۲۲ مهر ۱۳۹۳

خوب گوش کردن در کلاس

۲۲ مهر ۱۳۹۳ 3450 بازدیدکننده 0 نظر
خوب گوش کردن در کلاس در این مقاله می خوانید

در یک همایش یا کلاس درس خوب گوش دادن به مطالب مهارتی است که اهمیت زیادی دارد. برای یک شنونده ی خوب بودن باید چه کاری انجام دهیم؟ ...

خوب گوش کردن در کلاس

خوب گوش دادن به حرف‌های معلم در كلاس اهمیت زیادی دارد. قسمت عمده‌ی چیزی كه بايد ياد بگيريد، به صورت كلامي توسط معلمان ارائه می‌شود. اینکه فقط چیزهایی که معلم‌هایتان میگویند را بشنوید، با به دقت گوش دادن به گفته‌های آن‌ها  كاملاً فرق می‌کند. گوش دادن كاري شناختی است و مستلزم آن است که شما به آن چه می‌شنوید توجه کرده و در مورد آن فکر کنید و آن را در ذهن خود تجزیه و تحلیل کنید.

 

براي اينكه در كلاس شنونده خوبي باشيد باید کارهای زیر را انجام دهید:

 

آمادگی ادراکی

هنگام حضور در كلاس بايد به طور ادراکی برای گوش دادن آماده‌باشید. حتماً كليه تكاليف و مطالعات خود را به طور كامل انجام بدهید. یادداشت‌های جلسه قبل را مرور کنید. و به چیزهایی که درباره موضوع درسی کلاس در آن روز می‌دانید، فکر کنید.

 

آمادگی احساسی

هنگام حضور در کلاس باید از لحاظ احساسی برای گوش دادن آماده‌باشید: نگرش شما اهمیت دارد. به صورت هوشیارانه به دنبال این باشید که موضوع درسی را برای خودتان مفید و جذاب کنید. متعهد شوید که تا جایی که می‌توانید یاد بگیرید. 

 

هدفمندانه گوش بدهید.

گوش کردن در کلاس

 

چیزی که انتظار می‌دهید و امید دارید که از جلسه‌ی کلاس یاد بگیرید را مشخص کنید. هنگامی که معلم صحبت می‌کند به آن مطالب گوش دهید 

 

با ذهنی باز به مطالب گوش بدهید.

نسبت به آنچه معلم می‌گوید پذیرا باشید. تا زمانی که نسبت به نقطه نظرات دیگران که با نظر شما متفاوت است پذیرا هستید، سؤال پرسیدن در مورد آنچه که گفته می‌شود خوب است.

 

توجه کامل داشته باشید.

بر روی چیزی که معلم می‌گوید تمرکز کنید. سعی کنید که رویاپردازی نکنید و اجازه ندهید حواستان به چیزهای دیگر پرت شود. نشستن در ردیف جلو و وسط کلاس و برقراری تماس چشمی با معلم به این موضوع کمک می‌کند.

 

شنونده‌ای فعال باشید.

گوش کردن در کلاس

 

سرعت فکر کردن شما از سرعت صحبت کردن معلم شما بیشتر است. با ارزیابی آنچه که در حال بیان شدن است و تلاش برای پیش‌بینی آنچه که بعد از آن بیان خواهد شد از این مزیت به نفع خود استفاده کنید. در مورد آنچه که معلمتان می‌گوید به نحوی خوب یادداشت‌برداری کنید. با اینکه می‌توانید با سرعت بیشتری نسبت به سرعت صحبت کردن دبیرتان فکر کنید، اما قادر نیستید با سرعت بیشتری بنویسید. یادداشت‌برداری مستلزم این است که شما در مورد اینکه چه بنویسید تصمیم بگیرید و باید برای انجام این کار شنونده‌ای فعال باشید.

 

رویارویی با چالش

در صورتی که درک مطالبی که ارائه می‌شود برای شما مشکل است، تسلیم نشده و از گوش دادن دست نکشید. در این موارد با دقت بیشتری گوش بدهید و تلاش کنید که موضوع را درک کنید. از پرسیدن سؤال اکراه نداشته باشید.

 

غلبه بر محیط

ممکن است کلاس بیش از حد شلوغ، گرم، سرد، روشن، یا تاریک باشد. تسلیم این مشکلات نشوید. توجه خود را کاملاً به هدف بزرگ یادگیری معطوف کنید.

 
 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040