۲۵ شهريور ۱۳۹۳

افزایش تمرکز در هنگام درس خواندن

۲۵ شهريور ۱۳۹۳ 3367 بازدیدکننده 0 نظر
افزایش تمرکز در هنگام درس خواندن در این مقاله می خوانید

در این مقاله با راه های افزایش تمرکز در هنگام درس خواندن آشنا می‌شوید. ...

افزایش تمرکز در هنگام درس خواندن

مقدمه

بسیاری از دانش‌آموزان و یا دانشجویان، با تمرکز کردن در زمان درس خواندن مشکل دارند. داشتن توانایی تمرکز کردن در زمان درس خواندن، برای موفقیت در کلاس‌ها و امتحانات ضروری است.

 

در ادامه، 10 پیشنهاد برای افزایش تمرکز در هنگام درس خواندن آورده شده است:

در یک مکان آرام که باعث حواس پرتی و ایجاد وقفه در کار نمی‌شود، مطالعه کنید. سعی کنید که فضایی صرفاً مخصوص درس خواندن ایجاد کنید.

 

یک برنامه مطالعه که به شما نشان می‌دهد چه تکالیفی را باید انجام بدهید و چه زمان‌هایی را برای به پایان رساندن آن‌ها در نظر گرفته‌اید اینجا کنید. این کار ساختار مورد نیاز برای مطالعه مفید را در اختیار شما قرار می‌دهد.

 

سعی کنید در زمانی از روز که کارایی شما بیشتر است درس بخوانید. برخی از افراد در اول صبح بهتر کار می‌کنند، و برخی در اواخر شب. بهترین زمان برای خود را انتخاب کنید.

 

مطمئن شوید که در زمان مطالعه، خسته‌ و یا گرسنه نباشید. در غیر این صورت، انرژی مورد نیاز برای تمرکز را نخواهید داشت. علاوه بر این، تناسب بدنی خود را حفظ کنید.

 

سعی نکنید که در یک زمان، دو وظیفه را با هم انجام دهید. در این صورت نخواهید توانست به خوبی بر روی هیچ کدام از آن‌ها تمرکز کنید. تمرکز به معنای دقت بر روی یک چیز و کنار گذاشتن همه چیزهای دیگر است.

 

تکالیف بزرگ را به یک سری بخش‌های کوچک که می‌توانید هر کدام از آن‌ها را در یک جلسه به پایان برسانید تقسیم کنید. اگر سعی کنید که تکالیف بزرگ ‌را در یک جلسه به پایان برسانید، ممکن است از به پایان رساندن آن احساس ضعف کرده و نتوانید تمرکز خود را حفظ کنید.

 

راحت باشید. تمرکز کردن در زمانی که عصبی و یا هیجان‌زده هستید مشکل است. داشتن آرامش فکری در زمان انجام تکالیفی که نیاز به تمرکز دارند مهم است. برای به دست آوردن آرامش می‌توانید از روش‌هایی همانند عبادت، مدیتیشن، ایجاد تصاویر ذهنی مثبت و ... استفاده کنید.

 

ذهن خود را از افکار نگران کننده خالی کنید. داشتن ثبات ذهنی برای تمرکز مهم است. افکار شما می‌توانند باعث پرت شدن حواستان شوند. افکار خود را در نظر داشته باشید و از تعقیب کردن آن‌هایی که شما را از مسیر مطالعه خارج می‌کنند، جلوگیری کنید. خیال‌پردازی نکنید.

 

نسبت به چیزی که مطالعه می‌کنید، علاقه به دست آورید. سعی کنید موضوع مطالعه خود را با زندگیتان پیوند دهید و با این کار تا جایی که ممکن است آن را بامعنی ‌کنید. این کار می‌تواند انگیزه تمرکز را به شما بدهد.

 

هر زمان که احساس خستگی می‌کنید، به خود استراحت بدهید. هیچ فرمول مشخصی برای زمان‌های استراحت وجود ندارد. هر زمان که نیاز به استراحت پیدا کنید، خودتان خواهید دانست.

 

مطالعه کردن بدون تمرکز، درست مثل این است که بخواهید یک ظرف آب سوراخ را پر کنید. این کار فایده‌ای نخواهد داشت.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040