۴ تير ۱۳۹۳

دوخت روکش نیمکت

۴ تير ۱۳۹۳ 22490 بازدیدکننده 0 نظر
دوخت روکش نیمکت در این مقاله می خوانید

اگر از طرح روکش کوسن و نیمکت خانه خسته شده اید خوب است برای آن روکش جدید بدوزید.با کمی حوصله و دقت می توانید نیمکت زیبایی داشته باشید ما روش دوختن روکش نیمکت را به شما یاد می دهیم. ...

دوخت روکش نیمکت

امروزه می‌خواهیم روشی به شما آموزش دهیم تا برای خود روکش نیمکت و کوسن بدوزید. قبل از شروع کار می‌خواهیم به شما یک راز کوچک را بگوییم. روکش نیمکت و میز کنار آن که در عکس مشاهده می‌کنید در واقع پرده‌ی حمام هستند !

 

دوخت روکش نیمکت

شما درست خواندید. پرده‌های حمام نه تنها گران نیستند بلکه بادوام بوده و در مقابل رطوبت مقاوم هستند. این موارد آن‌ها را برای استفاده در بیرون از خانه، تبدیل به گزینه‌ای عالی کرده است.

 

دوخت روکش نیمکت

 

مواد لازم

دوخت روکش نیمکت

 

تشک اسفنجی به ضخامت 10 سانتی متر

پنبه حلاجی شده برای پوشش تشک

نخ همرنگ تشک

پارچه برای پوشاندن 6 سمت تشک ( یا پرده‌ی حمام ارزان‌قیمت )

برچسب ولکرو (برچسب قلاب دار)

ماژیک

سنجاق

نوار اریب

چرخ خیاطی پایه دار

اتو

قیچی

چاقوی برش الکتریکی  ( اگر می خواهید خودتان تشک ابری را ببرید.)

 

خوب! کار خودمان را شروع می کنیم. تشک ابری را آماده کنید، آن را روی نیمکت بگذارید. قسمتی را که می خواهید ببرید را خط بکشید.

 

دوخت روکش نیمکت

از یک چاقوی الکتریکی استفاده کرده و تشک ابری را ببرید.

 

پنبه حلاجی شده را اطراف تشک بپیچانید. لبه‌های آن را ببرید تا سایزش درست شود. ما در اینجا به اندازه ای که دو لایه‌ روی تشک و یک لایه زیر آن پیچیده شود، پنبه داشتیم. این باعث می شود که تشک نرمتر باشد.

 

دوخت روکش نیمکت

پارچه‌ی خود را به شکل دو لایه پهن کنید ( منظور پرده‌ی حمام است). تشک را روی آن قرار دهید. حدود 2  سانتی‌متر بزرگ‌تر از تشک هر سمت را علامت بزنید. 

 

دوخت روکش نیمکت

هر دو لایه را ببرید. این کار به شما دو تک پارچه برای پوشش بالا و پایین تشک می‌دهد. 

 

دوخت روکش نیمکت

 سپس 4 تکه پارچه به شکل نوار برای اطراف تشک ببرید. طوری ببرید که عرض آنها، 5 سانتی‌متر از عرض اطراف تشک آن بزرگ‌تر باشد. 

 

دوخت روکش نیمکت

اگر تشک ابری شما هشت سانتی‌متر است و از یک یا دو لایه پنیه زده شده استفاده می‌کنید، می‌توانید از این ابعاد برای نوارهای خود استفاده نمایید: 

 

جلو: عرض 11 سانتی‌متر و طول + 5 سانتی‌متر

طرفین (چپ و راست): عرض 11 سانتی‌متر و طول + 5 سانتی‌متر

پشت : عرض 14 سانتی‌متر و طول + 5 سانتی‌متر

کاور پشت روکش : عرض 9 سانتی‌متر و طول + 5 سانتی‌متر

پشت پهن تر است و دو نوار دارد زیرا ما نیاز داریم برای دوخت روکش یک نوار روی‌هم افتاده بدوزیم. 

 

دوخت روکش نیمکت

سرهم‌بندی کردن طرفین. 4 نوار را اطراف تشک خود قرار دهید به طوری که سمت درست کار رو به داخل باشد.  لبه‌هایی را که به گوشه های تشک می رسند را سنجاق کنید. نوار پشتی از یک سمت باید با لبه‌ها تنظیم شود اما از طرف دیگر 4 سانتی‌متر بلندتر باشد. 

 

دوخت روکش نیمکت

طرفین را جدا کرده و جایی که سنجاق وجود دارد را کوک بزنید. زمانی که به نوار پشت رسیدید  بخش اضافی را تا بزنید تا هم ارتفاع همان نوارهای باقی‌مانده باشد. 

 

دوخت روکش نیمکت

سپس نوار پشت را روی پارچه بدوزید تا محکم شود.

 

دوخت روکش نیمکت

نوارهای دو طرف را الآن کنار بگذارید. زمان آن رسیده است تا نوار درزها را به رویه‌ی تشک سوزن کنید. برای اضافه کردن نوارها، آنها را طوری روی تشک قرار دهید که روی درست آن رو به بالا باشد. نوارها را بر روی تشک سوزن کنید. نوار را با لبه‌های تشک تنظیم کنید. دقت کنید لبه‌ی خارجی نوار ، با لبه خارجی پارچه ست شود.

 

دوخت روکش نیمکت

زمانی که به یک گوشه‌ی کار رسیدید، لبه‌ی پارچه ای نوار را تا طناب آن برش دهید. سپس نوار درز را با زاویه‌ی 90 درجه چرخانده  و به سوزن زدن آن ادامه دهید. 

 

دوخت روکش نیمکت

زمانی که به ابتدای نوار سوزن زده شده رسیدید، حدود 5 سانتی‌متر آن ها را روی هم انداخته و اضافی آن را ببرید. 

 

دوخت روکش نیمکت

قسمت بالای کار شما باید مانند این به نظر برسد:

 

دوخت روکش نیمکت

قسمت بالای کار را زیر چرخ خیاطی گذاشته و نوار را در جای خود به پارچه بدوزید. سوزن چرخ خیاطی شما باید خیلی نزدیک به گوشه نوار باشد، اما نباید طناب آن را کوک زد. این‌ جایی است که تسلط شما در استفاده از چرخ خیاطی خیلی می تواند به شما کمک کند.

 

دوخت روکش نیمکت

با دقت دوخته و جایی که نوار درز روی هم افتاده است را دوخت زیگزاگ بزنید.

 

دوخت روکش نیمکت

قسمت بالا و طرفین را وصل کنید. پارچه‌ی روی کار را روی تشک پهن کنید. نوارهای طرفین را برداشته و سوزن کردن آن‌ها به پارچه‌ی روی تشک را آغاز کنید.  لبه‌ی بخش پشتی باید روبه بالا بوده و از نوار درز دور بماند. سنجاق‌ها را نزدیک به نوار درز قرار دهید اما روی آن نگذارید. سعی کنید لبه‌های پارچه های کناری را با زاویه‌های 90 درجه نوار تنظیم کنید. 

 

دوخت روکش نیمکت

پارچه های گوشه ها را به تکه‌ی بالایی بدوزید. این بار نیز سوزن شما باید به طناب درز نزدیک باشد اما روی آن قرار نگیرد. این کار کمی نیاز به مهارت دارد زیرا شما نوار درز را نمی‌بینید اما می‌توانید آن را حس کنید. از انگشت‌هایتان برای مشخص کردن مسیر استفاده کنید. ( نوار درز با فلش قرمز در شکل زیر نشان داده شده است )

 

دوخت روکش نیمکت

کاور بخش رویی را برگردانید تا سمت درست کار بیرون باشد و سپس آن را امتحان کنید تا اندازه‌ی تشک باشد. 

 

دوخت روکش نیمکت

مراحل بالا را برای افزودن نوار درز به کاور زیرین تکرار کنید. 

 

دوخت روکش نیمکت

اضافه کردن نوار پشتی : حالا تکه پارچه برای روی نوار پشتی که تنها مانده بود را بردارید.  از سه سمت لبه‌های آن را دو بار تا بزنید (2 تا کوتاه و یکی بلند) تا نوار را لبه‌دار کند. لبه را با اطو صاف کنید.

 

دوخت روکش نیمکت

تکه پارچه را در امتداد لبه‌ی تا شده کوک بزنید. (شکل پایین)

 

دوخت روکش نیمکت

همان طور که در شکل نشان داده شده است، نوار را روی لبه‌ی پشتی پنل زیرین تشک قرار داده و آن را سوزن کنید. لبه‌های خام ( پشت نوار ) باید رو به بالا باشد. 

 

دوخت روکش نیمکت

نوار پشتی را کنار نوار درز، روی پارچه بخش زیر تشک کوک بزنید. حدود 2.5 سانتی‌متر از پارچه در هر دو انتها باید بیرون باشد. آن را آزاد بگذارید تا بتوانید بعداً به داخل تشک فرو کنید. 

 

دوخت روکش نیمکت

پارچه‌ی بالا و حاشیه های کار را برگردانید تا پشت آن‌ها رو به بیرون باشد و تشک خود را داخل آن قرار دهید. سپس به طریقی که در شکل نشان داده شده است صفحه‌ی زیرین را روی آن بخوابانید. 

 

دوخت روکش نیمکت

پارچه مربوط به پایین تشک را به پارچه حاشیه ها وصل کنید، همان طور که برای قسمت بالایی این کار را انجام داده بودید. این بار سمت پشت کار را سوزن نزنید ( جایی که دو تکه پارچه روی هم افتاده‌اند ) 

 

دوخت روکش نیمکت

حالا زمان آن است که تمامی بخش‌های اضافی درزهایی که قبلاً دوخته بودید را ببرید. ( زیراً پارچه‌ی زیادی زیر چرخ خیاطی خواهد رفت و با این کار، امکان گیر کردن پارچه ها کمتر می شود.)

 

دوخت روکش نیمکت

لبه‌ها را با زاویه ببرید.

 

دوخت روکش نیمکت

با دقت زیاد، کاور متصل شده را از تشک جدا کنید. 

 

دوخت روکش نیمکت

دو طرف کار و جلوی کاور را با چرخ خیاطی بدوزید. قسمت انتهای کاور را باز بگذارید. به یاد داشته باشید از انگشتانتان استفاده کنید تا نوار درز را احساس کنید. 

 

دوخت روکش نیمکت

روکش را برگردانید تا روی آن بیرون باشد و سپس تشک را داخل آن کنید.

 

دوخت روکش نیمکت

اندازه‌ی آن را چک کرده و اطمینان یابید هیچ پارچه‌ی اضافی ای در حین دوخت رها نشده باشد. 

 

دوخت روکش نیمکت

در پشت کار باید همانند شکل زیر، بخشی باز داشته باشید. 

 

دوخت روکش نیمکت

اضافه کردن نوار برچسبی (نوار ولکرو/بست قلاب دار). نوار ولکرو خود را بیرون بیاورید. 

 

دوخت روکش نیمکت

قسمت چسبی و جلوی نوار را روی دو نوار پارچه‌ای پشت کار وصل کنید. من از 4 نوار به طول 8 سانتی‌متر استفاده کردم که در امتداد قسمت باز پارچه با فاصله مساوی استفاده شده بودند.

 

دوخت روکش نیمکت

نوار چسبی را روی تشک بدوزید. شما می‌توانید از دوخت زیگزاگ برای محکم تر شدن استفاده کنید.

 

دوخت روکش نیمکت

درستی و مناسب بودن نوار چسبی (نوار ولکرو) را امتحان کنید. 

 

اگر همه چیز خوب است می‌توانید رویه را برگردانده و تمامی قسمت‌های اضافی را ببرید. سپس دوباره آن را چرخانده و درست کرده و تشک را داخل آن قرار دهید. 

 

تمام شد! شما به همین راحتی، یک روکش زیبا و قابل شستشو برای خود درست کردید.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040