۱۶ آذر ۱۳۹۳

سوانت آرنیوس

۱۶ آذر ۱۳۹۳ 3801 بازدیدکننده 0 نظر
سوانت آرنیوس در این مقاله می خوانید

سوانت آرنیوس، شیمی‌دان و فیزیکدان سوئدی است که نظریه‌ی تفکیک الکترولیتی را فوموله کرد. بخشی از دستاوردهای مهم او برای شما گردآوری شده است. ...

سوانت آرنیوس

 

 آرنیوس یکی از بنیان‌گذاران شیمی فیزیک است. او همچنین یک مدل انقلابی از اثر گلخانه‌ای ارائه کرد. او در سال 1903 به دلیل کارهای برجسته‌اش برنده‌ی جایزه‌ی نوبل شیمی شد.

 

دوران اولیه‌ی زندگی و تحصیلات

سوانت آرنیوس در 19 فوریه 1859 در نزدیکی اوپسالای سوئد متولد شد. پدر سوانت آرنیوس برای دانشگاه اوپسالا به عنوان نقشه‌بردار زمین کار می‌کرد. سوانت کودک نابغه‌ای بود و زمانی که 3 سال سن داشت، به خود خواندن و حل مسائل ساده‌ی ریاضی را آموخت. او تحصیلات اولیه خود را در مدرسه‌ی معروف کلیسای جامع در اوپسالا کسب کرد. پس از تکمیل دوره‌ی کارشناسی در سال 1878، آرنیوس مدرک دکترای خود را از دانشگاه اوپسالا در سال 1884 کسب کرد و در آنجا عنوان افتخاری تدریس به او داده شد.  

 

مشارکت‌ها و دستاوردها

سوانت آرنیوس

 

سوانت آرنیوس پایان‌نامه‌ی 150 صفحه‌ای خود درباره‌ی رسانایی الکترولیت ها را به چندین دانشمند مشهور در سراسر اروپا فرستاد. ویلهلم اوستوالد بسیار تحت تأثیر قرار گرفت و حتی به اوپسالا آمد تا آرنیوس را برای تیم تحقیقاتی خود استخدام کند.

آرنیوس نظریه‌ی یونی خود را در سال 1884 به میزان زیادی گسترش داد و توضیحات دقیقی درباره‌ی اسیدها و بازها ارائه کرد. او از آکادمی علوم سلطنتی سوئد در سال 1886 دستمزد سفر دریافت نمود. آرنیوس با بیان این مطلب که الکترولیت ها به یون ها تفکیک‌شده‌اند و هیچ جریانی در محلول وجود ندارد، انقلابی در زمینه مطالعات الکترولیت ها ایجاد کرد.

بحث‌هایی در زمینه علت عصر یخبندان، سبب شد تا آرنیوس اولین مدل اقلیمی از تأثیر دی اکسید کربن جو را بسازد، و او این مدل را در سال 1896 در "مجله‌ی فلسفی" (The Philosophical Magazine) ارائه کرد. به همین دلیل او اولین دانشمندی بود که در مورد تأثیر فعالیت‌های صنعتی بر روی تغییر دمای کره زمین بحث کرد. آرنیوس همچنین تحقیقات گسترده‌ای در سم باکتریایی و سم حیوانات و گیاهان مختلف داشته است.

 

اواخر زندگی و مرگ

سوانت آرنیوس در سپتامبر 1927 دچار یک حمله‌ی زکام حاد روده شد. او چند روز بعد در دو اکتبر 1927 از دنیا رفت. سوانت 68 سال سن داشت و بدنش در اوپسالا به خاک سپرده شد.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040