۱۳ بهمن ۱۳۹۳

زندگی‌نامه دانته

۱۳ بهمن ۱۳۹۳ 10287 بازدیدکننده 1 نظر
زندگی‌نامه دانته در این مقاله می خوانید

در این مقاله با زندگی نامه ی فیلسوف، محقق و شاعر بزرگ سال های 1265 تا 1321 میلادی، دانته، آشنا می شوید. ...

زندگی‌نامه دانته

اطلاعات سریع

 1.  

  دانته

  نام

  دانته آلیگیری

  حرفه

  فیلسوف، محقق، شاعر

  تاریخ تولد

  21 ماه مه سال 1265 (احتمال)

  تاریخ وفات

  13 سپتامبر سال 1321

  مکان تولد

  فلورانس ایتالیا

  محل وفات راونا ایتالیا

 

 

دانته یک شاعر و فیلسوف قرون‌وسطای ایتالیایی بود که سه‌گانه منظوم او با نام کمدی الهی، تأثیری غیرقابل‌انکار بر روی خداشناسی و ادبیات اروپا داشته است.

 

خلاصه

دانته

دانته یکی شاعر و فیلسوف اخلاقی ایتالیایی بود که بیشتر به‌واسطه شعر شکوهمند خود با نام کمدی الهی شناخته‌شده است. کمدی الهی از بخش‌هایی تشکیل‌شده است که در مورد سه مرحله زندگی پس از مرگ در دین مسیحیت، یعنی دوزخ، برزخ، و بهشت صحبت می‌کند. این اثر منظوم، که جزو یکی از آثار بسیار عالی ادبیات قوم وسطا بوده و یکی از بهترین کارهای منظوم زبان ایتالیایی محسوب می‌شود، یک دیدگاه فلسفی مسیحی در مورد تقدیر ابدی بشریت است. دانته به‌عنوان پدر ادبیات مدرن ایتالیایی در نظر گرفته‌شده و کارهای او، قبل از مرگ او در سال 1321 به محبوبیت رسیده و رونق پیدا کردند.

 

اوایل زندگی

زندگی‌ دانته

دانته آلیگیری در سال 1265 در یک خانواده با سابقه‌ی دخالت درصحنه سیاسی پیچیده فلورانس ایتالیا به دنیا آمد و این شرایط سیاسی، بعدها خود را در "دوزخ" او نشان داد. مادر دانته تنها چند سال پس از تولد او، و زمانی که دانته حدود 12 سال سن داشت از دنیا رفت. طبق رسوم آن زمان، از پیش تعیین‌شده بود که دانته با دختر یکی از دوستان خانوادگی ازدواج کند، و این ازدواج در سال 1285 انجام شد (البته طبق یک نقل، این ازدواج در سال 1291 صورت گرفت). ولی دانته عاشق زن دیگری با نام بئاتریس پورتیناری بود و وی تأثیر بسیار زیادی بر دانته داشت و شخصیت او ستون اصلی کمدی الهی دانته را تشکیل می‌دهد.

دانته زمانی که فقط 9 سال سن داشت بئاتریس را دیده بود و ظاهراً در نگاه اول عاشق او شده بود. این دو نفر برای سالیان متمادی با هم آشنا بودند ولی عشق دانته به بئاتریس به شکلی موقرانه بود و او به شکلی یک‌طرفه و از راه دور نسبت به بئاتریس ابراز عشق کرده و او را تحسین می‌کرد. با مرگ غیرمنتظره بئاتریس در سال 1290، ضربه سنگینی به دانته وارد شد و او کتاب "زندگی نو" را 5 سال بعد نگاشت و عشق غم‌انگیز خود به بئاتریس را در آن به تصویر کشید. کتاب زندگی نو، علاوه بر اینکه اولین کتاب دانته به نظم بود، ازاین‌جهت اهمیت دارد که به زبان ایتالیایی نوشته‌شده است، درحالی‌که بیشتر نوشته‌های آن زمان به زبان لاتین انجام می‌شد.)

در حدود زمان مرگ بئاتریس، دانته شروع به مطالعه فلسفه و بررسی دسیسه‌های صحنه سیاسی فلورانس کرد. فرانس در آن زمان یک شهر پر همهمه بود و چندین جناح نمایندگی مقام پاپی را بر عهده داشته و امپراتوری به‌طور مستمر دچار مشکلات بود. دانته در آن زمان چندین پست عمومی مهم را بر عهده داشت . بااین‌حال دانته در سال 1302 مورد بدبینی قرار گرفت و توسط رهبران گوئلف‌های سیاه برای همه عمر تبعید شد. گوئلف‌های سیاه، حزب سیاسیِ در قدرتِ آن زمان بوده و با پاپ بونیفاس هشتم هم‌پیمان بودند. پاپ و چهره‌های بی‌شمار دیگری از صحنه سیاسی فلورانس، در جهنمی که دانته در کتاب "دوزخ" به تصویر می‌کشد و بسیار ناگوار است به تصویر کشیده شده‌اند. باوجوداینکه دانته از فلورانس تبعید شد، ولی این تبعید شروع سازنده‌ترین دوره هنری زندگی دانته را رقم زد.

 

تبعید

زندگی‌نامه دانته

دانته در دوران تبعید خود، سفرکرده و می‌نوشت و کمدی الهی را به وجود آورد. در این دوران دانته کاملاً از تمام فعالیت‌های سیاسی کناره‌گیری کرده بود. این‌طور به نظر می‌رسد که او در سال 1304 به بولونیا رفت و در آنجا شروع به نوشتن رساله لاتین خود به نام De Vulgari Eloquentia (در بلاغت زبان مادری) کرد. در این رساله، او از ایتالیایی‌های "باوقار" درخواست کرد که با یادگیری جنبه‌های همه گویش‌های مورداستفاده ایتالیایی، خود را غنی سازند تا بتوانند زبان ایتالیایی را به‌عنوان یک زبان ادبی مطرح کنند. زبان ایجادشده درنتیجه می‌توانست به‌عنوان یکی از روش‌های تلاش برای یگانه سازی سرزمین‌های مجزایی ایتالیایی مورداستفاده قرار بگیرد. این کار ناتمام ماند، ولی بااین‌وجود تأثیر خود را گذاشت.

در ماه مارس سال 1306، تبعیدی‌های فلورانسی از بولونیا اخراج شدند، و دانته در ماه آگوست به پادوا رسید. از این زمان به بعد، مکان دانته برای چندین سال بعد کاملاً مشخص نیست. یک سری از گزارش‌ها، مکان او را بین سال‌های 1307 و 1309 پاریس اعلام کرده‌اند، ولی امکان تأیید این خبر وجود ندارد.

در سال 1308، هنری لوکزامبورگ به‌عنوان امپراتور هنری هفتم انتخاب شد. دانته که به خاطر این انتخاب بسیار خوش‌بین بود، اثر مشهور خود در مورد رژیم سلطنتی با نام  De Monarchia (سلطنت) را در سه کتاب نوشت. در این کتاب‌ها او ادعا کرد که صلاحیت و اختیار شاهنشاهی از پاپ نشئت نمی‌گیرد، بلکه مستقیماً از جانب خداوند نازل می‌شود. بااین‌حال محبوبیت هنری به‌سرعت کاهش پیدا کرد و دشمنان او به قدرت رسیدند و مقام او را مورد تهدید قرار دادند. طبق نظر دانته این دشمنان اعضای دولت فلورانس بودند، به همین دلیل دانته یک متن انتقادآمیز نسبت به آن‌ها نوشت و به‌سرعت در لیست افرادی قرار گرفت که برای همیشه از ورود به شهر منع شدند. در این زمان، او شروع به نوشتن معروف‌ترین کار خود به نام کمدی الهی کرد.

 

کمدی الهی

زندگی‌نامه دانته

ظاهراً دانته در بهار سال 1312 به همراه چند نفر دیگر از افراد تبعیدشده برای ملاقات با امپراتور جدید به شهر پیزا رفت، ولی بازهم مکان دقیق او در این دوران نامعلوم است. صعود هنری به قدرت تثبیت‌شده بود و او در سال 1312، امپراتور مقدس روم نام گرفت. تا سال 1314، دانته قسمت دوزخ کمدی الهی که در جهنم اتفاق می‌افتد را به پایان رسانده بود و در سال 1317 او در شهر راونا اقامت گزید و در آنجا کمدی الهی را در فاصله کوتاهی قبل از مرگ خود در سال 1321 به پایان رساند.

کمدی الهی، تمثیلی از زندگی انسان است که به شکل یک سفر خیالی در طول زندگی پس از مرگ (ازنقطه‌نظر دین مسیحیت آن زمان) به تصویر کشیده شده‌ و هشداری برای جوامع فاسد است که مسیر خود را به سمت عدالت تغییر دهند: "تا آن‌هایی که در این زندگی می‌کنند را از وضعیت بدبختی و فلاکت خارج کرده و آن‌ها را به سمت سعادتمندی هدایت کند". این شعر به شکل اول‌شخص و ازنقطه‌نظر خود شاعر نوشته‌شده و سفر دانته را از داخل سه جهان پس از مرگ مسیحیت، یعنی دوزخ، برزخ، و درنهایت بهشت دنبال می‌کند. ویرژیل (شاعر رومی)، او را از داخل دوزخ و برزخ هدایت کرده و بئاتریس او را در داخل بهشت راهنمایی می‌کند. این سفر از شب قبل از آدینه نیک، تا چهارشنبه بعد از عید پاک در بهار سال 1300 به طول می‌انجامد (یعنی قبل از تبعید واقعی دانته از فلورانس، که این تبعید بر تمام بخش دوزخ کمدی الهی سایه افکنده و به‌عنوان جریان نهفته سفر این شاعر عمل می‌کند).

ساختار سه مرحله زندگی پس از مرگ در این کتاب، الگوی متداول زندگی پس از مرگ مسیحیت که شامل نه حلقه جهنم و طبقه لوسیفر که در پایین همه است؛ نه حلقه برزخ و باغ بهشت که در بالای آن‌ها است؛ و نه اجرام سماوی بهشتی که پس از آن‌ها عرش قرار دارد که بالاترین سطح بهشت است که خدا در آن قرار دارد، را دنبال می‌کند.

 

زندگی‌نامه دانته

ویرژیل دانته را از داخل جهنم و از میان تعداد بی‌شماری از گنه‌کارانی که در وضعیت‌های مختلف هستند هدایت می‌کند و دانته و ویرژیل در این مسیر در مکان‌هایی درنگ کرده و باشخصیت‌های مختلف صحبت می‌کنند. هر حلقه از جهنم، برای افرادی که گناه خاصی انجام داده‌اند در نظر گرفته‌شده است و دانته برای به تصویر کشیدن یک چشم‌انداز زجرآور، از هیچ هزینه هنری دریغ نمی‌کند. به‌طور مثال، در حلقه نهم که برای افراد خائن در نظر گرفته‌شده است، افراد تا چانه در داخل یخ دفن شده‌اند و در حال خوردن یکدیگر هستند و راه نجاتی برای آن‌ها وجود ندارد و برای ابد محکوم به این سرنوشت جدید خود هستند. در حلقه پایانی، دیگرکسی برای صحبت کردن وجود ندارد، به این دلیل که شیطان تا کمر خود در یخ دفن شده و از هر شش چشم خود در حال گریه کردن است و در حال خوردن یهودا، کاسیوس، و بروتوس می‌باشد که طبق نظر دانته بزرگ‌ترین خائنان تاریخ هستند. پس‌ازاین مرحله، این دو نفر مسیر خود را به سمت برزخ ادامه می‌دهند.

در برزخ، ویرژیل دانته را در طول یک صعود طولانی از کوه برزخ راهنمایی کرده و او را از هفت سطح درد و رنج و رشد معنوی (استعاره‌ای از هفت گناه مرگبار) عبور می‌دهد، و سپس به بهشت زمینی بالای آن می‌رسد. سفر شاعر در اینجا نشان‌دهنده زندگی مسیحی است، که در آن دانته باید یاد بگیرد که بهشت دنیوی جلوی چشم خود را برای رسیدن به بهشت آسمانی که انتظارش را می‌کشد رها کند.

بئاتریس که نماینده روشنگری الهی است، دانته را تا سطح نهم بهشت و سپس به بهشت واقعی که همان عرش است که خدا در آن ساکن است هدایت می‌کند. در طول راه، دانته کسانی که بر روی زمین غول‌های روشنفکری، ایمان، عدالت و عشق بودند را ملاقات می‌کند، افرادی همانند تامس آکویناس، شاه سلیمان، و پدربزرگ پدربزرگ خود دانته. در کره نهایی، دانته با خود خدا رودررو می‌شود که به‌صورت سه دایره متحدالمرکز (که به‌نوبه خود نشان‌دهنده پدر، پسر و روح‌القدس هستند) نشان داده‌شده است. سفر در اینجا با یک رضایت قهرمانانه و معنوی کامل به پایان می‌رسد.

 

میراث

کمدی الهی دانته برای بیش از 650 سال بسیار محبوب بوده و از زمانی که جووانی بوکاچیو در سال 1373 بیوگرافی دانته را نوشت یک کار بزرگ در نظر گرفته می‌شود. تا سال 1400، حداقل 12 تفسیر در معنا و اهمیت این شعر نوشته‌شده بود.
 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040