۲ تير ۱۳۹۴

جی.کی.رولینگ

۲ تير ۱۳۹۴ 3595 بازدیدکننده 0 نظر
جی.کی.رولینگ در این مقاله می خوانید

جی کی رولینگ خالق مجموعه سری داستان‌های هری پاتر است، یکی از مشهورترین کتاب‌ها و فیلم‌ها در طول تاریخ. ...

جی.کی.رولینگ

زندگی

جوآن رولینگ که با نام جی.کی.رولینگ شناخته می‌شود در 31 جولای 1965 در منطقه‌ی مسکونی یاته در انگلیس متولد شد. او نام مستعار خود را از تطابق نامش با نام مادربزرگ خود، کاتلیین، انتخاب کرد.

در سال 1990 جوآن پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه اکستر برای تدریس انگلیسی به پرتغال رفت. در آنجا او با یک روزنامه‌نگار پرتغالی به نام ژورگه آرانتس آشنا شد و با هم ازدواج کردند. دختر آن هاف جسیکا، در سال 1993 متولد شد. این ازدواج به طلاق انجامید و رولینگ با دخترش به ادینبرگ رفت تا در نزدیکی خواهر کوچک‌ترش زندگی کند.  

 

زندگی نامه جی کی رولینگ

رولینگ روی کتابی کار می‌کرد که ایده‌ی آن در سال 1990 در زمان سفر با قطار از منچستر به لندن به ذهن او رسیده بود. پس از چندین بار رد شدن، او سرانجام موفق شد کتاب " هری پاتر و سنگ جادو " را به قیمت معادل 4000 دلار به فروش برساند. کتاب و سری‌های بعدی آن وقایع زندگی یک پسر جوان به نام هری پاتر و گروه دیگری از افراد در مدرسه‌ی سحر و جادوی هاگوارتز است. استقبال فوق‌العاده از این کتاب در جولای 2000 به اوج رسید، زمانی که چهارمین کتاب از سری کتاب‌های هری پاتر با نام " هری پاتر و جام آتش " سریع‌ترین کتاب پرفروش دنیا در طول تاریخ شد.

در 26 دسامبر 2001 جی کی رولینگ با پزشک متخصص بیهوشی، دکتر نیل موری، در اسکاتلند ازدواج کرد. آن‌ها دارای دو فرزند هستند.

 

شهرت و اقبال

زندگی نامه جی کی رولینگ

در تابستان 2000 سه کتاب اول از مجموعه کتاب‌های هری پاتر با نام " هری پاتر و سنگ جادو "، " هری پاتر و یادگاران مرگ" و " هری پاتر و زندانی آزکابان " در عرض سه سال حدود 480 میلیون دلار به فروش رفتند. 35 میلیون کپی از این کتاب به 35 زبان دنیا چاپ شد. در جولای 2000 " هری پاتر و جام آتش " در اولین چاپ 53 میلیون کپی منتشر شد و سپس 18 میلیون کپی دیگر نیز به آن اضافه شد. پس از مدتی وقفه پنجمین کتاب یعنی " هری پاتر و محفل ققنوس " در ژوئن 2003 وارد کتاب‌فروشی‌ها شد. در عرض 24 ساعت  6.9 میلیون کپی  از ششمین کتاب، " هری پاتر و شاهزاده‌ی دورگه "  در آمریکا به فروش رسید، بزرگ‌ترین خرید در تاریخ چاپ. در جولای 2007 آخرین کتاب از مجموعه‌ی هری پاتر، " هری پاتر و یادگاران مرگ " منتشر شد. این کتاب در بین پیش‌فروش‌های فروشگاه آمازون در آمریکا بیشتر میزان سفارش را داشته است.

حالا جی کی رولینگ به‌عنوان 13امین زن ثروتمند بریتانیا شناخته می‌شود. او دیگر تصمیم به نوشتن کتابی در ادامه‌ی سری هری پاتر ندارد.

 

پس از هری پاتر

زندگی نامه جی کی رولینگ

باوجودی که مجموعه‌ی هری پاتر جی کی رولینگ به پایان رسیده است اما نویسنده به کار خود روی کتاب‌های دیگر ادامه داد. " قصه‌های بیدل نقال "، مجموعه‌ای از پنج داستان نقل‌شده در پنج کتاب هری پاتر در 4 نوامبر 2008 به چاپ رسید.

ازجمله کتاب‌های دیگر او می‌توان به جانوران شگفت‌انگیز و زیستگاه آن‌ها، کوییدیچ درگذر زمان، خلأ موقت، ندای فاخته و کرم ابریشم اشاره کرد.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040