۱۷ دي ۱۳۹۳

5 کار برای داشتن یک هفته بسیار پر بازده

۱۷ دي ۱۳۹۳ 3399 بازدیدکننده 0 نظر
5 کار برای داشتن یک هفته بسیار پر بازده در این مقاله می خوانید

داشتن یک هفته پر بازده به این بستگی دارد که شما در هر روز کاری، بر چه چیزی تمرکز کرده‌اید و چه مقدار وقت خود را صرف انجام کارهای زمان بر کرده‌اید. در ادامه چند راه برای داشتن هفته‌ای پر بازده به شما معرفی می‌کنیم. ...

5 کار برای داشتن یک هفته بسیار پر بازده

 

سخت کار کردن لزوماً به معنی پر بازده بودن نیست. همیشه راهی بهتر برای انجام دادن وظایفتان وجود دارد. آن را پیدا کنید. هوشمندانه کار کنید و در یک هفته کاری، کار بیشتری از پیش ببرید.

 

برنامه‌ریزی کردن را متوقف کنید، دست به کار شوید 

برای داشتن یک هفته پربازده چکار کنیم

اختصاص دادن مقداری زمان برای برنامه‌ریزی کارهای هفته آینده یا ماه آینده، خوب است، ولی زمانی که اغلب به میز برنامه‌ریزی بازمی‌گردید در واقع ساعت‌های پربار و گران‌بهایتان را از دست می‌دهید.

بنابراین به جای اینکه مرتباً برای کارهایتان برنامه‌ریزی کنید، همین حالا آن را انجام دهید. محول کردن کارها به آینده، راحت تر از این به نظر می‌رسد که بخواهید همین حالا آن را انجام دهید. ولی این کار هوشمندانه نیست. در حقیقت وقتی شما به خودتان می‌گویید لازم نیست این کار را همین حالا انجام دهم، وظیفه‌ای که به شما محول شده هنوز سر جایش است و در نهایت باید آن را انجام دهید. بنابراین به جای تعلل با این وضعیت کنار بیایید و با انجام دادنش، آن را از لیست کارهایتان خط بزنید.

 

برای داشتن یک هفته پربازده چکار کنیم

علاوه بر آن، فکر کنید آیا جلساتی که در آن شرکت می‌کنید واقعاً مفید هستند؟ بیشتر افراد زمان زیادی را در این جلسات می‌گذرانند درحالی‌که به جای آن باید مشغول کار کردن و انجام وظایفشان باشند. برای اطمینان از حداکثر بهره بری از زمان، یک جدول زمانی تهیه کنید. این کار به شما کمک می‌کند بفهمید چه مقدار از زمانی را که باید به انجام کار اختصاص دهید، برای شرکت در جلسات یا برنامه‌ریزی از دست می‌دهید. اگر به مقدار زمانی که به خاطر شرکت در جلسات و برنامه‌ریزی از دست می‌دهید پی ببرید، از اینکه در یک هفته چقدر می‌توانید کار مفید داشته باشید متعجب خواهید شد. 

 

مجبور نیستید به همه درخواست‌ها پاسخ مثبت دهید

برای داشتن یک هفته پربازده چکار کنیم

وارن بافت: " تفاوت بین انسان‌های موفق و انسان‌های بسیار موفق در این است که انسان‌های بسیار موفق تقریباً به همه چیز، نه، می‌گویند."

 

پاسخ مثبت به یک درخواست، به نظر ساده‌تر از رد کردن آن است. ولی هر بار که شما با انجام کاری برای کسی (در صورتی که این کار سودی برای شما نداشته باشد) موافقت می‌کنید، کنترل زمان‌بندی کاری خود را بیشتر از دست می‌دهید و این برای شما خوب نیست. اگر بدانید چه کارهایی می‌خواهید انجام دهید، چه زمانی می‌خواهید آن‌ها انجام دهید، و چه نتیجه از انجام آن انتظار دارید، می‌توانید به موفقیت‌های بیشتری برسید.

 

کمال‌گرای افراطی نباشید

برای داشتن یک هفته پربازده چکار کنیم

اگر به دنبال کمال‌گرایی باشید، ممکن است انجام یک کار زمان بیشتری از شما بگیرد، و به احتمال زیاد بازدهی شما از آنچه که انتظارش را داشتید کمتر خواهد شد. دلیلش این است که وقتی شما در جهت کمال‌گرایی در کارها حرکت می‌کنید، زمانی بیشتر از آنچه واقعاً نیاز دارند صرف انجام آن‌ها می‌کنید و این باعث می‌شود که مسئولیت‌های دیگر شما به تعویق بیفتد. این کار علاوه بر این که باعث از دست دادن زمان می‌شود، به احتمال زیاد نارضایتی رئیستان را نیز در پی خواهد داشت. زمانی که شما به کسی به غیر از خودتان پاسخ گو نباشید (رئیس نداشته باشید)، این کمال‌گرایی حتی شدیدتر خواهد شد، به این دلیل که توجه افراطی شما به جزئیات هیچ‌گاه متوقف نمی‌شود.

 

همه چیز را از ذهنتان بیرون کنید

برای داشتن یک هفته پربازده چکار کنیم

زیاد به حافظه‌تان تکیه نکنید. هنگامی که به آن بیش‌ترین نیاز را دارید، ناامیدتان می‌کند. در عوض همه چیز را بنویسید.

هزاران راه برای یادداشت‌برداری وجود دارد. از استفاده از روش‌های قدیمی یادداشت‌های چسبان (Sticky note) گرفته تا برنامه‌هایی مثل Evernote، Any do و Wunderlist. وقتی کارهایی که باید انجام شوند را یادداشت کنید، تصور بهتری از کارهایی که باید انجام شوند خواهید داشت و بر طبق آن اولویت‌بندی می‌کنید. 

 

دستاوردهای خود را مرور کرده و آن‌ها را ارزیابی کنید

برای داشتن یک هفته پربازده چکار کنیم

قبل از اینکه هفته کاری‌تان را تمام کنید و برای هفته بعد آماده شوید، بهتر است کارهایی که به انجام رساندید را مرور کنید و با کارهایی که باید انجام می‌دادید مقایسه کنید تا متوجه شوید آیا در انجام کارهایتان موفق بوده‌اید یا خیر. به لیست کارهایتان بازگردید و کارهایی که انجام داده‌اید را از لیست خط بزنید. به این صورت متوجه کارهایی که در انجام آن‌ها ناموفق بودید شده و به دلایل عدم موفقیت خود پی می‌برید. برای کارهایی که به انجام رساندید جشن بگیرید، از کارهایی که به تعویق انداختید یادداشت‌برداری کنید و از اشتباهاتتان درس بگیرید تا برای هفته آینده آمادگی بیشتری داشته باشید.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040