۵ مهر ۱۳۹۳

چگونه با یادگیری از دیگران در زندگی موفق شویم

۵ مهر ۱۳۹۳ 3517 بازدیدکننده 0 نظر
چگونه با یادگیری از دیگران در زندگی موفق شویم در این مقاله می خوانید

از راه های موفقیت شما در زندگی یادگیری است. اما این یادگیری می تواند با روش های مختلفی انجام شود که برخی ممکن است سبب ناامیدی و خستگی شما شود. در این مقاله روش های مفید یادگیری گردآوری شده اند. ...

چگونه با یادگیری از دیگران در زندگی موفق شویم

 

شکی وجود ندارد که هر کسی می‌خواهد در زندگی موفق شود. البته مشکل اینجاست که چگونه. درحالی‌که رویکردهای متفاوتی برای پاسخ به این سؤال وجود دارد من می‌خواهم بر یک اصل تاکید کنم:

 

تا جایی که امکان دارد، باید از یادگیری به روش سخت و با تجربه خودتان خودداری کنید.

 

حداقل سه دلیل برای این کار وجود دارد:

1 - این کار زمان زیادی می‌برد. این که بخواهید خودتان چیزی را با گذراندن سختی‌های زیاد یاد بگیرید، اغلب به معنای ماه‌ها یا سال‌ها تلاش (که ممکن است بی‌ثمر باشد) خواهد بود. این بهای سنگینی برای پرداختن است. آیا بهتر نیست که بتوانید از این زمان به روشی ثمربخش‌تر استفاده کنید؟

 

یادگیری از دیگران

 

2 - این روش از لحاظ روانی خسته کننده است. شکست آموزگار خوبی است اما همچنین ممکن است باعث شود که احساس درماندگی کنید.

 

3 – منابع شما را هدر می‌دهد. تلاش‌های بی‌ثمر نه تنها وقت شما را می‌گیرد بلکه امکانات دیگر شما مانند پول را هدر می‌دهد.

 

گرچه منظور این نیست که به هر قیمتی از شکست پرهیز کنید، زیرا این کار تنها شما را برای اقدام کردن بیش از حد محتاط می‌کند. در عوض، منظور این است که درحالی‌که به ریسک کردن ادامه می‌دهید باید احتمال شکست را به حداقل برسانید.

 

برای انجام این کار، به عقیده من، ضروری است که از تجربه‌های دیگران یاد بگیرید. بسیاری از افراد این روش را به دو دلیل به اندازه کافی جدی نمی‌گیرند:

 

1 - آن‌ها گمان می‌کنند که از قبل می‌دانند برای موفقیت چه چیزهایی لازم است. بنابراین فکر نمی‌کنند که لازم باشد از دیگران چیزی یاد بگیرند، یا این کار را تنها با تردید انجام می‌دهند. این کار خطرناک است. این کار می‌تواند قبل از اینکه متوجه اشتباهتان بشوید، به سال‌ها تلاش بی‌ثمر منجر شود.

 

یادگیری از دیگران

 

2 - یادگیری از دیگران زمان می‌برد. برای مثال ممکن است لازم باشد ساعت‌ها وقت خود را صرف خواندن یک کتاب کنید (بعداً بیشتر به این موضوع می‌پردازیم)، اما بااین وجود ارزش صرف وقت را دارد. این کار می‌تواند بعدها شما را از (صرف) بسیاری از زمان‌های بیهوده حفظ کند.

 

یادگیری از دیگران باید اولویت شما شود. اما یادگیری از دیگران را به توجیهی برای اقدام نکردن تبدیل نکنید. در عوض کاری که باید انجام دهید این است که به اندازه کافی یاد بگیرید،  دست به کار شوید،  و سپس در راه خود به یادگیری ادامه دهید.

 

سه روش یادگیری

 

مطالعه کنید

 

یادگیری از دیگران

 

مطالعه کردن به شما امکان می‌دهد که از بسیاری از بزرگان چیزهایی را یاد بگیرید که به شکل دیگری امکان یادگیری آن‌ها برای شما وجود نداشت.  دسترسی شخصی شما به آن‌ها محدود و یا صفر است، اما می‌توانید از طریق کتاب‌ها دسترسی تقریباً نامحدودی به تجربیات آن‌ها داشته باشید. اگر فکر می‌کنید پرمشغله‌تر از آن هستید که کتاب بخوانید، به این اصل توجه کنید: وقت نداشتن برای مطالعه میانبری است به یادگیری به تنهایی و به روش سخت.

 

به فایل‌های صوتی گوش دهید

گوش دادن به فایل‌های صوتی درست مثل مطالعه کردن به شما امکان می‌دهد که از اطلاعات استفاده کنید. نکته‌ی خوب در مورد این کار این است که می‌توان آن را در حین انجام فعالیت‌های دیگر انجام داد. برای مثال می‌توانید در حین ورزش کردن یا انجام کارهای روزمره به یک فایل صوتی گوش دهید. به این ترتیب می‌توانید بدون صرف زمان اضافی یاد بگیرید. این کار روش خوبی برای به حداکثر رساندن ارزش وقتتان است.

 

یک مربی پیدا کنید

 

یادگیری از دیگران

 

پیدا کردن مربی خوب کار آسانی نیست، اما اگر بتوان این کار را کرد عالی است. علی‌رغم روش‌های قبل، شما می‌توانید با مربی‌تان تعامل داشته باشید، در این صورت آن‌ها می‌توانند توصیه‌های خاصی را برای وضعیتتان در اختیار شما قرار دهند.

 

از هر روشی که برای یادگیری از دیگران استفاده می‌کنید (البته بهتر است همه‌ی آن‌ها را به کار بگیرید) یک نکته وجود دارد که باید به خاطر داشته باشید: درس‌هایی را که یاد می‌گیرید یادداشت کنید. نمی‌توانم حساب کنم چند بار زمانی که درس مهمی را فراموش کرده بودم، توانستم بعدها آن را در یادداشت‌های روزانه‌ام پیدا کنم.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040