۲۱ مرداد ۱۳۹۳

چگونه پول پس‌انداز کنیم

۲۱ مرداد ۱۳۹۳ 18270 بازدیدکننده 10 نظر
چگونه پول پس‌انداز کنیم در این مقاله می خوانید

در این مقاله راه‌های پس انداز پول را به شما آموزش می‌دهیم. ...

چگونه پول پس‌انداز کنیم

مقدمه

پس‌انداز پول از جمله کارهایی است که صحبت از آن ساده است اما در عمل کار سختی است. همه می‌دانند که پس اندازه پول در بلند مدت کار هوشمندانه‌ای است، اما بسیاری از ما در انجام آن مشکل داریم. پس‌انداز فقط کم خرج کردن نیست، اگرچه همین کار هم به تنهایی چالش بر انگیز است. افرادی که پول پس‌انداز می‌کنند باید به اینکه چطور پول خرج می‌کنند و نیز اینکه چطور درامدشان را به حداکثر برسانند نیز توجه کنند. در اینجا یاد می‌گیرید چطور اهداف واقع بینانه برای خودتان ایجاد کنید، مخارجتان را کنترل کنید و بیشترین بهره بلند مدت را از پول خود ببرید:

 

مسئولانه پول پس‌انداز کنید

چگونه پول پس‌انداز کنیم

1. ابتدا دستمزد خودتان را بدهید. ساده‌ترین راه برای پس‌انداز پول به‌جای خرج کردن آن این است که مطمئن شوید هرگز فرصت و شرایط خرج کردن پول را در وهله اول نخواهید داشت. برای این کار می‌توانید بخشی از حقوق ماهیانه تان را با واریز مستقیم به‌حساب پس‌انداز یا حساب بازنشستگی انتقال دهید تا از استرس تصمیم گیری برای مقدار پولی که باید پس‌انداز کنید و مقداری که باید برای مخارج ماهیانه صرف کنید، رها شوید. با این کار شما به‌صورت اتوماتیک پول پس‌انداز می‌کنید و پولی که هرماه برایتان می‌ماند را می‌توانید به‌دلخواه خود هزینه کنید. به‌مرور زمان، واریز حتی بخش کوچکی از حقوق به‌حساب پس‌انداز می‌تواند مبلغ زیادی شود (به‌خصوص اگر از آن سود دریافت کنید) بنابراین هرقدر می‌توانید زودتر شروع کنید تا بهره بیشتری از این کار ببرید.

برای ایجاد یک سیستم واریز مستقیم، در صورت امکان با مسئول مالی محل کار خودتان صحبت کنید تا بخشی از حقوقتان را مستقیم به‌حساب پس اندازتان واریز کند. اگر بتوانید اطلاعات یک حساب پس‌انداز جداگانه نسبت به‌حساب جاری‌تان را در اختیار فرد مسئول قرار بدهید، معمولاً می‌توانید از واریز مستقیم بدون هیچ مشکلی استفاده کنید.

اگر به دلیلی نمی‌توانید هرماه واریز مستقیم انجام دهید، شغل آزاد دارید یا بیشتر با پول نقد کار می‌کنید، تصمیم بگیرید مقدار مشخصی از پولتان را خودتان به‌حساب پس‌انداز هرماه واریز کنید و به این کار متعهد شوید.

 

2- از جمع شدن بدهی اجتناب کنید. برخی از بدهی‌ها غیر قابل اجتناب هستند. به‌طور مثال، تنها افراد بسیار ثروتمند آن‌قدر پول‌دارند که بخواهند یک خانه را به‌صورت یکجا خریداری کنند، بقیه مردم با قرض و وام و پرداخت اقساط می‌توانید پول خانه را پس دهند. بااین‌حال به‌طور کلی تا جایی که ممکن است، از بدهکار شدن اجتناب کنید. پیش پرداخت بخشی از هزینه، همیشه در بلند مدت ارزان‌تر از پرداخت تمام قسط تمام می‌شود، چون بهره آن در طولانی‌مدت بیشتر خواهد بود.

اگر رهایی از وام برایتان غیر قابل اجتناب است، سعی کنید تا جایی که ممکن است پیش پرداخت بیشتری بدهید. هر مقدار که می‌توانید پیش پرداخت بدهید، به این صورت زودتر می‌توانید قرض خود را پرداخت کنید و کمتر سود می‌پردازید.

اگرچه وضعیت مالی هر فردی متفاوت است، اما بیشتر بانک‌ها توصیه می‌کنند که اقساط بدهی شما باید حدود ده درصد از درامدتان باشد اما زیر بیست درصد نیز مناسب در نظر گرفته می‌شود و حدود 36%، حد بالای مقدار معقول قسط است. 

 

چگونه پول پس‌انداز کنیم

3- اهداف پس‌انداز معقولی برای خود در نظر بگیرید

اگر بدانید برای چه کاری پس‌انداز می‌کنید، پس‌انداز کردن برایتان ساده‌تر می‌شود. اهدافی برای پس‌انداز تعیین کنید که قابل دسترسی باشند و به شما این انگیزه را بدهند که برای پس‌انداز مسئولانه، تصمیمات مالی سخت بگیرید. رسیدن به اهداف جدی مانند خرید خانه یا بازنشستگی، ممکن است سال‌ها طول بکشد. در این موارد لازم است پیشرفت خود را به‌صورت منظم بررسی کنید. تنها نگاهی به گذشته و چشم انداز آینده خود بیندازید تا ببینید چقدر پیشرفت داشته‌اید و چه مقدار تا هدف فاصله دارید.

دستیابی به اهداف بزرگی همانند بازنشستگی، به زمان زیادی نیاز دارند. در مدت زمان طولانی که برای رسیدن به هدف لازم است، بازار مالی احتمالاً نسبت به ابتدای امر تفاوت می‌کند. شاید لازم باشد پیش از تعیین هدف، زمانی را صرف تحقیق درباره پیش‌بینی وضعیت آینده بازار کنید. برای مثال، اگر در سالهای اولیه کسب درامد هستید بیشتر مشاوران مالی میگویند که برای حفظ سبک زندگی کنونی خود در بازنشستگی، به حدود 60 تا 85 درصد از درامد سالانه حال حاضر خود نیاز خواهید داشت.

 

چگونه پول پس‌انداز کنیم

4- برای اهدافتان چارچوب زمانی انتخاب کنید.

برای خود محدودیت‌های زمانی بلند پروازانه اما منطقی برای دستیابی به اهداف تعیین کنید. این کار یک ابزار انگیزه دهنده قوی است. مثلاً می‌خواهید تا دو سال دیگر در مسیر خانه‌دار شدن قرار بگیرید. در این مورد باید هزینه متوسط خانه را در منطقه‌ای که می‌خواهید در آن زندگی کنید، بررسی کنید و شروع به پس‌انداز برای پیش پرداخت خانه جدید کنید (به‌طور کلی پیش پرداخت اغلب باید بیش  از بیست درصد قیمت خانه باشد).

بنابراین در این مثال اگر خانه در منطقه مورد نظر 100 میلیون تومان قیمت داشته باشد، شما باید حداقل 20 میلیون تومان ظرف دو سال پس‌انداز کنید. بسته به اینکه چه مقدار درامد دارید، این ممکن است امکان‌پذیر باشد یا نباشد.

تنظیم چارچوب زمانی نیز به همین میزان برای اهداف کوتاه‌مدت لازم است. برای مثال اگر گیربکس ماشین شما باید تعویض شود اما نمی‌توانید هزینه تهیه گیربکس جدید را بدهید می‌توانید برای این کار خیلی زود پول پس‌انداز کنید تا مطمئن شوید بدون وسیله نمی‌مانید. می‌توانید با تعیین چارچوب زمانی منطقی اما بلند پروازانه به این هدف دست پیدا کنید.

 

5- برنامه بودجه داشته باشید. تعهد به اهداف پس‌انداز بلند پروازانه ساده است اما اگر روشی برای نظارت و کنترل هزینه هایتان نداشته باشید، متوجه می‌شوید دستیابی به اهداف دشوار است. برای اینکه پیشرفت مالی خودتان را در مسیر درست نگهداری کنید، اول هرماه درامدتان را بودجه‌بندی کنید. بخشی از درامد را به هزینه‌های اصلی و مهم اختصاص دهید تا مطمئن شوید پولتان را هدر نمی‌دهید، به‌خصوص اگر حقوق ماهیانه را همین که دریافت کردید مطابق بودجه تقسیم کنید. مثلاً فردی که 600000 تومان در ماه دریافت می‌کند ممکن است به‌صورت زیر بودجه‌بندی کند:

مسکن / تسهیلات: 200000 تومان

وام یا مخارج دانشجویی: 60000 تومان

غذا: 100000 تومان

اینترنت: 14000 تومان

بنزین: 46000 تومان

پس‌انداز:100000 تومان

متفرقه: 40000 تومان

موارد لوکس: 40000 تومان

 

چگونه پول پس‌انداز کنیم

6- هزینه هایتان را ثبت کنید. محدود کردن هزینه‌ها برای فردی که می‌خواهید پول پس‌انداز کند امری ضروری است، اما اگر شما بر هزینه هایتان نظارت نداشته باشید، تعهد به هدف‌هایتان برای شما دشوار می‌شود. مقدار مبلغ صرف شده در انواع مختلف هزینه‌ها در ماه را محاسبه کنید تا بفهمید کجای کار مشکل دارید و بتوانید عادت‌های صرف هزینه را متناسب با بودجه تان تعدیل کنید. بااین‌حال نظارت بر هزینه‌ها ممکن است نیاز به توجه جدی به جزئیات داشته باشد. اگرچه همه باید هزینه‌های مهم و اصلی مانند مسکن و اقساط را کنترل و نظارت کنند، اما توجه شما به هزینه‌های جزئی‌تر، معمولاً با جدیت وضعیت مالی شما افزایش پیدا می‌کند.

همراه داشتن دفترچه یک دفترچه یادداشت کوچک می‌تواند مفید باشد. عادت کنید همه هزینه‌ها را ثبت کنید و رسیدها را (به‌خصوص در خریدهای مهم) نگه‌دارید. هر زمان که توانستید هزینه‌ها را وارد دفترچه بزرگ‌تر یا کامپیوتر کنید تا دفتر ثبت بلند مدت داشته باشید.

به یاد داشته باشید امروزه اپلیکیشنهای زیادی وجود دارند که می‌توانید بر روی گوشی همراه خود دانلود کنید تا به شما در نظارت بر هزینه‌ها کمک کنند.

اگر مشکل جدی در خرج پول دارید، همه رسیدها را نگه‌دارید. در پایان ماه، رسیدها را دسته بندی کنید و همه را حساب کنید. ممکن است از اینکه چه مقدار پول صرف هزینه‌های غیرضروری کرده‌اید تعجب کنید.

 

7- پس‌انداز را تا جایی که می‌توانید زود شروع کنید. معمولاً به پول ذخیره شده در حساب پس‌انداز درصدی سود تعلق می‌گیرید. هرقدر مدت بیشتری پول در حساب پس اندازتان بماند، سود بیشتری جمع می‌کنید. بنابراین به نفع شماست که پس‌انداز را تا جایی که می‌توانید زود شروع کنید. حتی اگر درامد کمی دارید و هرماه تنها می‌توانید مقدار ناچیزی در حساب پس‌انداز بگذارید، این کار را انجام دهید. مقدار نسبتاً کم پول نقد در حساب‌هایی که سود به آن‌ها تعلق می‌گیرید در بلند مدت در نهایت جمع شده و به چند برابر مقدار اولیه میرسد.

برای مثال در دهه سوم زندگی تان، شغلی با درامد پایین دارید و در نهایت 3 میلیون تومان پس‌انداز می‌کنید و آن را در حساب بلند مدت با سود سالانه 15% می‌گذارید. ظرف 5 سال این پول حدود 6 میلیون تومان می‌شود و اگر یک سال زودتر پول در این حساب گذاشته بودید بدون اینکه تلاشی کرده باشید، پولتان بازهم بیشتر می‌شد. اگرچه مقدار کمی است اما ناچیز نیست.

 

8- حساب بازنشستگی برای خود در نظر بگیرید. در طول سالهایی که جوان و پرانرژی و سالم هستید، بازنشستگی به نظر خیلی دور میرسد که حتی ارزش ندارد به آن فکر کنید اما زمانی که مسن می‌شوید و انرژی‌تان را از دست می‌دهید، این چیزی است که دائماً به آن فکر می‌کنید. اگر از جمله افراد معدود خوش شانس نیستید که ثروت قابل توجهی به ارث برده‌اید، باید به محض پیدا کردن شغل ثابت، درباره پس‌انداز برای بازنشستگی خود فکر کنید، هر چه زودتر، بهتر. همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد اگرچه وضعیت هر فردی متفاوت است، اما منطقی است که در برنامه ریزی‌تان، برای اینکه بتوانید سبک زندگی کنونی خود را برای بازنشستگی نیز حفظ کنید، لازم است که حدود 60 تا 85 درصد درامد سالانه تان را در بازنشستگی نیز داشته باشید.

 

چگونه پول پس‌انداز کنیم

9- با احتیاط در بورس اوراق بهادار سرمایه‌گذاری کنید. اگر مسئولانه پس‌انداز کرده‌اید و مقدار کمی پول اضافی در دست دارید، سرمایه‌گذاری در بازار بورس اگرچه ریسک دارد اما می‌تواند پر منفعت باشد. پیش از سرمایه‌گذاری در بورس باید بدانید که پولی که در بازار سرمایه‌گذاری می‌کنید ممکن است برای همیشه از دست برود، به‌خصوص اگر درست نمی‌دانید چه‌کار می‌کنید، بنابراین این شیوه پس‌انداز را برای طولانی مدت در نظر نگیرید. به‌جای آن، بازار بورس را به‌عنوان فرصتی برای انجام شرط‌بندی های آگاهانه، با استفاده از پولی که می‌توانید آن را از دست بدهید در نظر داشته باشید. به‌طور کلی بیشتر مردم برای پس‌انداز دوران بازنشستگی، نیازی به سرمایه‌گذاری در بازار بورس ندارند.

برای تصمیم گیری هوشمندانه در سرمایه‌گذاری بورس، باید اطلاعات خود را در این زمینه تا حد ممکن افزایش بدهید.

 

دلسرد نشوید. هنگامی که در پس‌انداز پول دچار مشکل می‌شوید، ممکن است عصبی شوید. وضعیت شما شاید ناامید کننده و پس‌انداز پول برای برآوردن اهداف بلندمدتان ممکن است غیرممکن به نظر برسد اما مهم نیست با چه مقدار پول شروع می‌کنید، همیشه امکان شروع روال پس‌انداز پول وجود دارد. هرقدر زودتر این کار را انجام دهید، زودتر می‌توانید در مسیر امنیت مالی قرار بگیرید.

اگر در مورد وضعیت مالی‌تان دلسرد هستید، با مشاور مالی صحبت کنید. معمولاً استفاده از خدمات آژانس‌هایی که مشاوره مالی ارائه می‌کنند، رایگان و یا خیلی ارزان است، و به شما در امور پس‌انداز کمک کنند تا بتوانید به اهداف مالی خود برسید.

 

کاهش هزینه‌ها

چگونه پول پس‌انداز کنیم

1- هزینه‌های لوکس را از بودجه خود حذف کنید. اگر در پس‌انداز پول مشکل دارید منطقی است که از اینجا شروع کنید. بسیاری از هزینه‌هایی که ما مسلم میدانیم اصلاً ضروری نیستند. حذف هزینه‌های لوکس اولین قدم برای بهبود وضعیت مالی است چون این کاربر کیفیت زندگی شما یا توانایی شما در کار چندان اثری نمی‌گذارد. اگرچه ممکن است تصور زندگی بدون ماشین پرمصرف دشوار باشد، اما وقتی ببینید باوجود حذف آن‌ها از زندگی تان چقدر راحت می‌توانید زندگی کنید، شگفت زده خواهید شد. در زیر چند نمونه از راه‌های ساده برای کاهش هزینه‌های لوکس آمده است:

بسته‌های غیرضروری اینترنت را خریداری نکنید.

برنامه‌های کم‌هزینه تر برای گوشی همراه خود بگیرید.

ماشینتان را با ماشین مصرف سوخت کمتر و هزینه نگهداری پایین‌تر عوض کنید.

ابزارهای الکترونیکی که دیگر استفاده نمی‌کنید بفروشید.

لباس‌ها و لوازم خود را از فروشگاه‌های ارزان‌تر تهیه کنید.

 

2- مسکن ارزان‌تر تهیه کنید. برای بیشتر مردم هزینه‌های مربوط به مسکن بزرگ‌ترین بخش هزینه هایشان را در بر می‌گیرید. به همین علت، صرفه جویی در هزینه مسکن مقدار قابل توجهی از درامد شما را برای کارهای مهم دیگر مانند پس‌انداز بازنشستگی، حفظ می‌کند. همیشه تغییر وضعیت زندگی آسان نیست اما اگر در تنظیم بودجه مشکل دارید، لازم است که به شکلی جدی در مورد وضعیت مسکن خود فکر کنید.

 

چگونه پول پس‌انداز کنیم

اگر اجاره نشین هستید می‌توانید در مورد کم کردن مبلغ اجاره با صاحب‌خانه صحبت کنید. بیشتر صاحب‌خانه ها از ریسک جستجوی مستأجر جدید اجتناب می‌کنند، بنابراین در صورتی که سابقه خوبی نزد صاحب‌خانه دارید، شاید بتوانید قیمت را پایین بیاورید. اگر لازم است، در قبال کرایه پایین‌تر کاری مانند رسیدگی به باغچه یا نگهداری از خانه را انجام دهید.

اگر وام مسکن پرداخت می‌کنید، با فرد وام‌دهنده درباره تغییر شرایط بازپرداخت بدهی‌تان صحبت کنید. اگر بدهی هایتان را به موقع پرداخت کرده باشید ممکن است بتوانید در مذاکره مجدد، شرایط را کمی بهتر کنید. اگر چنین شد سعی کنید برنامه زمانی بازپرداخت بدهی را تا حد ممکن کوتاه کنید.

همچنین می‌توانید به بنگاه‌های ارزان‌تر مسکن مراجعه کنید.

 

3- هزینه خورد و خوراک را پایین بیاورید. بسیاری از مردم، خیلی بیشتر از میزان مورد نیاز برای خورد و خوراک خود هزینه می‌کنند. با اینکه فکر کردن به صرفه‌جویی زمانی که در حال خوردن غذا در رستوران مورد علاقه‌تان هستید مشکل است، اما هزینه‌های مربوط به خورد و خوراک در صورتی که از کنترل خارج شوند ممکن است خیلی سنگین شوند. به‌طور کلی خرید عمده در بلند مدت به صرفه‌تر از خرید مقدار کم مواد غذایی است. خرید غذا از رستوران، گران‌ترین گزینه است، بنابراین سعی کنید بیشتر در منزل غذا بخورید تا بتوانید پول بیشتری پس‌انداز کنید.

به‌جای خرید غذاهای آماده و فراوری شده، مواد غذایی مغذی و ارزان انتخاب کنید. مواد غذایی تازه از مغازه‌های میوه و سبزیجات محله خودتان خریداری کنید. ممکن است از اینکه غذاخوردن سالم چقدر ارزان تمام می‌شود شگفت‌زده شدید. مثلاً برنج قهوه‌ای که یک ماده غذایی سرشار از مواد مغذی است در کیسه‌های بزرگ باقیمت کمتری به فروش میرسد.

از تخفیف‌ها بهره ببرید. بسیاری از فروشگاه‌ها (به‌خصوص فروشگاه‌های زنجیره‌ای) تخفیفات ویژه‌ای دارند. این فرصت‌ها را از دست ندهید.

اگر غالباً بیرون غذا می‌خورید، این کار را ترک کنید. معمولاً صرف غذا در منزل بسیار ارزان‌تر از صرف همان غذا در رستوران تمام می‌شود. آشپزی منظم به شما مهارت با ارزشی یاد می‌دهد که می‌توانید در تفریحات با دوستان یا جلب رضایت خانواده از آن بهره ببرید.

اگر مشکل مالی شما جدی است، می‌تواند تحت پوشش نهادهای حمایت کننده قرار بگیرید. برای این کار کافی است که اطلاعات خودتان را در اختیار آن‌ها قرار بدهید تا پس از تحقیقات مورد نیاز، اسم شما در لیست افراد تحت پوشش آن‌ها قرار بگیرد.

 

چگونه پول پس‌انداز کنیم

4- مصرف انرژی را پایین بیاورید. بیشتر مردم هزینه قبض انرژی ماهیانه را بدون اینکه در مورد آن فکر کنند می‌پردازید، در حالی که با چند اقدام ساده می‌توانید هزینه مصرف انرژی‌تان (و درنتیجه مبلغ قبض) را تا حد زیادی کاهش دهید. این اقدامات بسیار ساده هستند و اگر می‌خواهید پول پس‌انداز کنید دلیلی ندارد از این اقدامات دوری کنید. بهتر از همه اینکه کاهش مقدار انرژی مصرفی می‌تواند مقدار آلودگی که شما به‌صورت غیرمستقیم به‌وسیله مصرف انرژی ایجاد می‌کنید را کاهش داده و تأثیر منفی شما بر محیط را به حداقل برساند.

وقتی دراتاق نیستید لامپ‌ها را خاموش کنید. دلیلی ندارد که وقتی در خانه یا اتاق نیستید لامپ‌ها را روشن بگذارید. اگر این کار را فراموش می‌کنید یک یادداشت روی در بچسبانید.

از سیستمهای گرمایش و سرمایش در صورتی که ضروری نیست استفاده نکنید. برای خنک شدن پنجره‌ها را باز کنید یا از پنکه کوچک استفاده کنید. برای گرم ماندن چند لباس روی‌هم بپوشید، لباس گرم یا پتو استفاده کنید یا از بخاری کوچک استفاده کنید.

در عایق کردن مناسب خانه سرمایه‌گذاری کنید. اگر بتوانید برای یک پروژه بزرگ بهبود خانه سرمایه‌گذاری کنید و عایق‌های فرسوده و ناکارامد دیوارها را با عایق‌های با بازدهی بالا تعویض کنید، این کار می‌تواند در بلند مدت با گرم یا خنک نگه داشتن هوای داخل خانه، هزینه‌های مصرف انرژی شما را کاهش داده و توانای پس‌انداز شما را افزایش دهد.

اگر می‌توانید، برای تهیه پنلهای خورشیدی سرمایه‌گذاری کنید. پنل خورشیدی سرمایه‌گذاری خوبی برای آینده شما (و نیز آینده زمین) خواهد بود. اگرچه هزینه اولیه آن‌ها ممکن است خیلی زیاد باشد، اما فناوری خورشیدی هرسال که می‌گذرد، ارزان‌تر می‌شود.

 

چگونه پول پس‌انداز کنیم

5- از سیستم حمل و نقل ارزان‌تر استفاده کنید. صاحب ماشین بودن و هزینه نگهداری و استفاده از آن، بخش زیادی از درامد شما را به خود اختصاص می‌دهد. بسته به اینکه چه مقدار رانندگی می‌کنید، سوخت نیز مبلغ زیادی در ماه برایتان هزینه در بر دارد و مهم‌تر از این، ماشین هزینه‌های نگهداری و جانبی زیادی برایتان می‌تراشد. به‌جای رانندگی می‌توانید از گزینه‌های ارزان‌تر استفاده کنید. نه تنها با این کار پول پس‌انداز می‌کنید بلکه می‌توانید وقت بیشتری صرف ورزش کنید و استرس ناشی از رفت و آمد روزانه‌تان کاهش پیدا می‌کند.

در مورد خدمات حمل و نقل عمومی نزدیک به خود تحقیق کنید. بسته به محل زندگی تان می‌توانید، از انواع گزینه‌های حمل و نقل ارزان‌تر که در دسترس شما است استفاده کنید. بیشتر شهرهای بزرگ مترو و خطوط اتوبوسرانی سریع‌السیر در داخل و خارج از شهر دارند، و شهرهای کوچک‌تر خطوط اتوبوسرانی معمولی دارند.

در صورتی که محل زندگیتان به محل کار نزدیک است می‌توانید تا آنجا پیاده یا با دوچرخه بروید. برای این منظور هر دو روش بسیار خوب بوده و رایگان تمام می‌شوند و در عین حال ورزش کرده و هوای تازه استشمام می‌کنید.

اگر رفت و آمد با ماشین برایتان اجتناب ناپذیر است می‌توانید با هم سفری (رفت و آمد مشترک)، هم هزینه‌های سوخت و نگهداری را با افراد دیگر شریک شوید و هم در طول راه هم صحبت داشته باشید.

 

چگونه پول پس‌انداز کنیم

6- تفریحات ارزان یا رایگان انتخاب کنید. اگرچه کاهش هزینه‌های شخصی می‌تواند به معنی خارج کردن تجملات بی استفاده از زندگی تان باشد، اما لازم نیست برای پس‌انداز پول تفریحات را متوقف کنید. شیوه‌های اوقات فراغت و فعالیت‌های سرگرمی تان را به انواع ارزان‌تر تغییر دهید تا بتوانید تعادلی بین مسئولیت و تفریح برقرار کنید. وقتی به دنبال راهکار باشید، شاید تعجب کنید که چه تفریحات زیادی را با مقدار کمی پول می‌توانید انجام دهید.

به دنبال جشنواره‌ها و وقایع اجتماعی منطقه خود باشید. حتی شهرداری یا دولت نیز برنامه هایی با هزینه پایین یا رایگان برای شهروندان ترتیب دهد. از این برنامه‌ها برای تفریح استفاده کنید.

مطالعه کنید. علاوه بر بازی‌های ویدوئی و فیلم، کتاب نیز تفریحی ارزان قیمت است، به‌خصوص اگر آن‌ها را از کتابخانه تهیه کنید یا همیشه از یک کتاب فروشی خرید کنید. کتاب‌های خوب شما را شیفته خود می‌کنند و می‌توانید زندگی را از چشمان شخصیت هیجان‌انگیز داستان ببینید یا چیزهای جدیدی یاد بگیرید که بدون کتاب با آن‌ها مواجه نمی‌شوید.

از فعالیت‌های ارزان همراه با دوستان لذت ببرید. تفریحات لذت‌بخش بی‌شماری وجود دارد که در کنار دوستان می‌توانید انجام دهید، در حالی که هزینه کم یا هیچ هزینه‌ای برایتان ندارد. برای مثال می‌توانید قدم بزنید، شطرنج و از این قبیل بازی‌ها بازی کنید، فیلم تماشا کنید، به بخشی از شهر که تاکنون نرفته‌اید بروید یا بازی‌های ورزشی انجام دهید.

 

7- از اعتیاد دوری کنید. برخی از عادات بد، تلاش شما برای پس‌انداز پول را به باد می‌دهند. در برخی از موارد این عادت‌ها اعتیادهای جدی به همراه می‌آورند که ترک آن بدون کمک تقریباً غیرممکن است. بسیاری از این اعتیادها در بلند مدت برای سلامتی تان بسیار خطرناک هستند. جان و مال خود را از چنین عاداتی نجات دهید و از همان اول از آن‌ها دوری کنید.

سیگار نکشید. امروزه تأثیرات مضر سیگار به‌خوبی مشخص شده است. به‌واسطه سیگار سرطان ریه، بیماری‌های قلبی، سکته و انواع بیماری‌های جدی دیگر ایجاد می‌شود. علاوه بر این‌ها سیگار گران است و هزینه زیادی را به خود اختصاص می‌دهد.

مواد مخدر مصرف نکنید. موادی مانند هروئین، کوکائین و متاامفتامین بسیار اعتیادآورند و انواع مضرات جدی (و حتی مرگبار) برای سلامتی دارند و از تنباکو خیلی گران‌تر هستند.

اگر برای غلبه بر اعتیاد به کمک نیاز دارید، در این موردتردید نکنید و به مراکز ترک اعتیاد مراجعه کنید.

 
 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040