۹ اسفند ۱۳۹۳

جان لاک

۹ اسفند ۱۳۹۳ 3266 بازدیدکننده 0 نظر
جان لاک در این مقاله می خوانید

جان لاک یک فیلسوف و پزشک انگلیسی بود، که اغلب به‌عنوان یکی از تأثیرگذارترین و بزرگ‌ترین فیلسوفان روشنگری تاریخ در نظر گرفته می‌شود. ...

جان لاک

اوایل زندگی و تحصیلات

جان لاک در سال 1632م، در سامرست انگلستان متولد شد. پدر او یک وکیل برجسته محلی بود. جان در یک خانه روستایی در بلوتن (Belluton) بزرگ شد. لاک در مدرسه معروف وست مینستر در لندن، و سپس در کلیسای مسیح در آکسفورد پذیرفته شد. او مدرک کارشناسی خود را در سال 1656، و مدرک کارشناسی ارشد را در 1658 به دست آورد. او همچنین لیسانس پزشکی را نیز در سال 1674 کسب کرد.

 

دستاوردها و مشارکت‌ها

جان لاک

جان لاک به‌طور گسترده به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین فیلسوف‌های انگلیسی، و یکی از چهره‌های پیشرو در زمینه‌های معرفت‌شناسی، متافیزیک، و فلسفه سیاسی در نظر گرفته می‌شود. او همچنین مشارکت‌های مهمی درزمینهٔ آموزش‌وپرورش، کلام، پزشکی، فیزیک، اقتصاد، و سیاست داشت. معرفت‌شناسی تجربه‌گرای لاک (او بنیان‌گذار نظریه تجربه‌گرایی دانش بود) الهام‌بخش برکلی، هیوم، و سال‌های بعد تجربه‌گرایی شد.

از فلسفه سیاسی لاک، اغلب به‌عنوان فلسفه‌ای که هم قانون اساسی آمریکا و هم انقلاب فرانسه را شکل داد و زمینه را برای تفکرات سیاسی لیبرال ایجاد کرد یاد می‌شود. او اولین شخصی در غرب بود که نفس را به‌وسیله یک تداوم در هوشیاری توضیح داد. او پیشنهاد داد که ذهن همانند یک تخته‌سنگ یا بوم سفید و خالی است. برخی از برجسته‌ترین کارهای لاک، شامل "مقاله‌ای در مورد درک بشر"، "دو رساله درباره حکومت"، و "نامه‌ای در باب تساهل" می‌شوند.

 

اواخر زندگی و مرگ

جان لاک

لاک در تمام طول عمر خود ازدواج نکرد. او در سال 1704 در سن 72 سالگی از دنیا رفت و در حیاط کلیسای روستای های‌لاور در اسکس به خاک سپرده شد.
 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040