۱۲ بهمن ۱۳۹۳

آیا تخصیص زمان شما با اولویت‌هایتان مطابقت می‌کند؟

۱۲ بهمن ۱۳۹۳ 2046 بازدیدکننده 0 نظر
آیا تخصیص زمان شما با اولویت‌هایتان مطابقت می‌کند؟ در این مقاله می خوانید

این‌یک سؤال ساده، اما ضروری است. یادگیری انجام این تطبیق ممکن است آسان نباشد، اما برخی از مراحلی که شما باید برای رسیدن به آن دنبال کنید، در ادامه آورده شده است. ...

آیا تخصیص زمان شما با اولویت‌هایتان مطابقت می‌کند؟

بسیاری از مردم می‌گویند که چیزی برای آن‌ها مهم است، اما روشی که وقت خود را استفاده می‌کنند چیزی غیرازاین می‌گوید. یعنی یک عدم تطابق بین تخصیص زمان و اولویت‌های آن‌ها وجود دارد.

زمانی که کتاب بهره‌وری بی‌نهایت رابرت پوزن را خواندم این نکته به خاطرم رسید. در این کتاب، نویسنده بر اهمیت هماهنگی بین نحوه استفاده از زمان با اولویت‌های شما، تأکید می‌کند. کلایتون کریستنسن هم در کتاب " شما چگونه زندگی خود را تدبیر می‌کنید" حرف مشابهی می‌زند.

حقیقت این است که بسیاری از چیزها وجود دارد که می‌تواند شمارا از اولویت‌های خود منحرف کند. اگر شما مواظب نباشید، ممکن است زمان زیادی روی چیزهای بی‌اهمیت صرف کنید که این مسئله سبب می‌شود تنها پیشرفت کمی در اولویت‌های خود به دست آورید.

 

 

1. اولویت‌های خود را بشناسید.

تعادل زمان و اولویت ها

قبل از هر چیز دیگری، باید بدانید که اولویت‌های شما کدام‌اند. آن‌ها باید اهداف بلندمدت شما را در خود داشته باشند. علاوه بر این، حفظ تعادل زندگی خودتان باید در آن‌ها لحاظ شده باشد.

 

2. نحوه استفاده از وقت خود را زیر نظر داشته باشید.

تعادل زمان و اولویت ها

معمولاً افراد تا زمانی که هزینه‌های خود را زیر نظر نداشته  باشند، درک نمی‌کنند چقدر پول برای چیزی صرف می‌کنند. به‌طور مشابه، شما ممکن است تا زمانی که زمان خود را زیر نظر نداشته باشید، متوجه نشوید که چگونه از آن استفاده می‌کنید.

راه‌های زیادی برای انجام این کار وجود دارد. به‌عنوان‌مثال، می‌توانید برای پیگیری مقدار زمانی که در بخش‌های مختلف زندگی خود صرف می‌کنید، از یک تایمر استفاده کنید.

یک شیوه مناسب، همین است که از یک تایمر برای پیگیری مقدار زمانی که صرف اولویت‌های خود می‌کنید استفاده کنید. به‌طور مثال می‌توانید زمان را به بلوک‌های 30 دقیقه‌ای تقسیم کنید و تعداد بلوک‌هایی که هرروز جلو می‌روید را ضبط کنید. به‌این‌ترتیب متوجه خواهید شد که چقدر از وقتتان خوب (یا بد) استفاده کرده‌اید.

درصورتی‌که استفاده از زمان خود را زیر نظر داشته باشید، می‌توانید وضعیت واقعی خود را ببینید.

 

3. از بین بردن و یا واگذار کردن.

تعادل زمان و اولویت ها

اگر متوجه شدید که نیاز به زمان بیشتری برای اولویت‌های خود دارید، دو چیز وجود دارد که باید انجام دهید:

1. از بین بردن. به همه‌چیزهای غیرضروری نه بگویید. شما باید به فرصت‌های خوب «نه» بگویید تا بتوانید به فرصت‌های فوق‌العاده «بله» بگویید.

2. واگذار کردن. برای کارهایی که هنوز هم نیاز به انجام آن دارید، سعی کنید شخص دیگری را برای انجام آن‌ها پیدا کنید. شما می‌توانید از وب‌سایت‌های برون‌سپاری کار برای این کار استفاده کنید.

این دو استراتژی به شما کمک خواهد کرد که زمان لازم برای اولویت‌های خود را آزاد کنید.

 

4. حفظ تعادل زندگی.

تعادل زمان و اولویت ها

حفظ همیشگی تعادل زندگی خود را هیچ‌گاه فراموش نکنید. به‌عنوان‌مثال، زندگی اجتماعی خود را برای آزاد کردن زمان برای اولویت‌های کاری خود از بین نبرید. پنج جنبه در زندگی وجود دارد (یعنی جنبه کاری، سلامتی، آموزشی، اجتماعی، روحانی) و همه آن‌ها باید در تعادل باشند.

 

5. هشیار باقی بمانید.

تطابق دادن بین تخصیص وقت و اولویت‌های شما، یک فرآیند ادامه‌دار است. این چیزی نیست که بتوانید فقط یک‌بار انجام دهید و سپس آن را رها کنید.

بنابراین هشیار باقی بمانید. پیشنهاد من این است که پیگیری زمان خود را انجام بدهید، تا درصورتی‌که از  مسیر خارج شدید متوجه آن بشوید. در این صورت شما می‌توانید اقدامات لازم را برای برگشت به مسیر انجام دهید.

 

با استفاده از مراحل فوق، شما می‌توانید استفاده از زمان خود را با اولویت‌های خود تطبیق بدهید. به‌این‌ترتیب زندگی شما مؤثرتر و پربارتر خواهد شد.


 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040