۲۲ مهر ۱۳۹۳

راه‌های مختلف انجام یک سخنرانی عمومی

۲۲ مهر ۱۳۹۳ 2569 بازدیدکننده 0 نظر
راه‌های مختلف انجام یک سخنرانی عمومی در این مقاله می خوانید

در زمان سخنرانی باید مهارت هایی داشته باشید تا سخنرانی شما جذاب شود. در این مقاله این مهارت ها به شما آموزش داده می شود.  ...

راه‌های مختلف انجام یک سخنرانی عمومی

سخنرانی عمومی به معنی صحبت کردن در جلوی تعدادی از افراد است. هدف این سخنرانی‌ها می‌تواند سرگرمی، آموزش، و یا متقاعد کردن افراد به انجام کاری باشد. بر اساس کتاب " هنر صحبت کردن در میان جمع "، چهار روش متفاوت برای انجام یک سخنرانی عمومی وجود دارد: بداهه گویی، خواندن از رو، حفظ کردن، و گفتن رئوس مطالب.

 

بداهه‌گویی

یک سخنرانی بداهه، بدون هیچ آمادگی بوده و صرفاً به اقتضای زمان انجام می‌شود. این سخنرانی‌ها معمولاً کوتاه بوده و تنها چند دقیقه طول می‌کشند. مثال از جاهایی که سخنرانی بداهه‌گویی مناسب است، شامل صحبت کردن در مراسم عروسی، جواب دادن سؤال در کلاس، گفتن نظر خود در یک جلسه عمومی، و موارد مشابه این‌ها می‌شود.

 

خواندن از رو

راه های سخنرانی عمومی

 

در این نوع سخنرانی، یک نوشته آماده‌شده و برای حضار خوانده می‌شود. در این روش کنترل کامل بر روی سخنرانی وجود دارد. ایجاد یک نوشته برای سخنرانی به شما اجازه می‌دهد که همه چیزهایی که می‌خواهید بگویید را به خاطر بیاورید. با این حال، این شکل سخنرانی فضای خیلی کمی برای خودجوشی باقی می‌گذارد. از آنجا که شما در حال خواندن متن هستید، حفظ تماس چشمی با حضار مشکل است. در این سخنرانی‌ها، این که بخش‌هایی را به حافظه خود بسپارید و یا پیش از انجام آن، چندین بار تمرین کنید تا با متن آشنا شده و بتوانید تماس چشمی بیشتری با حضار برقرار کنید، می‌تواند مفید باشد. برای بسیاری از افراد، انجام سخنرانی به این شیوه، راحت‌ترین حالت است.

 

حفظ کردن

سخنرانی به صورت یک نوشته تهیه‌شده و کلمه به کلمه به حافظه سپرده می‌شود. مزیت این روش ارائه، این است که شما می‌توانید جذاب‌تر به نظر رسیده و تماس چشمی بیشتری را در مقایسه با زمانی که متن از روی نوشته خوانده می‌شود، با حضار برقرار کنید. در این شیوه کنترل سخنرانی در اختیار شما خواهد بود. با این حال، برای حفظ کردن یک سخنرانی به آمادگی زیادی نیاز است و لازم است که شما کاملاً با نوشته آشنا باشید.

 

گفت رئوس مطالب و بحث کردن

راه های سخنرانی عمومی

 

در صورتی که برخی از سخنرانی‌ها با گفتن رئوس مطالب انجام شوند، بهترین تأثیر را خواهند داشت. در این روش ارائه، شما تنها خطوط کلی نکته اصلی که می‌خواهید در مورد آن بحث کنید را منتقل می‌کنید. هدف ایجاد رئوس مطالب، این است که به شما کمک کند مسئله‌های بااهمیت را به خاطر بسپارید. شما می‌توانید کار خود را با ایجاد یک نوشته و سپس مشخص کردن رئوس مطالب بر پایه آن شروع کنید. این نوع سخنرانی یک لحن مکالمه‌ای تر ایجاد می‌کند و به همین دلیل شخصیت شما می‌تواند بیشتر بروز داشته باشد.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040