۲۸ آبان ۱۳۹۳

چگونه خود را بیشتر دوست داشته باشید

۲۸ آبان ۱۳۹۳ 3406 بازدیدکننده 0 نظر
چگونه خود را بیشتر دوست داشته باشید در این مقاله می خوانید

یکی از موضوعات مهم برای موفقیت در زندگی دوست داشتن خودمان و راضی بودن از خود است. برای رسیدن به این احساس رضایت چه راهکارهایی وجود دارد؟  ...

چگونه خود را بیشتر دوست داشته باشید

همه میگویند که باید به خودتان عشق بورزید. اما گاهی اوقات زندگی درونی انسان با خودش، تا حدی شبیه به یک "جلسه ملاقات روزمره" است که نه تنها عشقی احساس نمی‌کنیم، بلکه علاقه‌ای هم به خود نداریم. در اینجا می‌خواهیم ده روش برای پایان دادن به این احساس و شروع فرایند تبدیل کردن شما به مهم‌ترین و بهترین فردی حاضر در اتاق معرفی کنیم.

 

برای آنکه بتوانید بیش از پیش به خود علاقه‌مند شوید:

 

1. به بهترین ویژگی‌های خود ببالید:

بله، همه ما در بزرگ کردن زشتی‌ها تبحر داریم. اما بهترین ویژگی شما چیست؟  اندام شما؟ ابروهای شما؟ و یا اخلاق شما؟ هر چیزی که فکر می‌کنید می‌تواند بهترین باشد را با اعتمادبه‌نفس به یادآورید.

 

2. مشخص کنید که در کدام میدان می‌توانید برنده باشید؟

دوست داشتن خود

 

من در یک موقعیت خطرناک یا مسابقه دوی ماراتن موفق نیستم. اما وقتی پای خوردن یک لیوان پر از ذرت بوداده می‌رسد، دیگر هیچ کس حریف من نیست. هر وقت پای این مسابقه در میان است بردم حتمی است.  البته احتمالاً کسی نیست که بخواهد در این زمینه با من رقابت کند، اما به هر حال می‌خواهم جایزه خود را در این مسابقه تصور کنم. شما نیز سعی کنید راهی برای نشان اثبات برتری خود پیدا کنید. در چه مسابقه‌ای پیروز می‌شوید؟ بلندتر از همه خندیدن، پختن بهترین نیمرو؟  بهترین مقلد صدا بودن؟ جایزه‌ی خیالی خود را در نظر بگیرید و هر از گاهی آن را برق بیندازید.

 

3. با صدای بلند با خود صحبت کنید:

دوست داشتن خود

 

یعنی در مورد اینکه کدام یک از خصوصیت‌های خود را دوست ندارید و چرا این دلایل مضحک هستند مکالمه‌ای با صدای بلند با خود داشته باشید. اگر پیش خودتان فکر می‌کنید که:" از خودم متنفرم چون 20 کیلو اضافه‌وزن دارم"، این احساس هر موقع که لباس می‌پوشید به سراغتان می‌آید. اما اگر این جمله را با صدای بلند بگویید می‌توانید متوجه شوید که چرا دلیل مضحکی برای تنفر از خود دارید. پس با صدای بلند به خودتان بگویید "من آدم منحصر به فردی هستم و مردم مرا دوست دارند".جلوی آن افکار نامعقول را بگیرید. این کار عاقلانه‌ترین شیوه‌ی برخورد با احساسات منفی است.

 

4. با دیدی منصفانه به خود در درون آینه نگاهی بیندازید:

دوست داشتن خود

 

آینه‌ها اشیاء جالبی هستند. آن‌ها تصویری از شما را در آن لحظه، آن نور، و آن زاویه مشخص منعکس می‌کنند. اما این تصاویر با آنچه افراد دیگر از شما در زندگی روزمره می‌بینند تفاوت دارد. پس به خود مجال بدهید که خود را آن گونه ببینید که دیگران شما را می‌بینند- همان طور که در نگاه سریع آن‌ها به پیاده رو، یا زمانی که کمی دورتر از آن‌ها برای صرف قهوه نشسته‌اید دیده می‌شوید.

به این مسئله فکر کنید. لحظاتی را تصور کنید که به سمت آینه خم شده و به چین و چروک‌های روی صورت خود نگاه می‌کنید یا می‌خواهید موهای ریز روی صورتتان را بچینید واقعاً چه کسی در طول روز می‌تواند به شما این قدر نزدیک شده و از این فاصله نگاهتان کند؟ مسلماً هیچ کس. حتی همسر یا شریک زندگی‌تان نیز از این فاصله‌ی نزدیک که خودتان را می‌بینید به شما نگاه نمی‌کند. بنابراین دفعه بعد که جلوی یک آینه قرار می‌گیرید در مورد ظاهرتان کمی واقع گراتر باشید. به سمت تصویر خود بروید. برای دو و یا سه ثانیه صادقانه‌ترین لبخند را به خود تقدیم کنید. بعد از آن به دنبال کار خودتان بروید. حال اندکی تأمل کنید. آیا به نظر خوب نبودید؟ بپذیرید که از خودتان خوشتان آمده است. شخص درون آینه دقیقاً همان کسی است که شما مایلید لحظات خوش عصرگاهی را با او سپری کنید.

 

5. یک روز را به موهای خود اختصاص دهید.

یک روز، صبح زود از خواب بیدار شده و تا می‌توانید به موهای خود برسید. اگر توانایی این کار را ندارید، برای تنوع هم که شده با پرداخت هزینه، این کار را به یک آرایشگر خبره بسپارید. یا موهایتان را به شیوه‌ای که غالباً با آن احساس خوبی دارید، کوتاه کنید. به هر دلیلی و بدون شک زمانی که موهایتان آراسته است، نسبت به خودتان احساس بهتری خواهید داشت. یک روز را به موهای خود اختصاص دهید و دوباره  احساس دوست داشتن خود را در خود تقویت کنید.

 

6. کاری انجام دهید تا بتوانید به واسطه آن به خود ببالید

دوست داشتن خود

 

می‌توانید هر شب در کنار همسر خود، ساعتی را به مطالعه اختصاص دهید. به‌طور مثال خواندن داستان‌ها و یا اشعار کلاسیک را شروع کنید. میدانید نکته‌ی کار در کجاست؟ زمانی که خواندن هر یک از این کتاب‌ها را تمام می‌کنید، احساس شعف وصف‌ناپذیری وجود شما را فرامی‌گیرد. چیزی در مورد تمام کردن کتاب‌هایی که مثلاً بیش از 5 دهه در صدر بهترین داستان‌های جهان بودند و امروز نیز هستند وجود دارد که باعث می‌شود از اعماق وجود به خودتان ببالید. یکی از دلایل اصلی آن این است که دیگر اوقات ارزشمند خود را بیش از اندازه صرف پرسه زدن در فیسبوک و تماشای کلیپهای بی‌فایده نمی‌کنیم ، طوری که انگار در زندگی چیز بهتری وجود ندارد. مابین این همه کار بیهوده، کاری انجام دهید که به شما احساس غرور داده و این احساس را به شما بدهد که کاری را به سرانجام رسانده‌اید. برای مثال دکمه‌ای را روی لباس بدوزید. اتاقتان را رنگ کنید، گل رز بکارید و یا دو نت گیتار یاد بگیرید. همین امروز دلیل کوچکی بیابید تا به واسطه آن بتوانید خود را دوست داشته باشید.

 

7. فکر کنید که چگونه می‌توانید نقاط ضعف خود را به نقاط قوت تبدیل کنید

گاهی اوقات ما برخی از صفات و ویژگی‌های شخصیتی خود را نمی‌پسندیم، زیرا  گمان می‌کنیم از پیشرفت ما جلوگیری می‌کنند. اما در واقع ممکن است این صفات باعث پیشرفتمان شوند. اگر صفاتی مثل کم‌حرفی و یا خجالتی بودن را دوست ندارید، به یاد داشته باشید که احتمالاً دو صفت درک کردن و شنونده بودن در شما از قوت بالایی برخوردار است و با این صفات می‌توانید موقعیت ارزشمندتری نسبت به افراد پرحرف داشته باشید. بنابراین نقاط ضعف خود را دوست داشته باشید، چرا که این صفات نیز می‌توانند موقعیت‌های فوقالعادهای برایتان به وجود آورند.

 

8. فهرستی از کارهایی که در آن تبحر دارید آماده کنید

دوست داشتن خود

 

این فهرست می‌تواند هر چیزی را شامل شود. منظور مهارت‌هایی نیست که برای آن‌ها حقوق می‌گیرید. بلکه مهارتتان در آشپزی و یا ترفندهایی برای سرگرم کردن مهمانان است. می‌خواهید بدانید در فهرست من چه چیزهایی وجود دارد؟ سرعت من در خواندن مافوق تصور است. سوپ بامیه‌ای که من درست می‌کنم بسیار لذیذ است. من می‌توانم به تنهایی یک پیتزای کوچک را بخورم. می‌توانم تعداد زیادی دراز و نشست بروم. مهم‌تر از همه اینکه من می‌توانم در هر چیزی، نکات مثبتی را پیدا کنم. صفحه کاغذی بردارید و از شماره‌ی 1 تا 20 را در آن بنویسید. یا شاید از 1 تا 50. سپس جلوی این شماره‌ها را با کارهایی که در آن‌ها تبحر دارید پر کنید. سپس به این فهرست نگاهی بیندازید. این فهرست نشان می‌دهد زندگی‌تان بی‌دلیل نیست. هر روز چیزی آموخته‌اید و در بسیاری از امور چه جسمانی و  چه عاطفی تبحر یافته‌اید. این همان چیزی است که باید به آن افتخار کنید. این موضوع را همواره به خود یادآور شوید.

 

9. به خود از دید عزیزانتان نگاه کنید

فردی (یا موجودی) را در نظر بگیرید که بیش از هر کس دیگری به شما عشق می‌ورزد. ممکن است این فرد مادر، پدر،خواهر یا برادرتان باشد. حتی می‌تواند حیوان خانگی شما باشد. ممکن است این فرد بهترین دوستتان باشد که در طول روز بارها و بارها به یکدیگر پیامک می‌دهید. بسیار خوب. برای یک دقیقه به خود از دید این افراد نگاه کنید. این افراد بیش از همه عاشق کدام خصوصیت شما هستند؟ شما هم می‌توانید به همان دلیل خود را دوست داشته باشید.

 

این تنها 9 روشی است که می‌توانند برای شروع به شما کمک کنند. آیا این روش‌ها برای شما موثر بوده است؟ شناسایی دیگر راه‌ها با خودتان است. آیا ترفند یا هنری دارید که بتوانید به واسطه آن بیش از پیش دوستدار خود باشید. چه چیزهایی باعث می‌شوند که خود را دوست داشته باشید؟

پیش از اینکه هر فرد دیگری مانند دوست، همکار و یا عزیزی بتواند به شما علاقه‌مند شود، باید شما به خودتان علاقه‌مند باشید. خود را معرکه،خوب، مهربان و بی‌نظیر بدانید و به خود مباهات کنید. برخی از این روش‌ها می‌توانند در موقع نیاز به کمکتان بیایند.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040