داخلی خود به پیروزی‌های بزرگی رسیده‌اند که ما در مورد آن‌ها چیزی نمی‌دانیم. این طرز تفکر که زندگی یک نفر از شما ساده‌تر است، تنها باعث ایجاد یک مانع بین شما خواهد شد.

 

من در وضعیتی نیستم که بتوانم تفاوتی ایجاد کنم.

دوری از طرز فکر منفی

تعداد زیادی از بزرگ‌ترین پیروزی‌های ما در زندگی، زمانی اتفاق می‌افتند که ما می‌توانیم درحالی‌که با مشکلات خودمان سروکله می‌زنیم، به دیگران خوبی کنیم. پس صرف‌نظر از وضعیتی که در زندگی خودتان دارید، مهربان و آرام باشید.  قبل از صحبت کردن و عمل کردن فکر کنید. همیشه به خاطر داشته باشید که کلمات و کارهای شما، ممکن است بخشیده شوند، اما فراموش نمی‌شود. شما برای ایجاد تغییر خلق‌شده‌اید، بنابراین از هر فرصتی که می‌توانید استفاده کنید. هیچ‌کدام از کارهای مهربانانه شما هرچقدر هم که کوچک باشند بی‌فایده نخواهد بود.

 

همه‌اش تقصیر آن‌ها است.

دوری از طرز فکر منفی

اگر شما بخواهید برای یک مدت طولانی یکجا نشسته و برای کارهایی که دیگران انجام داده و یا انجام نداده‌اند آن‌ها را سرزنش کنید، این نشستن شما به‌احتمال‌زیاد تا آخر عمرتان ادامه پیدا خواهد کرد. مقصر دانستن دیگران ساده است، به این دلیل که این معنا را می‌رساند که نیازی نیست شما هیچ کاری انجام بدهید. ولی این زندگی نیست، بلکه نوعی مردن است. قبول کردن وضعیتی که دارید بدون سرزنش کردن دیگران، و دیدن زمان حال و تمام فرصت‌هایی که در هرلحظه در اختیار شما قرار می‌دهد، باعث تزریق زندگی به داستان و روابط شما شده و درنهایت شما را به سمت جلو پیش می‌راند.

 

من هیچ‌وقت آن‌ها را نخواهم بخشید.

دوری از طرز فکر منفی

ما معمولاً درهای قلب‌ خودمان را به روی دیگران می‌بندیم، نه این دلیل که به دیگران اعتماد نداریم که ما را ترک نکنند، باعث ناامیدی ما نشوند، و یا دیگر ما را دوست نداشته باشند، بلکه به این دلیل که به خودمان اعتماد نداریم که بتوانیم با این درد و ناراحتی که آن‌ها ما را ترک کرده، ناامید کرده، و یا دیگر دوستمان نداشته باشند کنار بیاییم. این مسئله خیلی طعنه برانگیز است، به این دلیل که تنها باتحمل این دردها و ناراحتی‌ها است که ما می‌توانیم قدرت واقعی خودمان را پیدا کنیم. واقعیت این است که عشق به یک قلب واقعی نیاز دارد، ولی قلبی که بعد از صدمه دیدن بازهم به عشق ورزیدن ادامه بدهد، از آن‌هم قوی‌تر است. اگر یک نفر به شما صدمه بزند، خیانت کند، و یا قلب شما را بشکند، او را ببخشید، به این دلیل که او اهمیت محتاط بودن در زمان بازکردن درهای قلبتان را به شما یاد داده است. شما الان قوی‌تر هستید و بهتر می‌توانید محبتی که شایسته آن هستید را پیدا کنید. حرف نهایی: اجازه ندهید که افراد اشتباه از گذشته شما، شما را از افراد درست حال حاضرتان دور کنند. آن‌ها را ببخشید و به راهتان ادامه بدهید.

 

مشغله من به‌قدری زیاد است که نمی‌توانم برای خانواده و دوستان وقت بگذارم.

طرز فکر منفی

افرادی که شما امروز به‌عنوان مسلم فرض می‌کنید، ممکن است تنها افرادی باشند که شما فردا به آن‌ها نیاز داشته باشید. هیچ‌گاه آن‌قدر خود را پرمشغله ندانید که نتوانید برای افرادی که واقعاً اهمیت دارند زمانی در نظر بگیرید، به این دلیل که دیر یا زود شما می‌خواهید در کنار آن افراد خاص که لبخند را به چهره شما می‌آورند باشید. پس امروز، برای افرادی که به شما کمک می‌کنند که خودتان را بیشتر دوست داشته باشید زمانی در نظر بگیرید. آن‌ها را در روزهای پرمشغله خودتان وارد کنید، آن‌ها ارزشش رادارند.

 

اشکالی ندارد که هرازچندگاه حقیقت را دور بزنم.

خیر، درواقع خیلی هم اشکال دارد. دانستن این مسئله که چقدر صداقت بر روی افراد تأثیر مثبت داشته و چقدر فریب و نیرنگ باعث ناراحتی آن‌ها می‌شود، می‌تواند در تصمیم‌گیری درست به شما کمک کند. همیشه از حقیقت حمایت کنید. شما باید بتوانید با افکار و کارهای صادقانه خودتان، هرروز باعث حیرت و تحسین افراد شوید. حقیقت این است که یک قلب مهربان و صادق، پایه و اساس همه کارهای خوب انسانی در این دنیا است. این چیزی است که افراد را دورهم جمع کرده و در سختی و راحتی آن‌ها را کنار هم نگه می‌دارد.

 

اشتباهات امروز من اثبات می‌کند که من یک فرد شکست‌خورده هستم.

این طرز فکر، شما و همه افراد دیگر را دیوانه خواهد کرد. هرروز را به پایان رسانده و آن را رها کنید. شما تمام تلاش خود را کردید. بروز یکسری از مشکلات و اشتباهات اجتناب‌ناپذیر است. آن‌ها را در اسرع وقت بررسی کرده و از آن‌ها درس گرفته و سپس فراموش کنید. خود را ببخشید. به خاطر داشته باشید که شکست‌های شما، شما را تعیین نمی‌کنند، بلکه عزم و اراده شماست که شما را تعریف می‌کند. شکست تنها یک فرصت برای شروع مجدد و پیش رفتن است. فردا یک روز جدید است. شما باید آن را با آرامش و یک‌ روحیه خیلی قوی شروع کنید تا بتوانید ناراحتی‌های گذشته را فراموش کنید.

 

اگر شما می‌توانید هرکدام از موارد فوق را در خودتان بیابید، لازم است بدانید که تنها نیستید. همه ما منفی‌گرایی‌هایی در اعماق ذهن خود داریم که ممکن است هر‌از‌چند‌گاهی خود را به ما نشان بدهد. کلید کار در هوشیاری نهفته است. باید افکار منفی را تشخیص داده و جلوی آن‌ها را بگیرید.  
 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040