۲۵ دي ۱۳۹۳

5 راه برای اطلاع و استفاده از نظر دیگران در مورد کسب‌وکار خود

۲۵ دي ۱۳۹۳ 2579 بازدیدکننده 0 نظر
5 راه برای اطلاع و استفاده از نظر دیگران در مورد کسب‌وکار خود در این مقاله می خوانید

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که چطور می‌توان از میان نظرات مختلف بهترین و سازنده‌ترین آن‌ها را تشخیص داد؟ در اینجا ما 5 راهکار برای چگونگی بررسی بازخوردها به شما نشان می‌دهیم.   ...

5 راه برای اطلاع و استفاده از نظر دیگران در مورد کسب‌وکار خود

 

من به این جمله اعتقاددارم که :" شما نمی‌توانید ببینید در چه نقطه‌ای ایستاده‌اید ولی دیگران می‌توانند".  در مسیر رشد کسب‌وکار همیشه افراد زیادی هستند که در مورد کار شما نظر می‌دهند. مردم معمولاً در مورد تولید و سرویس دهی، شیوه مدیریت شما، قیمت‌ها، عملکرد، فضای محل کار، استراتژی فروش و بسیاری موارد دیگر، نظرات و ایده‌هایی دارند. 

 

اهداف خود را مشخص کنید

استفاده از نظر دیگران در مورد کسب‌وکار

قبل از اینکه بخواهید نظر دیگران را وارد کار خود کنید، داشتن یک طرح جامع از مسیر کاری‌تان برای شما بسیار سودمند خواهد بود. بهتر است از همان ابتدا، هدف و مقصد شرکتتان را به طور کاملاً مشخص برای خود تعریف کنید و از آن‌ها به عنوان معیاری برای گزینش و بررسی ایده‌ها و پیشنهادات داده‌شده استفاده کنید. به این ترتیب، با وجود داشتن هدف ثابت، ممکن است مسیر کاری شرکت خود را با بررسی نظرات به بهترین شکل تغییر دهید. 

 

پذیرا باشید

استفاده از نظر دیگران در مورد کسب‌وکار

باید قبول کنید نظر افراد خارج از شرکت می‌تواند برای شما بسیار مفید و سودمند باشد. اگر شما پذیرای پیشنهادات دیگران نباشید و نتوانید از توصیه‌های دیگران استفاده کنید، در نهایت تنها انرژی و وقت خود را هدر داده‌اید و راه پیشرفت را بر روی خود بسته‌اید. 

 

نقاط ضعف خود را تشخیص دهید

استفاده از نظر دیگران در مورد کسب‌وکار

ممکن است شما دوست داشته باشید فکر کنید هیچ نقطه‌ضعفی ندارید، ولی اگر با خود صادق باشید خواهد فهمید که در قسمت‌هایی از کار مثلاً حسابداری، مدیریت کارکنان، گرفتن نیروهای جدید، بازاریابی آنلاین و ... دچار ضعف هستید. همچنین ممکن است ندانید چگونه در زندگی‌تان تعادل را رعایت کنید. 

به کارهای روزانه که از انجام آن‌ها متنفرید یا در انجام آن‌ها تعلل می‌کنید، فکر کنید. با این کار می‌توانید به نقاط ضعف خود پی ببرید.

از مشاوران قابل‌اطمینان استفاده کنید و از توصیه‌های ارزشمند آنان بهره بگیرید. مشورت دادن تخصص این افراد است. منظور از استفاده از مشورت و توصیه‌های دیگران ممکن است شامل استفاده از مشاوران استخدامی هم شود. البته برخی افراد هم سخاوتمند هستند و نظرات و تجربه‌های خود را به صورت رایگان با شما به اشتراک می‌گذارند. 

بر اساس مطالعه‌ای که در سال 2010 توسط گروه مشاوران  "Hay"انجام شد، حدود 60درصد از مدیران اجرایی در شرکت‌های موفق در جهان از مشاوران شخصی استفاده می‌کنند. به علاوه به یاد داشته باشید، انتقادپذیر بودن هیچ اشکالی ندارد. بهتر است قبول کنید برخی از قسمت‌های از کار یا شرکت شما دارای ضعف هستند و می‌توانند بهتر از این باشند. سپس به مشورت گرفتن از دیگران و اعمال تغییرات اقدام کنید. 

 

روابط را مدیریت کنید

استفاده از نظر دیگران در مورد کسب‌وکار

وقتی در لیست توانایی‌ها و مهارت‌های خود به نقطه‌ضعف‌های خود پی بردید، حال برای مدیریت روابطی که آغاز می‌کنید ترتیبی صورت دهید. ممکن است از افراد منتخب خود بخواهید در هیئت‌مدیره و در کنار شما باشند. شما می‌توانید به گروه مغز متفکر بپیوندید یا یکی از همین گروه‌ها را ایجاد کنید و از گروهی سازمان‌یافته و حرفه‌ای که در زمینه‌هایی که شما ضعیف هستید خبره هستند استفاده کنید، یا اینکه مشاوران یا کارکنانی برای این کار استخدام کنید. 

می‌توانید ساز و کاری برای دریافت پیشنهادات مورد نظرتان ایجاد کنید و همین طور یک سیستم پاسخ‌گویی نیز راه‌اندازی کنید تا پیشرفت شما هم‌راستا با این تعلیمات باشد. اگر نمی‌خواهید در رابطه با پیشنهادات انجام‌شده کاری انجام دهید، بهتر است اصلاً به دنبال آن نیز نباشید. در بسیاری موارد اظهار قدردانی چیزهای دیگری نیز در پی خواهد داشت. 

 

در مورد پیشکسوتان تجدیدنظر کنید

استفاده از نظر دیگران در مورد کسب‌وکار

عبارت "پیشکسوت" معمولاً تصویری از حکیم سالخورده‌ای با موهای بلند که در حال نصیحت و پند دادن به جوان ترها است را به ذهن ما می‌آورد.

من به طور کلی افراد پیشکسوت را افرادی می‌دانم که به طور طبیعی شما را جذب خود کرده و می‌توانند با تدابیر و نصیحت‌هایشان به شما کمک کنند. بیشتر مواقع تعریف مشخصی از رابطه با پیشکسوت وجود ندارد.

احتمالاً وقتی شما به راهنمایی نیاز دارید، به شخصی روی آورده و از او درخواست کمک می‌کنید. این حرکتی از درون بوده و طبق عملکرد طبیعی ماست. بر روی این‌گونه روابط با افراد پیشکسوت بیشتر سرمایه‌گذاری کنید چرا که هر چقدر آن فرد با شما و کسب و کارتان بیشتر آشنا شود، بهتر می‌تواند پیشنهاداتی متناسب با آنچه شما می‌خواهید ارائه دهد و شما را راهنمایی کند.

 

حواستان را جمع کنید

نکات پیشرفت کسب‌وکار

بدون آنکه بخواهید از همه سو بازخوردها و پیشنهادات مختلفی به شما می‌شود، از طرف خانواده، دوستان، کارکنان، مشتریان و حتی فروشنده‌ها. به پیشنهادات ارائه‌شده از طرف هر یک از این دسته افراد باید به شیوه‌ای خاص و متناسب با آن پاسخ دهید. شما باید قصد و نیت پنهان‌شده در پشت این پیشنهاد‌ها را فهمیده و بر اساس اینکه پیشنهادات چطور می‌توانند به اهداف شرکت شما کمک کنند، آن‌ها ارزیابی کرده و به کار بگیرید. 

بااهمیت دادن به تمام این پیشنهادات و اظهار نظرات، ذهن خود را مشغول نکنید. اگر شما خود را با بررسی تمام نظرات چه کم اهمیت و چه پر اهمیت درگیر کنید، دیگر قادر به تصمیم‌گیری نخواهید بود.

دوستان و آشنایان همیشه در مورد کارتان با نگرانی نظر می‌دهند که ممکن است باعث ایجاد نگرانی در شما شود. حتی اگر نیت و قصد خوبی در ذهن داشته باشند نیز ممکن است باعث ایجاد نگرانی‌های بی‌مورد و شک در شما شوند. 

برای روابط خود حدود تعیین کنید. برای مشتریان خود می‌توانید یک حلقه بازخوردی (سیستمی که بازخورد و نظرات در مورد عملکرد شرکت را دریافت می‌کند و بر اساس آن تغییراتی اعمال کرده و سپس دوباره بازخورد آن تغییرات را دریافت می‌کند و ...) ارادی ایجاد کنید تا به این شکل بتوانید با آن‌ها در ارتباط باشید. از پیش در مورد اینکه چه موقع و چگونه می‌خواهید به آن‌ها پاسخ دهید و با این اطلاعات چه می‌خواهید بکنید تصمیم بگیرید. گاهی بهتر است برای بررسی این پیشنهاد‌ها و انتقادات زمانی را مشخص کنید مثلاً هم زمان با بازدید سالانه این کار را انجام دهید. مشخص کنید با نظراتی که از طریق وب‌سایت یا دیگر وسایل ارتباط جمعی به دستتان می‌رسد چه کار می‌خواهید بکنید.

 

همانند همه قسمت‌های دیگر کسب‌وکار خود، یک برنامه داشته باشید. 

نکات پیشرفت کسب‌وکار

باید در نظر داشته باشید که برخی از فروشندگان تنها سعی می‌کنند به شما محصولاتشان را بفروشند درحالی‌که برخی دیگر واقعاً اهداف و منافع شما برایشان اهمیت دارد. در حالت ایده آل شما باید از قبل حلقه داخلی خود (کسانی که قابل‌اعتماد شما هستند مثل وکیل، مدیر مالی، حسابدار، دفتردار، مشاور مالی) را مشخص کرده باشید تا در نتیجه بتوانید انتخاب کنید که کدام یک از این بازخوردها برای شما سودمند خواهد بود.

برن براون (به انگلیسی Brené Brown) نویسنده کتاب "بسیار شجاعانه" پیشنهاد می‌کند نام افرادی که نظراتشان برای شما مهم است را در یک کاغذ نوشته و همیشه در کیف پول همراه خود داشته باشید. همچنین این لیست شامل کسانی که شما را با تمام نقص‌هایتان پذیرفته‌اند نیز می‌شود. اگر این کار را نکنید ممکن است شما ایده‌های و نظرات مهم را در نظر نگرید و بر روی ایده‌هایی تمرکز می‌کنید که اهمیتی ندارند.

 

به دنبال ارجاع کارها و برون‌سپاری وظایف باشید

نکات پیشرفت کسب‌وکار

شما الان قسمت‌هایی که باعث کند شدن و تعلل در کار شما می‌شوند را شناسایی کرده‌اید. برخی از کارهای خود را به اشخاص مورد اعتمادتان ارجاع دهید و کمی از بار مشکلاتتان را کاهش دهید. وقتی شما وظیفه‌ای را از دوش خود برداشته و به یکی از کارکنان مورد اعتماد یا یکی از فروشنده‌های خارج از شرکت می‌سپارید، می‌توانید زمان بیشتری داشته باشید و در ذهنتان برای کارهای دیگر فضا ایجاد کنید.

اگر در مورد مأموریت، اهداف و دیدگاه شرکتتان درک درستی نداشته باشید، حساسیت و آسیب‌پذیری بیشتری نسبت به نظرات اطرافیان خود خواهید داشت. فقط به این دلیل که شخصی در شرکت شما یک کارمند یا مشتری است دلیل نمی‌شود که به او اجازه دهید به شما در مورد چگونگی اداره شرکتتان درس دهد.

وقتی این موضوع را برای همه مشخص کردید حال این ایده را مطرح کنید که برای پیشرفت کسب‌وکار و خود افراد، فضا وجود دارد. وقتی که این موضوعات را مشخص کردید می‌توانید به روش‌های مختلف برای مشورت گرفتن و همچنین بهبود مدیریت ارتباطی‌تان اقدام کنید. و در آخر در مورد روش برخورد با نظرات خارجی که ناچاراً زیاد خواهد بود تصمیم‌گیری کرده و حد و مرزهایی ایجاد کنید. این روش برخورد با بازخوردها موجب افزایش اعتمادبه‌نفس شما شده و برای کار و حرفه شما مفید خواهد بود. 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040