۱۰ آذر ۱۳۹۳

ویلیام رمزی

۱۰ آذر ۱۳۹۳ 3390 بازدیدکننده 0 نظر
ویلیام رمزی در این مقاله می خوانید

ویلیام رمزی فیزیکدان و شیمی‌دان مشهور انگلیسی است. در این مقاله اطلاعاتی درباره ی او و زندگی اش برای شما عزیزان گردآوری شده است. ...

ویلیام رمزی

ویلیام رمزی فیزیکدان و شیمی‌دان انگلیسی است که برای کشف گازهای آرگون، کریپتون، نئون و زنون معروف است. او همچنین نشان داد این گازها در کنار هلیوم و رادون گازهای نجیب را تشکیل می‌دهند، که خانواده‌ای از عناصر جدید بود. رمزی در سال 1904 برای تلاش‌های بی‌نظیرش برنده‌ی جایزه‌ی نوبل شیمی شد.

 

دوران اولیه‌ی زندگی و تحصیلات

ویلیام رمزی در 2 اکتبر 1852 در شهر گلاسکو در اسکاتلند متولد شد. پدر او مهندس راه و ساختمان و عمویش، آندرو رمزی، یک زمین‌شناس مشهور بود. پس از کسب تحصیلات اولیه در آکادمی گلاسکو، رمزی به دانشگاه گلاسکو رفت و تحت نظر شیمی‌دان برجسته، توماس آندرسون، آموزش دید. او مدرک دکترای خود را از دانشگاه توبینگن دریافت کرد. پس از آن، رمزی دستیار آندرسون در کالج آندرسون شد. او در سال 1879 به عنوان استاد شیمی در دانشگاه بریستول منصوب گشت.

 

مشارکت‌ها و دستاوردها

ویلیام رمزی

 

ویلیام رمزی پس از کسب سمت استادی شیمی در دانشگاه لندن، اکتشافات مهم زیادی داشت و مقالات علمی متعددی درباره‌ی اکسیدهای نیتروژن نوشت. رمزی با الهام از کشف رایلی در سال 1892، که بیان می‌کرد که وزن اتمی نیتروژن یافت شده در جو بالاتر از وزن نیتروژن استخراج‌شده به وسیله روش‌های شیمیایی است، یک گاز سنگین را در نیتروژن اتمسفر کشف کرد و آن را آرگون نامید. یک سال بعد، او هلیوم را از یک کانی با نام کلویت آزاد کرد.

رمزی زمانی که با شیمیدانی با نام  موریس ترورس در سال 1898 مشغول به کار بود، سه عنصر را از هوای مایع‌شده در دمای پایین و فشار بالا جدا کرد و آن‌ها را نئون، کریپتون، و زنون نامید. در همکاری با شیمی‌دان دیگری به نام فردریک سودی در سال 1903، رمزی نشان داد که هلیوم همراه با انتشار گازی با نام رادیوم، متناوباً در طول تجزیه‌ی رادیو اکتیو رادیوم تولید می‌شود. این کشف تأثیر عمیقی در حوزه پرتوشیمی داشت.

 

دوران پایانی زندگی و مرگ

ویلیام رمزی در سال 1888 عضو جامعه‌ی سلطنتی شد و سه سال بعد، یعنی در سال 1902، به مقام شوالیه رسید. او همچنین به عنوان رئیس انجمن شیمی و انجمن بریتانیایی پیشرفت علوم کار می‌کرد.

رمزی در 23 جولای 1916 بر اثر سرطان بینی در باکینگهام‌شر انگلستان در گذشت. او 63 سال سن داشت.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040