۲۳ دي ۱۳۹۳

چگونه بهتر و موثرتر درس بخوانیم؟

۲۳ دي ۱۳۹۳ 2817 بازدیدکننده 0 نظر
چگونه بهتر و موثرتر درس بخوانیم؟ در این مقاله می خوانید

در این مقاله نکاتی را بیان می‌کنیم که به شما کمک می‌کنند بهتر و موثرتر مطالعه کنید. در نتیجه زمان کمتری را صرف مطالعه کتاب‌ها و دروس خود کرده و بیشتر از اوقات خود در مدرسه لذت می برید. ...

چگونه بهتر و موثرتر درس بخوانیم؟

اگر شما در حال تحصیل هستید، بهتر است بیش‌ترین استفاده را از زمانی که صرف آماده شدن برای کلاس می‌کنید کرده و مطمئن شوید که وقتی که برای مطالعه و مرور دروس خود گذاشته‌اید، در واقع نتیجه‌بخش باشد. 

 

محلی ساکت و آرام پیدا کنید

روش صحیح درس خواندن

مطالعات نشان می‌دهند که 20 دقیقه مطالعه با تمرکز بالا و در محیطی ساکت، نسبت به ساعت‌ها مطالعه با حواس‌پرت و یا مطالعه در خلال انجام کاری دیگر، اثر بیشتری در یادگیری و به خاطر سپردن بیشتر مطالب است. بنابراین برای آنکه بیش‌ترین استفاده را از زمان مطالعه خود داشته باشید، به محیطی بروید که صدای بلند موسیقی یا صحبت کردن دیگران، تمرکز شما را بر هم نزند و بتوانید کاملاً بر روی مطالعه خود تمرکز کنید.

 

نظم داشته باشید

روش صحیح درس خواندن

اگر کاغذها و کتاب‌هایتان همه جا پخش باشند، باید به اندازه‌ای که وقت خود را صرف مطالعه و یادگیری مطالب می‌کنید، به همان اندازه نیز وقتتان را برای یافتن کتابی که می‌خواهید بخوانید، صرف کنید، که چندان روش خوب و پر بازدهی برای استفاده از وقتتان نیست. مطالب مربوط به هر درس و کلاس را در دفاتر جداگانه یادداشت کنید. این کار کمی برنامه‌ریزی می‌خواهد ولی در طولانی مدت ارزشش را خواهد داشت. 

 

استراحت کنید

روش صحیح درس خواندن

مطالعه پیوسته و بدون استراحت باعث خستگی ذهن می‌شود و در نتیجه تمرکز کردن را برای شما سخت تر می‌کند. خصوصاً هنگامی که در حال یادگیری مطالب سخت یا مطالب جدید هستید، این مسئله کار را بسیار دشوار می‌کند. میان مطالعه خود کمی استراحت کنید و به چشمان و مغز خود کمی استراحت دهید. سپس با آمادگی و نیروی دوباره مطالعه را شروع کنید. 

 

برنامه زمانی داشته باشید

روش صحیح درس خواندن

روش مطالعه بیشتر دانش‌آموزان و دانشجویان به این شکل است که تا  قبل از امتحان صبر کرده و سپس روز قبل از امتحان به صورت فشرده و با شتاب مطالعه آن درس را شروع می‌کنند. در واقع این روش خوبی برای یادگیری و به خاطر سپردن مطالب و اطلاعات جدید نیست! ممکن است چندان جالب به نظر نرسد ولی شروع مطالعه از هفته‌های قبل از امتحان بسیار موثر تر است و احتمالاً باعث می‌شود حتی پس از امتحان نیز مطالب را به یاد داشته باشید و فراموش نکنید.

 

به موضوع درس توجه کنید

مطالعه هر درس، روش مخصوص خود را دارد که به‌کارگیری آن روش، باعث می‌شود درس را راحت تر یاد گرفت و به خاطر سپرد. درس‌های حفظ کردنی را شاید بتوان با استفاده از فلش کارت به راحتی به خاطر سپرد. ولی درس‌هایی مثل ریاضیات که نیازمند حل مسئله هستند را می‌توان با انجام تمرین مربوط به آن بهتر یاد گرفت. برای پیدا کردن راه درست مطالعه هر درس کمی زمان بگذارید و سپس آن روش را برای موثر تر کردن زمان مطالعه خود به کار بگیرید. 

 

تعداد دفعاتی که مطالعه می‌کنید را افزایش دهید

روش صحیح درس خواندن

طول زمان مطالعه مهم نیست. در واقع چیزی که مهم است تعداد دفعات مطالعه است. با تعدد دفعات مطالعه شما می‌توانید مطالب بیشتری را یاد بگیرید. پس بهتر است زمان مطالعه خود را به بخش‌های زمانی کوتاه‌تر در هر روز تقسیم کنید، تا اینکه بخواهید تمام مطالب را در روز قبل از امتحان بخوانید.  

 

یادداشت‌برداری کنید

روش صحیح درس خواندن

برخی از افراد وقتی چیزی را می‌نویسند، بهتر می‌توانند آن را موقع امتحان به خاطر آورند. در کلاس از مطالبی که یاد می‌گیرید یادداشت‌برداری کنید. به جای آنکه مطالب درسی را چندین بار بخوانید، از روش‌های مختلفی که باعث می‌شود به شکل فعال تر در فرآیند یادگیری مطالب شرکت داشته باشید، استفاده کنید. 

 

واقع‌بین باشید

روش صحیح درس خواندن

شما نمی‌توانید مطالبی که باید در طول یک ماه یاد بگیرید را تنها در یک شب با مطالعه فشرده و پشت سر هم به خاطر بسپارید. احتمالاً حتی ذره‌ای از آن را هم به خاطر نخواهید آورد. در تقسیم زمان مطالعه واقع‌بین باشید و در هر بار مطالعه، آن مقدار از مطالب را که می‌توانید به شکل موثر مطالعه کنید، برای خواندن در نظر بگیرید، نه آنکه همه کتاب را به یک‌باره بخوانید!

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040