۲۴ تير ۱۳۹۳

5 علت مناسب نبودن اتاق خواب

۲۴ تير ۱۳۹۳ 3480 بازدیدکننده 0 نظر
5 علت مناسب نبودن اتاق خواب در این مقاله می خوانید

اگر در اتاق خواب خود نمی‌توانید به راحتی استراحت کنید ما 5 دلیل که اتاق خواب باعث بیدار نگه داشتن شما می شود را به شما می‌گوییم. ...

5 علت مناسب نبودن اتاق خواب

5 دلیل که اتاق خوابتان باعث بیدار نگه‌داشتن شما شده است.

خواب، یک عنصر اصلی سلامتی و نشاط است، با این حال اغلب خوابیدن برای یک‌شب و بیدار نشدن تا صبح مشکل است، چه رسد به اینکه بخواهیم برای چند شب پشت سر هم راحت بخوابیم. در این مقاله با 5 دلیل رایج که اتاق خوابتان باعث بی‌خوابی شما می‌شود، و نیز 8 تغییرکوچک که به شما کمک می‌کند بخوابید، و در طول شب خروپف کنید، و درنهایت عملکرد بهتری در روز بعد داشته باشید، آشنا می‌شوید.

 

 حساسیت‌ها

5 علت مناسب نبودن اتاق خواب

آیا گرفتگی بینی تان از خوابیدن شما جلوگیری می‌کند؟ حساسیت‌های فصلی جای خود را دارد، اما جدا از آن، مایت های موجود در گرد وغباردر تمام طول سال با ما هستند. تختخواب شما برای این موجودات کوچک که با تغذیه از تمام سلول‌های مرده پوست شما رشد می‌کنند نقش دیزنی لند را دارد.

 

راه‌حل‌ها: اتاق خوابتان را با استفاده از فیلتر هوا جارو برقی بکشید و تا جایی که ممکن است رختخواب خود را تمیز کنید. همچنین بالش‌ها، که می‌توانید آن‌ها را به مدت 15 دقیقه در دستگاه خشک شویی قرار دهید تا میکروب‌های موجود در آن به‌طور کامل از بین بروند. به‌جای استفاده از شوینده‌های معطر از چند قطره روغن اکالیپتوس در لباس‌شویی خود استفاده کنید. از روکش‌های محافظتی ضد حساسیت بر روی بالش‌ها و تشک خود استفاده کنید. و درنهایت قبل از بیرون رفتن از شهر روکش تشک خود را در آورید تا مدتی در معرض هوا قرار بگیرد. (قصد ندارم صاحبان حیوانات خانگی را با توصیه بر دور نگه‌داشتن این موجودات دوست داشتنی از اتاق خواب آزرده خاطر کنم، اما این مسئله ارزش فکرکردن دارد)

 

نور

5 علت مناسب نبودن اتاق خواب

اتاقتان در شب بیش از حد روشن است. هر نوع نوری، چه نوری که از بیرون وارد اتاق می‌شود و چه نور چراغ خواب، تلویزیون، یا ساعت زنگ‌دار چشمک زن، بدن شما را به این فکر که هنوز وقت خوابیدن نیست وا می‌دارد.

 

راه‌حل‌ها: برای جلوگیری از ورود نور چراغ‌های خیابان از پرده‌های خیلی پررنگ و یا از آستر استفاده کنید. هم چنین وسایل الکتریکی را خاموش کنید و هر وسیله دیگری را که نور تولید می‌کند از اتاقتان خارج کنید. (اگر نگران بیدار شدن به موقع هستید، به‌جای بیرون بردن ساعت زنگدارتان، آن را بپوشانید.) درنهایت لامپ‌های چراغ کنار تخت خود را که وات بالاتری دارد با لامپ‌های کم نورتر تعویض کنید. شب هنگام که با خواندن کتابی در تخت خود مشغول استراحت از کار روزانه هستید این اقدامات به خوابیدن شما کمک می‌کند.

 

دما

5 علت مناسب نبودن اتاق خواب

بعضی شب‌ها به شدت احساس گرما می‌کنید و شب‌های دیگر به شدت سردتان است. هنگامی می‌توانید بخوابید که راحت و آسوده باشید و دمای مرکزی بدنتان کاهش پیدا کند. اگر دمای بدنتان بسیار بالا (یا بسیار پایین) باشد ترموستات درونی بدنتان نوسان می‌کند که منجر به خواب آشفته می‌شود.

 

راه‌حل‌ها: هر شخصی در دمای متفاوتی احساس راحتی می‌کند، بنابراین با آزمایش کردن، دمای مناسب بدنتان را بیابید. پاسخ درستی وجود ندارد، اما درمجموع می‌توان گفت که هوای خنک بهتر از هوای گرم است - از 18 درجه سانتی‌گراد شروع کنید. می‌توانید از پنکه و پتو برای تنظیم دما کمک بگیرید، اما بدانید که مواد استفاده شده برای روکش تختخواب نیزدر دما تفاوت ایجاد می‌کند. برای مثال بالش‌ها و تشک‌های ابری گرم تراز بالش‌ها و تشک‌های سنتی‌تر هستند. در صورتی که هم چنان دچار مشکل بی‌خوابی هستید، رختخواب و پدهایی را که دمای بدنتان را پایین‌تر نگه می‌دارند آزمایش کنید.

 

سرو صدا

5 علت مناسب نبودن اتاق خواب

انواع کامیون‌های زباله که در ساعت‌های اولیه صبح کار می‌کنند را نمی‌توان نادیده گرفت. اما زمانی که محیط بیش از اندازه آرام و بی‌صدا است کوچک‌ترین اختلال می‌تواند به ابعاد حماسی برسد و متوجه می‌شوید که به کوچک‌ترین صدا مانند زمزمه‌های عجیب و چکه شیر آب حساس شده‌اید. به هر حال نیاز است راهی برای جلوگیری از این صداها بیابید.

 

راه‌حل‌ها: اگر صدا بیش از حد بلند است استفاده از گوش‌گیر راه‌حل اول است. یا برای هرگونه صدایی که چرخه خواب رم شما را نقض می‌کند، از یک دستگاه تولید وایت نویز- یا حتی یک پنکه ساده- استفاده کنید. اگر صدا واقعاً آزاردهنده است، تا جایی که ممکن است از آن دور شوید. یا تخت خود را به سمت دیوار دیگری در اتاق منتقل کنید تا سرو صدای همسایه را نشنوید. یا حتی اگر می‌توانید، اتاق خوابتان را با اتاق دیگری عوض کنید.

 

تشک

5 علت مناسب نبودن اتاق خواب

داشتن تشک سالم و راحت برای داشتن خواب خوب بسیار مهم است.

راه‌حل‌ها: در هر فصل تشک خود را در وضعیتی متفاوت قرار دهید، به این ترتیب که تشک را طوری بچرخانید که همیشه بهترین وضعیت برای خواب شما وجود داشته باشد.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040