۲۹ شهريور ۱۳۹۳

چگونه از حسادت دست بکشیم

۲۹ شهريور ۱۳۹۳ 3683 بازدیدکننده 0 نظر
چگونه از حسادت دست بکشیم در این مقاله می خوانید

چگونه می توان به راحتی حس حسادت را در خود سرکوب کنیم؟ با ما در این مقاله همراه شوید.  ...

چگونه از حسادت دست بکشیم

 

احساس حسادت کاملاً طبیعی است، اما فقط باعث تضعیف شما می‌شود. حسادت ممکن است بین شما و عزیزانتان فاصله بیندازد و موجب شود کارهایی انجام دهید که بعداً از انجام آن‌ها پشیمان شوید. کنترل کردن این هیجانات ممکن است مشکل باشد اما اغلب برای پیشبرد روابط و احساس امنیت لازم است. جلوگیری از حسودی ممکن است به سادگی پرت کردن حواس خود،  یا به سختی مقابله با عواملی باشد که ناامنی را در شما ایجاد کرده‌اند.

 

شناسایی احساس حسادت

 

1- وضعیت‌هایی که حس حسادت شما را بر می‌انگیزند شناسایی کنید:

•   دوستتان با افراد دیگر معاشرت می‌کند و این به شما احساس طرد شدن و نادیده گرفته شدن می‌دهد.

•   بهترین دوست شما به نظر می‌رسد که ترجیح می‌دهد وقتش را با فرد دیگری سپری کند

•   به نظر می‌رسد یکی از فرزندان شما ترجیح می‌دهد با همسرتان بیشتر وقت بگذارد نه شما.

•   در محل کار از فردی قدردانی شده درحالی‌که شما لیاقت آن را داشته‌اید یا به خاطر کاری که شما قبلاً هم انجام داده بودید، تشویق شده است.

 

2- حسادت را از درون مهار کنید

 

حسادت

 

اعتمادبه‌نفس خود را تقویت کنید. حسادت معمولاً حاصل احساس ناامنی و کم‌ارزش دانستن خود است. ممکن است شما از طرد شدن یا فراموش‌شدن توسط نزدیکانتان بترسید. یا این که دارید تمام انرژی و هویت خود را صرف یک وسواس فکری و یا علاقه خود می‌کنید، اما وقتی به نتیجه‌ای که انتظار داشتید دست پیدا نمی‌کنید، از دست دادن کنترل یا پیامدهای ناخواسته، واقعاً اعتمادبه‌نفس شما را تضعیف می‌کنند.

 

•   بهترین روش برای تقویت حرمت نفس این است که به صورتی عمل کنید که یک فرد با حرمت نفس عمل می‌کند. طوری تصمیم‌گیری کنید که انگار تمام اعتمادبه‌نفس دنیا را دارید. در نهایت احساسات شما در رفتارتان نیز تأثیر خواهد گذاشت. 

•   وقتی افراد دارای اعتمادبه‌نفس، طردشده یا مورد تمسخر قرار می‌گیرند، نمی‌شکنند. آن‌ها می‌دانند که مردم گاهی اوقات کوته‌بین هستند و نباید به خاطر این اتفاق خود را سرزنش کنند.

•   شما به اندازه کافی خوب هستید. حتی اگر در کاری اشتباه کرده‌اید، فقط باید به آن به عنوان فرصتی برای یادگیری و تجربه چیزهای جدید نگاه کنید. این کاری است که افرادی که اعتمادبه‌نفس دارند، به بهترین شیوه انجام می‌دهند. هیچ‌چیزی این افراد را متوقف نمی‌کند.

 

3- از مقایسه خود با دیگران پرهیز کنید.

اگر با افرادی دوست شوید که فکر می‌کنید همه چیز دارند، به زودی متوجه خواهید شد که حتی این فرد نیز مشکلات خودش را دارد.

 

•   حتی ستارگان مشهور و زیبا نیز مشکلاتی دارند که شما نمی‌دانید. ممکن است بازیگران سینما برای نقشی که دوست دارند انتخاب نشوند، قهرمان‌های ورزشی ممکن است مسابقه بزرگی را ببازند یا دچار سوء استعمال مواد باشند. در حقیقت مشکلات آن‌ها خیلی بیشتر و عمیق‌تر از مشکلات شما است . فقط چون فردی از بیرون عالی به نظر می‌رسد به این معنی نیست که از درون نیز وضعیت او عالی است.

•   به جای این که بر ضعف‌های خود تمرکز کنید، به ویژگی‌ها ، مهارت‌ها و صفات شخصیتی مثبت خود فکر کنید. همه این‌ها به اعتمادبه‌نفس بیشتر بازمی‌گردد. شما صفات و ویژگی‌های مثبت بسیار زیادی دارید که هیچ‌کسی نمی‌تواند از شما بگیرد.

                         

4- بر عکس کاری که یک فرد حسود انجام می‌دهد را انجام دهید.

وقتی احساس حسادت می‌کنید، با رفتارهای تخریب‌کننده مانند تهمت و بدگویی، سکوت و کناره‌گیری از فرد یا اشاره‌های طعنه‌آمیز واکنش نشان ندهید. به جای این کار سعی کنید کاری را انجام دهید که اگر یک فرد با اعتماد جای شما بود، انجام می‌داد. به جای بدی کردن، به فردی که نسبت به او حسادت می‌کنید خوبی کنید تا متوجه شوید که چقدر سریع حسادتان از بین می رود.

 

•   به طور مثال اگر دوستی می‌خواهد با فرد دیگری وقت بگذراند می‌توانید مثلاً یک سینما یا رستوران خوب را به او معرفی کنید.

•   اگر دوستتان می‌خواهد با فرد دیگری صحبت کند به صورت دوستانه به گفتگو بپیوندید.

•   وقتی فردی شغلی را که شما می‌خواستید به دست آورده است، به جای رفتار ناجوانمردانه یا آسیب رساندن به موقعیت او، سعی کنید با او رفتار خوبی داشته باشید. می‌توانید به او تبریک بگویید و به او پیشنهاد دهید اگر بخواهید می‌تواند از کمک شما استفاده کند.

 

حسادت

5- سوءظنی که بخشی از حسادت است تشخیص دهید.

حسادت باعث می‌شود بر اساس سناریوی تخیلی که تنها در ذهنتان وجود دارد، واکنش نشان دهید. در واقعیت ممکن است موارد منفی که تصور می‌کنید هرگز اتفاق نیفتاده باشند و اگر هم اتفاق افتاده باشند، به اندازه کافی قدرت دارید که از پس آن‌ها بر بیایید. شما افرادی را در کنار خود دارید که می‌توانید در زندگی بر روی آن‌ها حساب کنید و به سمت بهتر شدن پیش بروید.

 

•   کودک شما ممکن است با بزرگ‌سالان دیگر رابطه خوبی داشته باشد و شما فکر کنید او آن فرد را بیشتر از شما دوست دارد اما این گمان احتمالاً واقعیت ندارد. کودک تنها در محیط خانه بزرگ نمی‌شود بلکه نیاز به دریافت محبت از سمت افرادی به غیر از شما نیز دارد.

 

یاد بگیرید که اعتماد کنید و گذشت داشته باشید

 

1- اعتماد کنید.

البته گفتن آن خیلی ساده‌تر از انجام آن است. اگر به راحتی حسود می‌شوید، احتمالاً اعتماد شما در گذشته درهم‌شکسته است. باید فکر کردن به گذشته را فراموش کنید و در زمان حال زندگی کنید. به افرادی که به آن‌ها حسادت می‌کنید نگاه کنید. آیا این فرد تاکنون دلیلی برای عدم اعتماد به شما داده است؟

 

•   اگر این فرد هرگز شما را مأیوس نکرده است باید درباره او تصور خوبی داشته باشید نه بد. یک دوست خوب سعی می‌کند عدم اعتماد شما را جبران کند، اما برای یک مدت طولانی این کار را انجام نخواهد داد . شما احتمالاً دارید ترس‌های خود در مورد یک فرد دیگر را به یک فرد کاملاً خوب منتقل می‌کنید. اعتماد یک ریسک است. شما باید این ریسک را بپذیرید تا از فواید اعتماد در زمانی که فرد واقعاً صادق است، بهره‌مند شوید.

•   اگر فردی مرتباً شما را آزار می‌دهد، باید از این رابطه دست بکشید. در این مورد دلیل واقعاً خوبی برای اعتماد نکردن به این فرد دارید. او را رها کنید، شما لایق فرد بهتری هستید.

                         

2- به احساسات خود گوش دهید، بدون این که از حد خارج شوید.

احساسات شما چیزهای باارزشی را به شما میگویند. اگر احساس حسادت می‌کنید، هیجانات شما به شما میگویند که چیزی که دوست ندارید اتفاق افتاده است. ممکن است این درست باشد یا نباشد (این را باید با بررسی احساسات ارزیابی کنید)، اما گاهی اوقات واکنش احساسی شما به شما هشدار می‌دهد که چیزی وجود دارد که باید راجع به آن مراقب باشید.

 

•   مثلاً شما احساس می‌کنید همسرتان با افراد دیگر (جنس مخالف) زیاد صحبت می‌کند. به جای این که تصورات بدی داشته باشید، فکر کنید شاید او حتی نمی‌داند که این رفتارش شما را آزار می‌دهد. با این حال باید مرزهایی تعیین شوند و هر دوی شما بدانید در تعامل با دیگران چه کاری مناسب است و چه کاری نیست. از همسر خود بپرسید مرزهای رابطه‌اش با دیگران را تا کجا تعیین می‌کند. ببینید آیا مرزهای مد نظر او با شما هماهنگی دارد یا نه. باید باهم بر روی این مسئله کار کنید. پس از این که مرزها را مشخص کردید، به یکدیگر اعتماد کنید و نگران روابط هم نباشید.

             

3- انتظارات معقولی در مورد دیگران داشته باشید.

اگر کودک یا دوست شما هیچ زمانی را با شما سپری نمی‌کند، ممکن است نگرانی‌های شما به جا باشد اما اگر زمان خیلی زیادی را با شما صرف می‌کند اما فکر می‌کنید که این کافی نیست، ممکن است خواسته شما زیاد باشد.

 

•   به خود نگاهی بیندازید. چرا این قدر احساس نیازمندی می‌کنید که نمی‌توانید بدون حضور دیگران، احساس شادی داشته باشید.

•   بیرون بروید و زمان بیشتری را با افراد دیگر بگذرانید یا فعالیتی انجام دهید که شما را خوشحال می‌کند. گاهی اوقات تنها چیزی که نیاز دارید این است که به جای این که از دیگران انتظار داشته باشید و انرژی خود را بیش از حد به آن‌ها معطوف کنید، بیشتر به خود توجه کنید و از خود مراقبت کنید.

 

حسادت

 

•   دیدگاه مثبتی نسبت به دیگران داشته باشید. در نهایت، حسادت رفتار مبتنی بر ترس است. شما زمان زیادی را صرف نگرانی درباره چیزهای منفی می‌کنید که هنوز اتفاق نیفتاده‌اند و ممکن است هرگز هم اتفاق نیفتند. متأسفانه به خاطر همه احساسات منفی خود، در حال ایجاد وضعیتی هستید که می‌تواند منجر به وقوع اتفاقات بد شود. طعنه‌آمیز است، این‌طور نیست؟ به این پیشگویی، پيشگويى کام بخش (self-fulfilling prophecy) می‌گویند. اگر به فردی باور دارید، به او از همه لحاظ اعتماد داشته باشید. افراد خوب، این استحقاق را دارند که در بدی آن‌ها شک کنید.

 

توصیه‌ها

•   هرگز فکر نکنید به اندازه لازم خوب نیستید. این باعث می‌شود فکر کنید ممکن است دوستتان فرد بهتری را پیدا کند و در نتیجه باعث به وجود آمدن احساس حسادت در شما می‌شود.

•   باور داشته باشید که شما خوب و منحصربه‌فرد هستید. وقتی به چنین باوری برسید می‌توانید آرامش داشته باشید. اگر خیلی حسادت در شما قوی است و دیگر نمی‌توانید آن را تحمل کنید، نفس عمیقی بکشید و به چیزهای خوب فکر کنید.

•   با مشغول کردن خود و کار کردن بر روی پروژه‌های  شخصی از حمله ذهنی اجتناب کنید. فردی که زندگی فعالی دارد جذاب‌تر به نظر می‌رسد. 

•   شما بااستعداد و منحصربه‌فرد هستید. همه افراد برایتان کم اهمیت تر از شما هستند. همیشه این را به یاد داشته باشید.

•   شما تنها عشقی را که فکر می‌کنید لایق آن هستید دریافت خواهید کرد.

•   به خود واقعیت را بگویید. ممکن است لازم باشد بپذیرید که فردی که در کار ترفیع گرفته از شما عملکرد بهتری داشته است. از اشتباهات خود درس بگیرید و شروع به بهتر کردن عملکرد خود کنید . ترفیع بعدی را شما خواهید داشت.

•   گاهی اوقات گفتن این مطلب به فرد مورد نظر مفید است. شما و او می‌توانید با هم این مسئله را حل کنید.

 

هشدارها

•   هرگز به احساس حسادت خود اجازه ندهید باعث شوند از فردی سوءاستفاده فیزیکی یا کلامی کنید. اگر نمی‌توانید عصبانیت خود را کنترل کنید باید کمک بگیرید.

•   می‌توانید از دوست مورد اعتماد خود یا هر کس دیگری که می‌تواند به شما کمک کند، بپرسید چطور عصبانیت را از خود دور کنید.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040