۲۶ تير ۱۳۹۲

7 عادت که از خوابیدن شما جلوگیری می کند

۲۶ تير ۱۳۹۲ 4972 بازدیدکننده 5 نظر
7 عادت که از خوابیدن شما جلوگیری می کند در این مقاله می خوانید

آیا شما هم جزو آن دسته از افراد هستید که در خوابیدن مشکل دارند؟ این مقاله ممکن است بتواند به شما در کنار گذاشتن عادات بد خواب و داشتن خوابی آرام و راحت کمک کند. ...

7 عادت که از خوابیدن شما جلوگیری می کند

1) تبدیل شدن به جغد شب

چه کسی میگوید که سروقت خوابیدن فقط برای بچه هاست ؟! سعی کنید تا جایی که می توانید زمان خواب خود را تغییر ندهید. تغییر ساعت خواب، باعث ایجاد اختلال در ساعت بیولوژیکی بدن شده و بیخوابی و کسل بودن را به دنبال دارد. بنابراین سعی کنید همواره ساعت مشخصی را برای خواب در نظر گرفته و آنرا حفظ نمائید.

 

2) کتاب خواندن در تختخواب

مشکل خوابیدن

کتاب خواندن قبل از خواب یک عادت رایج است. مشکلی که در اینکار وجود دارد این است که انسان، در صورتی که یک کار را بطور متناوب انجام دهد، به آن عادت کرده و نسبت به آن شرطی می شود. به همین دلیل ، در صورتی که مغز شما بین کتاب خواندن و خوابیدن ارتباط شرطی ایجاد کند، دیگر شما قادر نخواهید بود بدون مطالعه به خواب روید. بنابراین توصیه می شود که از خواندن کتاب در تخت خواب خودداری کرده و کتاب را در جای دیگری بخوانید.

 

3) دیر وقت کار کردن با کامپیوتر

مشکل خوابیدن

روشنایی صفحه نمایش کامپیوتر، باعث تحریک و فعالیت بیش از حد مغز و چشم های شما می شود بنابراین توصیه می شود در صورت امکان، از استفاده مداوم کامپیوتر قبل از خواب خودداری کرده و قبل از خواب به ذهن خود آرامش دهید.

 

4) نداشتن یک تخت خواب مناسب برای خواب

مشکل خوابیدن

تهیه یک تخت خواب مناسب، می تواند کمک بسیار زیادی به خوابیدن شما بکند. به همین ترتیب، خوابیدن در تخت های نامناسب یا بر روی زمین، ممکن است مشکلاتی را برای ستون فقرات شما ایجاد کند. تخت مناسب، باید دارای تشکی راحت باشد که  بسیار سفت و یا نرم نباشد. بعلاوه، در صورتی که به پشت یا بر روی شکم میخوابید، یک بالشت نرم، و در صورتی که به پهلوها می خوابید، یک بالشت سفت را برای خوابیدن خود انتخاب کنید.

 

5) تنظیم کردن زنگ  ساعت دیجیتال

مشکل خوابیدن

سعی کنید قبل از خواب، زنگ ساعت خود را تنظیم کنید تا نه از کار خود عقب بمانید، و نه اینکه با زنگ بی موقع ساعت، دچار بی خوابی شوید. بعلاوه، سعی کنید تا جایی که می توانید اتاق خود را تاریک کرده و از ساعت های با عقربه روشن استفاده نمائید. بهتر است ساعتی که تهیه می کنید یک ساعت کتابی یا یک ساعت مسافرتی کوچک باشد تا به راحتی بتوانید آنرا جابجا کنید. البته بجای ساعت، از تلفن همراه نیز می توانید استفاده کنید.

 

6) شمردن گوسفند ها

مشکل خوابیدن

اینکار را نکنید! شمردن گوسفندهایی که با هیجان و انرژی زیاد از روی حصار میپرند آخرین چیزی است که ممکن است به خوابیدن شما کمک کند! بهتر است اینکار را زمانی که میخواهید از خواب بیدار شوید، برای ایجاد انرژی و فعال شدن ذهنتان انجام دهید! بجای شمردن گوسفندان قبل از خواب، یک منظره آرام را در ذهن خود مجسم کنید، همانند دریایی آرام و آبی که کلمه آرامش با رنگ بنفش در آن غوطه ور است و بر روی آب به آرامی بالا و پائین می رود، یه هر چیز دیگری که به آرامش شما کمک می کند.

 

7) دیر وقت ورزش کردن 

مشکل خوابیدن

فعالیت فیزیکی شدید، دما، فشار خون و سطح انرژی بدن را بالا می برد. زمانی که دمای بدن بالا است، امکان خوابیدن برای شما وجود نخواهد داشت. تحقیقات نشان داده است که در زمان خواب و قبل از آن، دمای بدن از حد طبیعی آن پائین تر است، بنابراین در صورتی که قصد خوابیدن راحت را دارید، از انجام ورزش های سنگین قبل از خواب خودداری کنید.

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040