۸ آبان ۱۳۹۲

چگونه از NLP (برنامه ریزی عصبی/کلامی) استفاده کنیم

۸ آبان ۱۳۹۲ 5948 بازدیدکننده 4 نظر
چگونه از NLP (برنامه ریزی عصبی/کلامی) استفاده کنیم در این مقاله می خوانید

برنامه‌ریزی عصبی/ کلامی از الگوهای طبیعی که در زبان شفاهی و غیرشفاهی، در طیف کامل مکالمات اتفاق می افتد بهره می‌برد با این مقاله آموزش می بینید چگونه از آن استفاده کنید. ...

چگونه از NLP (برنامه ریزی عصبی/کلامی) استفاده کنیم

مقدمه

Nero به ذهن، Linguistic به زبان، و Programming به اینکه ذهن و روش بیان چیزها توسط ما، چگونه رفتار و بدن ما را مدیریت می کنند بر میگردد. در هر فرد یک حس غالب وجود دارد که یکی از حس های بصری، سمعی، حرکتی، بویایی و یا چشایی است. NLP از این کانال‌ها، به خصوص سه مورد اول، استفاده می‌کند.

 

دستورالعمل‌ها

1. برنامه‌ریزی عصبی/ کلامی به عنوان یک راه برای درمان افراد معتاد یا ناتوان آغاز شد و به ابزاری تبدیل شد که هرکس برای رشد شخصی می‌تواند از آن استفاده کند. شما می‌توانید از NLP برای بهبود زندگی، روابط، عملکرد در یک کار مشخص و یا موفقیت در تجارت استفاده کنید. به علاوه روش‌های تغییر پیام‌های ناخودآگاهی که می توانید برای خودتان استفاده کنید را می توانید برای بهبود مکالمات و تأثیر بر واکنش‌ها و رفتارهای مشتریان ، برای آنها هم به کار ببرید.

2. سیستم اعتقادی خود را امتحان کنید. پدیدآورندگان NLP افرادی که در رشته‌ی خود از دیگران موفق تر بوده‌اند را شناسایی کرده و باورها و رفتارهای آنان را بررسی کردند. بعضی مردم اعتقاد داشتند که بدون توجه به تعداد شکست هایی که با آن مواجه شده‌اند، هر چیزی را می‌توانند انجام دهند، درحالی‌که گروهی دیگر اعتقاددارند که آن‌ها قبلاً بدشانس بوده و خیلی کم موفق شده‌اند. زمانی که متوجه شوید که خودتان دنیای خودتان را می‌سازید، می‌فهمید که قادر به تغییر آن هستید.

3. نقشه‌ی خود را عوض کنید. از زمانی که شما یک نوزاد بودید، با ربط دادن چیزها به یکدیگر حسی نسبت به دنیا را در خود ایجاد کرده اید. شما با تقویت کردن دیده‌ها، شنیده‌ها، احساسات و بوها، نقشه‌ای از محیط اطراف برای خود ایجاد کرده‌اید. یک شخص موفق یادگرفتن را ادامه داده و این نقشه‌ی ذهنی را به روز رسانی می‌کند. این ممکن است دشوار باشد، زیرا اعتقاد و وابستگی شما به مسیرهایی که از قبل برای خود ساخته اید بسیار قوی است. NLP کمک می‌کند تا این ارتباطات را به تدریج باز چینی کرده و نقشه‌ی خود را بهبود بدهید.

4. یک لنگر انتخاب کنید. لنگر یک وضعیت احساسی، و یک الگوی تحریک-واکنش جدید برای شما است. دقیقاً حالتی را که می خواهید احساس کنید، همانند آرام و مطمئن، را مشخص کنید. زمانی که شما آن حس را در گذشته داشته‌اید به یاد آورده و در ذهنتان به آن موقعیت بازگردید. نسبت به چیزهایی که می‌بینید، می‌شنوید، لمس می‌کنید و بویی که حس می‌کنید توجه داشته باشید. ببینید وقتی که مجدداً آن خاطره را در ذهن خود مرور می کنید، چه زمانی آن حالت آرامش و اطمینان در قوی ترین وضعیت خود است. مکرراً به آن زمان برگشته و آن حالت را احساس کنید.

5. لنگر را تنظیم کنید. دوباره لنگر خود را مشاهده کرده و این بار یک حالتی در دستان خود برای تطبیق دادن با حالتی که دوست دارید آنرا داشته باشید ایجاد کنید. سپس یک جمله یا عبارت که این وضعیت را شرح می دهد را برای خود ایجاد کنید. در نهایت فردی را مجسم کنید که این موقعیت را با یک روش مثبت ارائه می کند. برای ساختن یک لنگر قوی که بتوانید هر زمانی از آن استفاده کرده و بتوانید با هر کدام از حالات دست، عبارات، تصویر سازی و ... از آنها استفاده کنید، این کار را بارها تکرار کنید.

6. این توضیحات و عبارات صرفاً برای آشنایی اولیه شما با یکسری از مفهوم ها و اصطلاحات مربوط به NLP بوده و لازم است برای استفاده عملی، تکنیک های کامل تر استفاده از لنگر و موارد مشابه را یاد بگیرید.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040