۱۶ تير ۱۳۹۳

10 عادت که برای شاد‌بودن باید آنها را ترک کرد

۱۶ تير ۱۳۹۳ 5352 بازدیدکننده 0 نظر
10 عادت که برای شاد‌بودن باید آنها را ترک کرد در این مقاله می خوانید

در این مقاله ما به شما یاد می دهیم چگونه می توان با انجام ندادن و ترک برخی رفتارها شادتر زندگی کرد. ...

10 عادت که برای شاد‌بودن باید آنها را ترک کرد

زمانی که شما انجام کارهای اشتباه را ترک می‌کنید، فضای بیشتری برای چیزهایی که شما را خوشحال می‌کنند ایجاد می‌شود. پس از امروز …

 

معطل گذاشتن اهداف خودتان را ترک کنید

بعضی از افراد آرزوی موفقیت را در سر می‌پرورانند، در حالی که دیگران بیدار شده و به‌سختی برای آن کار می‌کنند. معمولاً زمانی که بیشتر از همیشه به حرکت و تغییر نیاز است، در برابر آن‌ها مقاومت می‌شود. کنترل خودتان را به دست بگیرید و نظم و انضباط داشته باشید. عذر و بهانه آوردن برای یک‌چیز، ناگهان آن را سخت‌تر و ترسناک‌تر می‌کند. چیزی که شما امروز شروع نکنید، فردا به پایان نمی‌رسد. و هیچ‌چیز بیشتر از تأخیر دائمی یک وظیفه نیمه تمام باعث ایجاد استرس نمی‌شود.

راز پیش افتادن این است که صرفاً کار را شروع کنید. شروع کردن، معمولاً به خودی خود کافی است که شما را در یک مسیر حرکت دائمی قرار بدهد. پس خط پایان را فراموش کرده و بر روی برداشتن اولین قدم تمرکز کنید. به خودتان بگویید که " من می‌خواهم این کار را با یک‌قدم کوچک و ناکامل شروع کنم". همه آن گام‌های کوچک باهم جمع شده و شما واقعاً خواهید توانست که به‌سرعت تغییرات را مشاهده کنید.

 

سرزنش دیگران و بهانه‌جویی را ترک کنید

به خاطر چیزهایی که دارید و یا ندارید، و یا احساسی که دارید و یا ندارید، دیگران را سرزنش نکنید. وقتی که شما به خاطر وضعیتی که دچار آن شده‌اید، دیگران را سرزنش می‌کنید، باعث انکار مسئولیت از خود و تداوم آن مشکل می‌شوید. با سرزنش و بهانه‌جویی انرژی خودتان را تلف نکرده و شروع به پذیرش مسئولیت زندگی خودتان بکنید. سرزنش کردن، فقط یک بهانه دیگر است و بهانه‌جویی، یک‌قدم دیگر به سمت شکست است. شما فقط مسئول تصمیم‌گیری و انتخاب‌های زندگی خودتان هستید.

 

تلاش برای جلوگیری از تغییر را ترک کنید

اگر هیچ‌چیز تغییر نمی‌کرد، یک طلوع خورشید در صبح روز بعد وجود نداشت. حتی اگر تمام دنیا در اطراف ما در حال تغییر باشد، بازهم بیشتر ما از جایی که هستیم رضایت داریم. اینکه یاد بگیریم تغییر را بپذیریم، برای شادی و موفقیت کلی ما، حیاتی است. برای اینکه زمانی که ما تغییر می‌کنیم، رشد می‌کنیم، و شروع به دیدن جهانی می‌کنیم که هیچ‌گاه فکر نمی‌کردیم ممکن باشد.

فراموش نکنید، هرچقدر شرایط الآن خوب و یا بد باشد، تغییر خواهد کرد. این‌یکی از چیزهایی است که می‌توانید از آن مطمئن باشید. پس با آغوش باز پذیرای تغییر باشید و بدانید که تغییرات به دلیلی اتفاق می‌افتد. شاید این دلیل از ابتدا برای شما ساده و یا بدیهی نباشد، اما درنهایت ارزش خود را نشان خواهد داد.

 

تلاش برای کنترل چیزی که غیرقابل کنترل است را ترک کنید

اگر سعی ‌کنید که همه‌چیز را کنترل کنید، و سپس نگران چیزهایی باشید که نمی‌توانید کنترل کنید، عمری همراه با سرخوردگی و ناراحتی را برای خودتان رقم می‌زنید.

برخی از نیروها از کنترل شما خارج هستند، ولی شما می‌توانید واکنشی که نسبت به آن‌ها نشان می‌دهید را کنترل کنید. زندگی هر فردی جنبه‌های مثبت و یا منفی دارد، و شاد بودن و یا ناراحت بودن ما به میزان زیادی به این بستگی دارد که بر روی کدام جنبه تمرکز می‌کنیم. بهترین کاری که می‌توانی انجام دهید این است که چیزهایی را که نمی‌توانید کنترل کنید را رها کرده و انرژی خودتان را صرف چیزهایی کنید که می‌توانی کنترل کنید (همانند رفتارتان).

 

تحقیر کردن خودتان را ترک کنید

هیچ‌چیز بیشتر از سرزنش خودتان، نمی‌تواند باعث شکست شما بشود. ذهن ما اگر به‌درستی استفاده بشود یک ابزار فوق‌العاده خواهد بود، اما زمانی که به‌اشتباه استفاده شود تبدیل به یک ابزار بسیار مخرب خواهد شد. مراقب صحبت‌های ذهنی با خودتان باشید. همه ما در داخل ذهنمان در سکوت با خودمان صحبت می‌کنیم، اما همیشه از صحبت‌هایی که در حال انجام شدن است و اثری که این صحبت‌ها به روی ما دارد آگاه نیستیم.

همان‌طور که هنری فورد یک‌بار گفت: " چه فکر کنید که می‌توانید، و یا فکر کنید که نمی‌توانید، حق با شماست."، یکی از دلایل اصلی شکست ما، شک داشتن به خودمان و صحبت‌های ذهنی منفی با خودمان است. روش چیره شدن به افکار منفی و احساسات مخرب، این است که احساسات متقابل و مثبتی که از آن‌ها قوی‌تر و مؤثرتر باشند را در خود ایجاد کنیم. به صحبت‌های ذهنی با خودتان گوش کنید و افکار منفی را با افکار مثبت تعویض کنید، و باگذشت زمان، خواهی دید که خط سیر زندگی شما عوض‌شده است.

 

انتقاد از دیگران را ترک کنید

حس منفی‌ای که شما در دیگران ایجاد می‌کنید، به‌تدریج شادی شما را از بین خواهد برد. هنگامی‌که شما عیوب خود را پذیرفته و با آن‌ها راحت هستید، از عیوبی که در مردم می‌بینید احساس خطر نکرده و آن‌ها باعث رنجاندن شما نمی‌شوند.

پس انقدر نگران معایبی که در دیگران می‌بینید نباشید و بر روی معایب خودتان تمرکز کنید. اجازه دهید که رشد ثابت و بهبود در زندگی خودتان، آن‌قدر شما را مشغول خود کند که دیگر زمانی برای انتقاد از دیگران نداشته باشید.

 

فرار از مشکلات و ترس‌های خودتان را ترک کنید

به من اعتماد کنید، اگر همه افراد مشکلاتشان را در یک توده روی‌هم می‌انداختند و به شما نشان می‌دادند، شما مشکلاتتان را از آن برمی‌داشتید. به‌سرعت با مشکلات و ترس‌های خودتان روبه‌رو شوید و از آن‌ها فرار نکنید. بهترین راه‌حل این است که هرچقدر که آن‌ها سنگین و سخت به نظر می‌رسند، با آن‌ها شاخ به شاخ شوید.

ترس‌ها، جلوی تصمیم‌گیری و استفاده از فرصت‌ها را می‌گیرند. آن‌ها شما را به یک فضای کوچک که در آن کاملاً احساس راحتی می‌کنید، محدود می‌کنند. اما داستان زندگی شما، ترکیبی از تجربه‌های منحصربه‌فرد ویژه است که برای بسیاری از آن‌ها، لازم است که از محدوده راحتی خودتان خارج شوید.به زندگی که در آن اجازه دهید ترس‌ها و نگرانی‌های شما، شما را کنترل کنند، " زندگی " گفته نمی‌شود، بلکه آن صرفاً وجود داشتن است.

حرف نهایی: یا شما باید ترس‌ها و مشکلات خودتان را کنترل کنید، و یا آن‌ها درنهایت شما را کنترل خواهد کرد.

 

زندگی در یک مکان و یا زمان دیگر را ترک کنید

برخی از افراد تمام طول زندگی‌شان را صرف تلاش برای زندگی در یک مکان و یا زمان دیگر می‌کنند. آن‌ها در مورد اتفاقات گذشته، اتفاقات آینده، و کارهایی که انجام داده‌اند، تأسف می‌خورند. با این حال، ‌گذشته عبور کرده است و آینده هنوز وجود ندارد. هرچقدر هم که ما تأسف آن‌ها را بخوریم، هیچ‌چیزی تغییر نمی‌کند.

یکی از عمیق‌ترین پارادوکس‌های زندگی این است که روشنی آینده‌ی ما‌، به این بستگی دارد که کاملاً بر روی کاری که در حال حاضر انجام می‌دهیم تمرکز کنیم.

ما باید در این لحظه زندگی کنیم. زندگی در لحظه نیاز به آگاهی از حال حاضر دارد. زمانی که در حال کار کردن هستید، در مورد رفتن به تعطیلات خیال‌پردازی نکنید، و زمانی که در تعطیلات به سر می‌برید، نگران جمع شدن کارها بر روی میزتان نباشید. برای این لحظه زندگی کنید. زیبایی‌هایی که در اطراف شما وجود دارد را درک کنید.

 

سعی نکنید کسی باشید که نیستید

یکی از بزرگ‌ترین چالش‌ها در زندگی این است که در دنیایی که تلاش می‌کند شما را تبدیل به کسی که نیستید بکند، خودتان باشید. همیشه افرادی زیباتر، باهوش‌تر، و جوان‌تر از شما وجود خواهند داشت، ولی شما آن‌ها نیستید. برای اینکه مردم شما را دوست داشته باشند تغییر نکنید. اگر خودتان باشید، مردم به درستی عاشق شما خواهند شد، و شما هم بیشتر عاشق خودتان خواهید شد.

 

ناسپاسی را ترک کنید

همه قطعات پازل زندگی در ابتدا این‌طور به نظر نمی‌رسد که باهم تناسب داشته باشند، ولی به‌مرور زمان خواهید دید که آن‌ها کاملاً باهم سازگار هستند. بنابراین از چیزهایی که برای شما مفید نبودند تشکر کنید، برای اینکه آن‌ها فضا را برای چیزهایی که برای شما مفید بودند باز کردند. از کسانی که شما را ترک کردند تشکر کنید، برای اینکه آن‌ها فضا را برای افرادی که شما را ترک نخواهند کرد باز کردند.

هرچقدر که زندگی شما خوب یا بد است، هرروز صبح باحالتی از خواب بیدار شوید که از زندگی متشکر هستید. افرادی درجاهای دیگر دنیا وجود دارند که به‌شدت برای زندگی خودشان مبارزه می‌کنند. به‌جای فکر کردن به نداشته‌های خود، به چیزهایی که دارید فکر کنید.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040