۳۱ خرداد ۱۳۹۳

چگونه ویژگیهای شخصیتی خودمان را تشخیص دهیم؟

۳۱ خرداد ۱۳۹۳ 4590 بازدیدکننده 0 نظر
چگونه ویژگیهای شخصیتی خودمان را تشخیص دهیم؟ در این مقاله می خوانید

همه ما داری ویژگی های شخصیتی خاصی هستیم و گاهی شاید خودمان از این ویژگی ها غافل باشیم ما در این جا به شما می گوییم که چگونه ویژگی های شخصیتی خودتان را تشخیص دهید.. ...

چگونه ویژگیهای شخصیتی خودمان را تشخیص دهیم؟

 

چگونه ویژگیهای شخصیتی را تشخیص دهیم؟ 

روانشناسان معتقدند که پنج صفت شخصیتی اصلی، در واقع پنج بعد اساسی شخصیت انسان هستند. این صفتها عبارتند از: باز (یا گشوده)، وظیفه شناس، برونگرا، سازگار و نوروتیک. این صفات شخصیتی، بر زندگی ما به شیوه های مختلف، از سرگرمیهایی که دنبال میکنیم تا حرفه شغلی مان تاثیر میگذارند. در بسیاری از مشاغل از متقاضیان آزمون روانشناسی گرفته میشود تا مشخص شود که آیا فرد متقاضی، شخصیت مناسبی برای این شغل دارد یا نه. با پاسخ دادن به چند سوال ساده این ویژگیهای شخصیتی را در خانه میتوانید تشخیص دهید . 

 

دستور العمل

1- ببینید آیا ویژگیهای یک شخصیت باز را دارید یا خیر. این ویژگی شامل ماهیت کنجکاو و تمایل به ماجراجویی در فرد است. افرادی که صفت شخصیتی باز دارند به ایده های غیر معمول و هنر علاقه مند هستند. آنها ترجیح میدهند وقتشان را تنها بگذرانند و ایده ها یا سرگرمیهایی که نیاز به تخیل قوی دارد، مانند نویسندگی یا نقاشی، را دنبال کنند. افراد دارای شخصیت باز، همچنین بسیار هیجانی یا احساسی هستند. این افراد در مشاغلی که به آنها آزادی در خلاقیت میدهد عالی عمل میکنند. 

 

2- ببینید آیا ویژگیهای شخصیت وظیفه شناس را دارید یا خیر. این ویژگیها شامل سخت کوشی شدید و خویشتن داری است. افرادی که شخصیت وظیفه شناس دارند وقایع برنامه ریزی شده را ترجیح میدهند و از غافلگیری متنفرند. این افراد به ندرت تکانشی هستند و با حفظ برنامه زمانی کامل، همه چیز را تحت کنترل دارند. این میتواند به خاطر نیاز به کامل و بی نقص بودن، موجب رفتار وسواسی شود. شخصیتهای وظیفه شناس در مشاغلی که نیاز به کمال گرایی دارد عالی عمل میکنند. 

 

3- بررسی کنید ببینید ویژگیهای شخصیت برونگرا دارید یا خیر. این ویژگیها شامل پر انرژی و خوش برخورد بودن است. افرادی که شخصیت برونگرا دارند بسیار اجتماعی بوده و به مهمانی علاقه مند هستند. این افراد عاشق توجه هستند و با خوشحالی به افراد غریبه نزدیک شده و سر سخن را باز میکنند. شخصیتهای برونگرا به دنبال هیجاناتی مانند ترن هوایی یا پرش با چتر هستند. شخصیتهای برونگرا به خاطر مشکل در تمرکز در به انجام رساندن اهداف مشکل دارند. این افراد در مشاغل سریع و همراه با هیجان مانند نجات غریق یا گروههای واکنش فوریتی (اورژانسی) عالی هستند.  

 

4- مشخص کنید آیا ویژگیهای شخصیت سازگار را دارید یا خیر. این ویژگیها شامل علاقه صادقانه به مشکلات و زندگی دیگران است. افرادی که شخصیت سازگار دارند احساسات خود را بروز داده و بیشتر با دیگران همدلی میکنند. این افراد نیاز شدیدی به مورد پذیرش بودن دارند، اما به ندرت اگر لازم باشد بر روی نظرات خود می ایستند و معتقدند که دیگران صادق و قابل اعتماد هستند، حتی اگر چنین نباشد. شخصیتهای سازگار، اگر بتوانند، هرگز تنش و یا تغییری ایجاد نمیکنند. این افراد در مشاغلی که نیاز به مهربانی و درک دارد مانند مددکاران اجتماعی یا پزشکی موفق هستند. 

 

5- ببینید آیا ویژگیهای شخصیت نوروتیک را دارید یا نه. این ویژگی شخصیتی نادرترین شخصیت در این 5 گروه است. افرادی که نوروتیک هستند بیشتر مواقع عصبی و تحریک پذیر هستند. این افراد به شدت به هیجانات ناخوشایند مانند عصبانیت یا افسردگی واکنش نشان میدهند. افرادی که شخصیت نوروتیک دارند وقتشان را صرف نگرانی در زندگی کرده و به سادگی دچار استرس میشوند. این افراد مستعد مشکلات روانی مانند اختلال دو قطبی و افسردگی هستند. شخصیت نوروتیک با شغل درگیر بوده و نسبت به چهار شخصیت دیگر حقوق بسیار پایین تری کسب میکند. 

 
 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040