۱۴ دي ۱۳۹۳

چگونه متمرکز بمانیم: مغز خود را آموزش دهید

۱۴ دي ۱۳۹۳ 2319 بازدیدکننده 0 نظر
چگونه متمرکز بمانیم: مغز خود را آموزش دهید در این مقاله می خوانید

روز خود را با راهنمایی‌ها و نکته‌هایی از زبان کارشناسان آغاز کنید. ...

چگونه متمرکز بمانیم: مغز خود را آموزش دهید

مغز ما به شکلی دقیق با حواس‌پرتی هماهنگ است، به همین دلیل محیط دیجیتالی امروز به‌خصوص تمرکز کردن را سخت کرده است. حواس‌پرتی نشان می‌دهد که چیزی تغییر کرده است، حواس‌پرتی یک هشدار است. این می‌تواند خطرناک باشد. واکنش مغز غیرارادی بوده و عملاً غیرقابل توقف است.

درحالی‌که انجام چند کار با هم، مهارت مهمی است، ولی یک نکته منفی هم دارد. این کار هوش ما را کاهش می‌دهد، و عملاً ضریب هوشی (IQ  ) ما را پایین می‌آورد. با انجام چندین کار با هم، ما اشتباه می‌کنیم، نکته‌های ظریف را از دست می‌دهیم، اداره امور را به صورت غیرعمدی از دست می‌دهیم، و یا چیزها را اشتباه هجی می‌کنیم.

احساس فوق‌العاده‌ای که حواس‌پرتی به ما می‌دهد نیز مسائل را بدتر می‌کند. زمانی که شما چند کار را با هم انجام می‌دهید، چراغ پاداش مغز شما روشن می‌شود، به این معنی که انجام چندین کار به طور همزمان، لذت احساسی خوبی به شما خواهد داد.

 در نهایت، هدف شما تمرکز ثابت نیست، بلکه یک بازه کوتاه زمانی بدون حواس‌پرتی در هر روز است. بیست دقیقه تمرکز عمیق در روز می‌تواند تحول‌آفرین باشد.

برای داشتن متمرکز و خلاقیت بیشتر، این سه راهنمایی را امتحان کنید:

 

1. ابتدا کارهای خلاقانه انجام دهید

افزایش قئرت تمرکز

به‌طورمعمول، ما ابتدا کارهای ساده که به فکر نیاز ندارد انجام  می‌دهیم و سخت‌ترین وظایف را به بعد از آن موکول می‌کنیم؛ این شیوه، انرژی شما را تخلیه کرده و تمرکزتان را کاهش می‌دهد. ظرفیت شما یک ساعت پس از شروع کار، خیلی کمتر از زمان شروع آن در صبح است. هر تصمیمی که ما می‌گیریم مغز را خسته می‌کند.

به منظور تمرکز مؤثر، ترتیب کارها را معکوس کنید. کارهایی که نیاز به خلاقیت و یا تمرکز دارد جز اولین کارها  در صبح قرار دهید و پس‌ازآن به کارهای راحت‌تر  در ادامه روز بپردازید، مانند حذف ایمیل و یا برنامه‌ریزی جلسات.

 

 2. وقت خود را هدفمند اختصاص دهید.

افزایش قئرت تمرکز

با مطالعه هزاران نفر از مردم، دانشمندان دریافتند که ما واقعاً به‌طور متوسط تنها شش ساعت در هفته متمرکز هستیم. شما باید در مورد کاری که در آن ساعت‌ها انجام می‌دهید واقعاً سخت‌کوش باشید.

اکثر مردم بهترین تمرکز خود را در صبح و یا در اواخر شب دارند و مطالعات نشان می‌دهد که 90 درصد از مردم بهترین تفکر خود را در خارج از دفتر کار انجام می‌دهند. ببینید که در کجا و چه زمانی بهترین تمرکز را دارید، سپس سخت‌ترین کارهای خود را برای آن لحظات اختصاص دهید.

 

3. ذهن خود را مانند یک عضله آموزش دهید.

افزایش قئرت تمرکز

هنگامی‌که چندوظیفه‌گی (انجام چند کار با هم) تبدیل به هنجار می‌شود، مغز خود را به سرعت با آن سازگار می‌کند. وقتی حواس‌پرتی به یک عادت تبدیل می‌شود شما توانایی تمرکز را از دست می‌دهید. ما مغز خود را به عدم تمرکز آموزش داده‌ایم.

با کنار گذاشتن تمام عوامل حواس‌پرتی و جلب توجه خود به یک وظیفه، تمرکز کردن را تمرین کنید. این تمرین را با بازه زمانی کوچکی (شاید پنج دقیقه در روز) شروع کنید، و آرام‌آرام آن را تا بازه‌های زمانی بزرگ‌تری ادامه دهید. اگر متوجه شدید که ذهن شما سرگردان است، فقط به کاری که در دست دارید بازگردید. این درست شبیه به دست آوردن تناسب‌اندام است. شما باید مغز خود را نیز برای متمرکز بودن تمرین دهید.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040