۱۰ آذر ۱۳۹۳

برای غلبه بر بی حوصلگی چه می توان کرد؟

۱۰ آذر ۱۳۹۳ 2600 بازدیدکننده 0 نظر
برای غلبه بر بی حوصلگی چه می توان کرد؟ در این مقاله می خوانید

آیا تا به حال پیش آمده است که صرفاً بی‌حوصله شوید؟ در این مقاله لیستی از کارهایی به شما پیشنهاد می دهیم که می توانید در این زمان انجام دهید.  ...

برای غلبه بر بی حوصلگی چه می توان کرد؟

لیست کارهایتان به پایان رسیده است، دوستان و آشنایان در اطراف شما نیستند، و نمی‌دانید الآن که تنها شده‌اید چه کاری انجام بدهید. بله، این وضعیت پیش می‌آید.

بعضی از مواقع، می‌خواهید که هیچ کاری انجام ندهید و این اشکالی ندارد. وقتی که واقعاً می‌خواهید کاری انجام دهید، اگر فقط به دیوار زل بزنید ، این احساس خیلی بد به شما دست می‌دهد که دارید زمان خود را به هدر می‌دهید.

انجام کارها و مسئولیت‌های عقب‌افتاده همیشه در اولویت قرار دارند، ولی زمانی که آن‌ها را به پایان رساندید، گزینه‌های خیلی زیاد دیگری برای انجام در اختیار شما قرار دارند.

 

لیست یکسری از کارهایی که می‌توانید در زمان آزاد خود انجام دهید در ادامه آورده شده است:

 

ایمیل‌های اسپم خود را خالی کنید.

روش‌های غلبه بر ملالت

 

قبول کنید که این ایمیل‌ها چند ماه (و شاید هم چند سال!) است که روی هم جمع شده‌اند. ممکن است در گذشته حتی حساب ایمیل جدیدی ساخته باشید تا از شر آن ایمیل‌های مزاحم راحت شوید. ولی حساب ایمیل قدیمی شما هنوز وجود دارد، و تنها لازم است که آن را تمیز کنید تا دوباره بتوانید از آن استفاده کنید.

 

لیست دوستان فیسبوک خود را تمیز کنید.

روش‌های غلبه بر ملالت

 

برای همه ما پیش آمده است که افرادی را از این سو و آن‌سو، وارد لیست دوستان فیسبوک خود کرده باشیم. آیا واقعاً می‌خواهید افرادی که شما آن‌ها را نمی‌شناسید، از کارهای شما اطلاع داشته باشند؟ لیست را کم کرده و آن‌ها را محدود به افرادی کنید که واقعاً می‌شناسید و می‌خواهید که آن‌ها هم شما را بشناسند.

 

لوازم قدیمی خود را به فروش برسانید.

کمدها و خانه خود را تمیز کنید تا کمی پول درآورید. از وب‌سایت های حراج لوازم استفاده کنید و لوازم خود را در آنجا عرضه کرده و درآمد کسب کنید.

 

خانه خود را تمیز کنید.

روش‌های غلبه بر ملالت

 

باید قبول کنیم که این از آن موارد مفرح نیست، ولی در هر صورت باید حتماً انجام شود. منظور ما گردگیری و یا مرتب کردن روتختی نیست، بلکه منظور ما تمیزکاری کامل، به همراه طی کشیدن و این موارد است. قبول کنید که می‌دانستید در نهایت باید اینکارها انجام شود.

 

با یکی از دوستان خود در خارج شهر تماس بگیرید و احوال‌پرسی کنید.

آن دوستی که خیلی وقت بود می‌خواستید با او تماس بگیرید، ولی می‌دانستید که به خطر این همه دور بودن، صحبتتان خیلی طول خواهد کشید را یادتان می‌آید؟ با او تماس بگیرید.

 

داوطلب شوید.

انجام یک کار خوب، همیشه احساس خوبی به انسان می‌دهد. در کاری که دوست دارید داوطلب شوید تا علایق خود را گسترش دهید. از یک بیمارستان خصوصی بازدید کنید، به پرورشگاه بچه‌های یتیم سری بزنید، و خلاصه بدون در نظر داشتن منافع مادی، برای دنیا کاری انجام دهید.

 

یک دفترچه نوشتن افکار ایجاد کنید.

روش‌های غلبه بر ملالت

 

نوشتن خاطرات روزانه، باعث می‌شود که خیلی در مورد کارهای خود فکر کنید. در مورد احساسات و افکار خود، و یا صرفاً هر چیزی که به ذهنتان می‌آید یادداشت کنید. یک داستان بنویسید. انتقال آنچه در ذهنتان وجود دارد به کاغذ، احتمالاً احساس خیلی خوبی به شما می‌دهد. 

 

ورزش کنید.

روش‌های غلبه بر ملالت

 

این موردی است که در هر صورت باید به برنامه روزانه خود وارد کنید. ولی، چه اشکالی دارد که ورزشی که در برنامه روزانه‌تان وجود ندارد را امتحان کنید؟ کلاس‌های زیادی وجود دارند و در اینترنت هم می‌توانید آموزش‌های ویدیویی خوبی دریافت کنید. خارج کردن آن انرژی ذخیره‌شده باعث می‌شود که ذهنتان خالی‌شده و حس خوبی به شما دست بدهد. 

 

مطالعه کنید.

روش‌های غلبه بر ملالت

 

سعی کنید که یک کتاب بخوانید. منظور کتاب درسی نیست، بلکه یک کتاب واقعی. آیا یک داستان کلاسیک وجود دارد که در مورد آن زیاد شنیده باشید ولی هیچ‌گاه فرصت مطالعه آن را نداشته باشید؟ آن کتابی که در تعطیلات خود شروع کردید ولی هیچ‌گاه فرصت به پایان رساندن آن را نداشتید چطور؟ شما منتظر یک زمان بهتر برای خواندن آن بودید ... خُوب الآن آن زمان است. 

نظرتان در مورد خواندن روزنامه چیست؟ آیا دانستن اتفاقات دنیا، ضرری به شما می‌رساند؟ به احتمال زیاد تعداد زیادی مجله‌ هم در اطراف شما وجود دارد که فرصت خواندن کامل آن‌ها را به دست نیاورده بودید.

 

به یک کتابخانه بروید.

روش‌های غلبه بر ملالت

 

آخرین دفعه‌ای که بدون هیچ دلیل خاصی به یک کتابخانه رفتید چه زمانی بود؟ با یک کارت کتابخانه، همه چیز رایگان است. شاید بتوانید یک کتاب و یا فیلم آموزشی خوب پیدا کنید. 

 

فایل های کامپیوتر خود را مرتب کنید.

با پاک کردن فایل های قدیمی و بدون استفاده، و مرتب کردن فایل های مورد نیاز در فولدرهای مناسب، کامپیوتر خود را تمیز کنید. 

 

آشپزی کنید.

روش‌های غلبه بر ملالت

 

مواد اولیه‌ای که در اختیاردارید را در اینترنت نوشته و ببینید که چه غذایی می‌توانید با آن‌ها درست کنید.

 

به سایت های اینترنتی بامزه سر بزنید.

از سایت هایی که برای همین منظور ساخته‌شده‌اند بازدید کنید.

 

یک جدول کلمات متقاطع، سودوکو، ... را کامل کنید.

روش‌های غلبه بر ملالت

 

در روزنامه و یا مجله‌ای که خریداری کرده بودید، جدول‌ها را پیداکرده و آن‌ها را حل کنید. این کار از چیزی که فکر می‌کنید سخت تر و جالب تر است. 

 

شروع به ساخت‌وساز کنید.

آن کاردستی که در یکی از سایت ها دیده بودید و می‌خواستید امتحان کنید را یادتان می‌آید؟ الآن فرصت انجام آن است.

 

نامه‌های تشکر بنویسید.

همیشه قصد داشتید از آن فرد خاص تشکر کنید، این‌طور نیست؟

 

به تماشای مردم بروید.

روش‌های غلبه بر ملالت

 

در صورتی که در نزدیکی شما یک مکان شلوغ وجود دارد، این می‌تواند کار جالبی باشد. یک فنجان چای برداشته و روی صندلی یا نیمکت بنشینید. در صورت تمایل، یک کتاب و یا مجله هم با خودتان ببرید، ولی از اتفاقاتی که در اطراف شما در حال انجام است غافل نشوید. شاید حتی بتوانید یک دوست برای خودتان پیدا کنید. 

 

ماشین خود را بشویید.

وقتی می‌توانید ماشین خودتان را بشویید، چرا پول کارواش بدهید ؟

 

پول‌های قدیمی خود را جمع‌آوری کنید.

مکان‌هایی که ممکن است در آن‌ها پول پیدا کنید را بگردید، همانند جیب پیراهن‌ها و شلوارهای قدیمی، ته کشوی لباس‌هایتان، توی کیف قدیمی، ... شاید بتوانید با اینکار یک اسکناس و یا چک خوب و درشت هم پیدا کنید.

 

به یک موزه و یا گالری رایگان بروید.

روش‌های غلبه بر ملالت

 

در اینترنت جستجو کرده و موزه‌ها و گالری های رایگان منطقه خود را پیدا کنید. به آنجا بروید و اوقات خوبی را بگذرانید.

 

لباس هایتان را مرتب کنید.

لباس‌های هم رنگ خود را با هم دسته‌بندی کرده و همه لباس‌ها را به خوبی مرتب کرده و تا بزنید. اگر اینکار را انجام دهید، در آینده خیلی راحت می‌توانید لباس‌های مورد نظر خود را انتخاب کنید. 

 

چینش مبلمان خود را عوض کنید.

تغییر خوب است. مبلمان خود را تغییر دهید تا خانه شما از حالت یکنواختی خارج شود. 

 

بیرون بروید.

روش‌های غلبه بر ملالت

 

اگر روز است، به ابرها نگاه کنید، اگر شب است، ستاره‌ها را تماشا کنید.

 

ویدیوهای اینترنتی محبوبی که تابحال ندیده‌اید را تماشا کنید.

تب ویدیوهای اینترنتی، چندین سال است که کاملاً داغ است، پس امکان ندارد که همه ویدیوهای جالب را دیده باشید. 

 

یک ویدیوی آموزشی درست کنید.

کارهایی که در آن ماهر هستید را به دیگران یاد بدهید. از کجا معلوم؟ شاید کارتان گرفت و کلی طرفدار پیدا کردید.

 

یک بلاگ راه‌اندازی کنید.

حرفی برای زدن دارید؟ یک بلاگ راه‌اندازی کرده و حرفتان را بزنید. 

 

به پدر، مادر، پدربزرگ ... خود تماس بگیرید و صرفاً سلام کنید.

روش‌های غلبه بر ملالت

 

شما هر وقت که به چیزی نیاز دارید با آن‌ها تماس می‌گیرید، پس چرا صرفاً برای احوال‌پرسی تماس نگیرید؟ مطمئن باشید که این کار شادی را به قلب آن‌ها خواهد آورد. 

 

یک کار خوب تصادفی انجام دهید.

جهان به خوبی و مهربانی نیاز دارد. برگ‌های حیاط همسایه سالمند خود را تمیز کنید و یا بدون گفتن به آن‌ها، برف‌های جلوی خانه آن‌ها را پارو کنید. از یک نفر تعریف کنید و یا لبخند را به صورت یک فرد غریبه بیاورید. 

 

عبادت‌های قضا شده خود را انجام دهید.

روش‌های غلبه بر ملالت

 

اگر به هر دلیل می‌بینید که یکسری از عبادت‌های خود را نتوانسته‌اید انجام دهید، الآن زمان خیلی خوبی برای انجام آن‌ها است. حتی ممکن است با اینکار، دیدگاه جدیدی نسبت به مسائل پیدا کنید. 

 

به یک سخنرانی گوش دهید.

سخنرانی‌های آموزشی زیادی درباره مسائل مختلف در اینترنت پیدا می‌شود. حداقل برای یک‌بار هم که شده، درباره موضوعی که طرفداران زیادی دارد یا احساس خوبی نسبت به آن دارید، به یک سخنرانی گوش دهید.

 

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040