۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۳

روش دوخت روبالشتی های تزئینی

۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۳ 24796 بازدیدکننده 3 نظر
روش دوخت روبالشتی های تزئینی در این مقاله می خوانید

روبالشتی هایی که رنگ‌های شادی دارند، هدیه بسیار خوبی محسوب می‌شوند. سعی کنید از رنگ‌های شاد که شما را به یاد جشن و مهمانی می‌اندازند استفاده کنید. ...

روش دوخت روبالشتی های تزئینی

روش دوخت روبالشتی های تزئینی 

 

 روکش های تزئینی بالشت

وسایل مورد نیاز 

پارچه

قیچی

سوزن 

نخ هم رنگ پارچه 

سنجاق معمولی 

چرخ خیاطی

اتو

 

پارچه‌های مورد نظر خود را انتخاب کنید 

شما به سه نوع پارچه با رنگ‌های مطابق هم نیاز دارید. از یک پارچه به عنوان روکش اصلی، از پارچه دیگر به عنوان پارچه تزیینی برای دور حاشیه شکاف ورودی و از پارچه سوم برای قسمت بالایی بالشت استفاده کنید.

از سه پارچه با رنگ‌های مختلف و یا با الگوهای متفاوتی که رنگ‌های مشابهی دارند استفاده کنید. البته لازم نیست که رنگ پارچه‌ها کاملاً با یکدیگر تطابق داشته باشند، ولی بهتر است برای زیبایی بیشتر کار، یک یا دو رنگ در آن‌ها مشترک باشد.

سعی کنید از رنگ‌های شاد که شما را به یاد جشن و مهمانی می‌اندازند استفاده کنید. روبالشتی هایی که رنگ‌های شادی دارند، هدیه بسیار خوبی محسوب می‌شوند. 

 

پارچه را به اندازه لازم ببرید 

 

 روکش های تزئینی بالشت

با استفاده از قیچی تکه‌های پارچه را به اندازه مورد نیاز برش دهید. برای درست کردن یک روبالشتی استاندارد، پارچه اصلی را به اندازه 70×115 سانتی‌متر، پارچه دوم را به اندازه 30×115 سانتی‌متر، و پارچه تزیینی سوم را در اندازه 5×115 سانتی‌متر برش بدهید.

 

پارچه را اتو ‌کنید 

 

 روکش های تزئینی بالشت

برای آماده کردن پارچه‌ها برای چرخ کردن، با استفاده از اتو چین و چروک پارچه‌ها را از بین ببرید. تکه بزرگ و تکه متوسط را کاملاً اتو کنید. تکه نازک را از درازا تا کرده و دو سر آن را کنار هم قرار دهید و سپس آنرا اتو کنید.

 

پارچه‌ها را در کنار هم قرار دهید

 

 روکش های تزئینی بالشت

پارچه با اندازه متوسط را در قسمت سمت راست سطح کار خود قرار دهید. پارچه تزئینی را با حاشیه پارچه متوسط طوری هماهنگ کنید که قسمت بیرونی آن با حاشیه پارچه متوسط هماهنگ بوده و قسمت تاخورده آن به سمت داخل باشد. در نهایت تکه بزرگ پارچه را روی پارچه متوسط و پارچه تزئینی قرار بدهید.

مطمئن شوید که حاشیه تمام پارچه‌ها کاملاً با یکدیگر هماهنگ باشند.

برای نگه داشتن پارچه‌ها در کنار یکدیگر، از چند سنجاق استفاده کنید.

 

پارچه را روی هم جمع کنید 

 

 روکش های تزئینی بالشت

با استفاده از انگشتان خود تکه بزرگ پارچه را از قسمت پایین به سمت بالا لوله کنید. این کار را تا زمانی انجام دهید که قسمت لوله شده چند سانتی‌متر با لبه سوزن خورده فاصله داشته باشد. حالا پایین تکه متوسط پارچه را گرفته و آن را روی قسمت لوله شده طوری قرار دهید که با حاشیه بالایی پارچه‌ها هماهنگ باشد. برای نگهداشتن پارچه‌ها در کنار یکدیگر از سنجاق های بیشتری استفاده کنید.

 

لبه را بدوزید 

 

 روکش های تزئینی بالشت

با استفاده از چرخ خیاطی و یا نخ و سوزن، قسمت بالای پارچه‌ها که به آن سنجاق زده بودید را به هم بدوزید. خط دوخت باید حدود یک سانتی‌متر از لبه بالایی پارچه‌ها فاصله داشته باشد. پس از کامل شدن دوخت سنجاق‌ها را جدا کنید.

مطمئن شوید که تمام لایه‌های پارچه به هم دوخته شوند.

مراقب باشید که خط دوخت، تا جایی که ممکنست مستقیم و صاف باشد. اگر نیاز بود که کار دوخت را از اول انجام دهید از یک نخ بازکن برای باز کردن نخ‌های دوخته شده استفاده کنید. 

 

قسمت لوله شده پارچه را بیرون بیاورید 

 

 روکش های تزئینی بالشت

تکه متوسط پارچه را بیرون بکشید تا پارچه حلقه شده بزرگ زیر آن را بتوانید ببینید. به آرامی حلقه پارچه را بیرون کشیده و آن را برگردانید و روی سطح کار خودتان صاف کنید. روبالشتی را اتو کنید، به‌طوری‌که تمام بخش‌های آن کاملاً صاف بشود. 

 

حاشیه‌ها را بدوزید

 

 روکش های تزئینی بالشت

روبالشتی را برگردانید به طوری که قسمت‌های انتهایی روی هم قرار بگیرند. با استفاده از چرخ خیاطی و یا نخ و سوزن لبه‌های دوخته نشده روبالشتی را بدوزید. قسمت پایین روبالشتی را باز نگه دارید.

 

قسمت رویی روبالشتی را به بیرون برگردانید

 

 روکش های تزئینی بالشت

روبالشتی را صاف کرده و قبل از اینکه روی بالشت قرار دهید یک بار دیگر اتو کنید. 

 

پایان

 

 روکش های تزئینی بالشت

 
 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040